Спеціальні потреби

Торгівельні війни зі США. Канада відповідає митом, Мексика домовляється, Китай готується оскаржувати


Порожні полиці з табличками "Купуй канадське" після того, як деякі магазини Ванкувера вилучили з продажу товари п’яти найбільших американських брендів алкогольних напоїв внаслідок запровадження тарифних мит у США. REUTERS/Chris Helgren
Порожні полиці з табличками "Купуй канадське" після того, як деякі магазини Ванкувера вилучили з продажу товари п’яти найбільших американських брендів алкогольних напоїв внаслідок запровадження тарифних мит у США. REUTERS/Chris Helgren

Білий дім заявив 3 лютого, що Мексика "серйозно" ставиться до указу президента Дональда Трампа про запровадження тарифних мит, тоді як Канада "неправильно розуміє" це як торгову війну між сусідніми країнами.

Про це сказав Кевін Гассетт, директор Національної економічної ради Білого дому, в інтерв'ю каналу CNBC.

1 лютого Білий дім повідомив про рішення президента Трампа запровадити мита на товари з Мексики (25%), Канади (25%) та Китаю (10%), які набудуть чинності 4 лютого.

"Хороша новина полягає в тому, що в наших розмовах на вихідних одна з речей, яку ми помітили, полягає в тому, що мексиканці дуже, дуже серйозно ставляться до того, що сказав президент Трамп", — сказав Кевін Хассет, Директор Національної економічної ради Білого дому.

"Схоже, канадці неправильно зрозуміли чітку мову виконавчого указу та інтерпретують його як торгівельну війну", – додав високопосадовець Білого дому.

Дональд Трамп вимагає від цих країн зупинити потік фентанілу та нелегальних іммігрантів через кордон до США.

На питання, що мають зробити Канада та Мексика, аби США скасували 25% мит щодо цих країн, Дональд Трамп у розмові з журналістами 2 лютого сказав, що ці країни "мають збалансувати свою торгівлю, перш за все".

"Вони повинні зупинити людей, які втікають до нашої країни... вони повинні зупинити людей, які втікають, і ми повинні зупинити фентаніл. І це стосується Китаю", — сказав Трамп, також оголосивши додаткові 10% мита на китайські товари.

Канада: "ми вдаримо у відповідь"

Канада у відповідь на рішення США про запровадження 25% мита на канадські товари, оголосила 2 лютого, що запровадить 25% тарифних мит на товари зі США.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо попередив американців, що дії Трампа матимуть для них реальні наслідки, і оголосив мита на товари сукупною вартістю у 107 мільярдів американських доларів.

3 лютого президент США Трамп та прем'єр-міністр Канади Трюдо обговорили питання мит.

"Канада навіть не дозволяє американським банкам відкривати філії або вести бізнес там", - написав після цієї розмови Дональд Трамп у мережі Truth Social.

"Про що це все? Про багато таких речей, але це також наркотична війна, і сотні тисяч людей загинули у США від наркотиків, які потрапляють через кордони Мексики та Канади. Я щойно розмовляв із Джастіном Трюдо. Будемо розмовляти з ним знову о 3-тій годині", - зазначив президент США.

Колишня міністерка фінансів Канади Христя Фріланд, яка зараз балотується на пост прем'єр-міністра країни, розкритикувала мита США. В інтерв’ю каналу MSNBC вона назвала мита США "такими невиправданими та такими безглуздими".

"Ці тарифні мита вводяться абсолютно безпричинно", — сказала Фріланд і додала: "Якщо ви вдарите по нас, ми вдаримо у відповідь, і вся країна пишатиметься цим".

Коментуючи вимогу президента Трампа припинити потік фентанілу, Фріланд наголосила, що менше, ніж 1% фентанілу надходить до США через північний кордон з Канадою.

За даними Білого дому про тарифні мита, які наводить видання NBC News, за минулий фінансовий рік на канадсько-американському кордоні було вилучено 43 фунти фентанілу, тоді як за цей самий період на південному кордоні з Мексикою вилучили 21 тисяч фунтів фентанілу.

Лідери кількох канадських провінцій також оголосили про заходи у відповідь Сполученим Штатам.

Зокрема заявили про негайне припинення закупівлі у США апельсинового соку, виробленого в штаті Флорида; віскі з Теннессі; арахісового масла в Кентуккі. В усіх цих трьох штатах Дональд Трамп переміг на виборах у листопаді минулого року, і всі ці штати у Конгресі США представляють республіканці.

Кірстен Гіллман, посолка Канади у США, сказала в ефірі ABC This Week: "Ми дійсно розчаровані" і "збентежені" діями Трампа. Вона висловила надію, що Трамп до вівторка скасує ці рішення.

За її словами, "менш як 1% нелегальних іммігрантів", які в'їжджають до США, перетинають північний кордон США з Канадою. Канада інвестувала "у багато обладнання" для обмеження несанкціонованого перетину кордону та провела спільні навчання зі США для розшуку мігрантів, нагадала дипломатка.

"Важко зрозуміти, що ще ми можемо зробити, - сказала вона. - Ми зовсім не зацікавлені в ескалації" торгівельної війни зі США.

