Спеціальні потреби

Трамп: ми можемо досягти домовленості з Росією


Фото: президент США Дональд Трамп прибув до Білого дому ввечері 19 лютого 2025 року. Під час перельоту з Флориди, президент США поспілкувався з журналістами
Фото: президент США Дональд Трамп прибув до Білого дому ввечері 19 лютого 2025 року. Під час перельоту з Флориди, президент США поспілкувався з журналістами

Президент США Дональд Трамп повертаючись до Вашингтона з Флориди ввечері в середу повторив свою критику українського президента Володимира Зеленського і висловив переконання, що нова адміністрація США зможе досягти домовленості з Росією.

"Гадаю, росіяни хочуть побачити завершення цієї війни, я справді так думаю, - заявив Трамп. - Однак, я гадаю, що вони певним чином тримають карти, бо вони захопили багато території. Тому вони тримають карти".

"Я хочу сказати, що ми добре просуваємося з Росією