Мексика: запровадження мит відклали на місяць

За день до того, як нові тарифні мита мають набути чинності, президент США Дональд Трамп заявив про намір призупинити рішення щодо мит для Мексики на місяць.

Телефонна розмова лідерів США та Мексики відбулась 3 лютого, після чого Дональд Трамп повідомив, що сторони погодились продовжити переговори впродовж наступного місяця.

Мексика, за його словами, погодилася посилити контроль над кордоном зі США, і відправить туди 10 тисяч військовослужбовців Національної гвардії, щоб зупинити потік незаконних наркотиків, зокрема фентанілу.

"Я з нетерпінням чекаю участі в цих переговорах з президенткою Шейнбаум, поки ми намагаємося досягнути "угоди" між нашими двома країнами", — написав Дональд Трамп у мережі Truth Social.

Президентка Мексики раніше критикувала твердження Трампа про те, що її уряд об’єднав зусилля з наркокартелями. Це твердження він озвучив, оголошуючи про підвищення тарифних мит. Вона написала у мережі Х, що США зобов'язалися вжити кроків, щоб запобігти незаконній торгівлі потужною зброєю до Мексики.

"Ми категорично відкидаємо наклепницьку заяву Білого дому про те, що уряд Мексики має альянси зі злочинними організаціями, а також будь-які спроби втручання на нашу територію, — писала Шейнбаум на X. — Якщо десь такий альянс насправді існує, то це виробництва зброї у Сполучених Штатах, які продають надпотужну зброю цим злочинним групам".

3 лютого Шейнбаум заявила, що потенційна угода зі США була б найкращим шляхом вперед.

"У нас є цей місяць, щоб попрацювати і переконати один одного, що це найкращий шлях вперед", - сказала на пресконференції президентка Мексики.

Раніше вона повідомила, що доручила своєму міністру економіки "впровадити план B", який включає ще невизначені "тарифні та нетарифні заходи на захист інтересів Мексики". Вона не уточнила, на які саме американські товари її уряд націлиться.

За даними Бюро перепису населення, обсяг експорту США до Мексики у 2023 році склав понад 322 мільярди доларів, тоді як США імпортували мексиканських товарів на суму понад 475 мільярдів доларів.

У США можуть зрости ціни через нові мита

Нові тарифні мита, про які оголосив Дональд Трамп, стосуються трьох найбільших торгівельних партнерів США, але президент заявив, що цей крок буде "вартий своєї ціни", щоб зміцнити інтереси США.

США запроваджують мита, попри угоду про вільну торгівлю, яку Дональд Трамп уклав з Канадою та Мексикою під час свого першого терміну перебування на посаді. Тепер президент наголошує, що ці країни не роблять достатньо, щоб зупинити нелегальну імміграцію та потік смертельного опіоїда фентанілу до США.

При цьому у повідомленні Truth Social вранці 2 лютого Трамп визнав, що американські споживачі можуть зіткнутися з вищими цінами через тарифні мита.

Компанії у США, які сплачують мита федеральному уряду за імпорт товарів з інших країн, часто перекладають принаймні частину (якщо не всі) своїх витрат на споживачів.

"Канада, Мексика, Китай і багато інших... продовжують десятиліттями грабувати Америку, як щодо торгівлі, злочинності та отруйних наркотиків, яким дозволено так вільно надходити в Америку. Ці дні минули", - писав Дональд Трамп.

Щодо нових мит, президент США заявив: "Чи буде це болючим? Так, можливо (а можливо, ні!), але ми зробимо Америку знову величною, і все це буде варте ціни, яку доведеться заплатити".

Раніше помічники Трампа ухилялися від визнання того, що тарифні мита можуть підняти споживчі ціни в США.

Загальнонаціональні опитування у США показали, що розчарування споживачів зростанням цін протягом останніх чотирьох років було основним чинником поразки Джо Байдена на листопадових виборах.

Відтоді Трамп визнав, що стримати зростання цін на продукти буде непросто. Трамп встановив нове мито на імпорт енергоносіїв з Канади на рівні 10%, ймовірно, прагнучи обмежити зростання цін на паливо та електроенергію.

Китай оскаржуватиме нові мита

Китай засудив нові тарифні мита на свій експорт розміром у 10%. Пекін заявив, що оскаржить їх у Світовій організації торгівлі та вживе невизначених "контрзаходів".

У 2023 році торгівельний дефіцит США з Китаєм склав 279 мільярдів доларів, що є найбільшим показником серед їхніх торгових партнерів.

Торгівельні протистояння Китаю ознаменували й перший президентський термін Трампа.

Міністерство торгівлі Китаю заявило, що крок Трампа "серйозно порушує" правила міжнародної торгівлі, закликавши США "брати участь у відвертому діалозі та зміцнювати співпрацю".

Трамп також часто погрожував новими митами проти Європейського Союзу.

У ЄС відповіли, що будь-які торгівельні війни завдають шкоди споживачам з обох боків - і США, і ЄС.

У статті використано матеріали Associated Press

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG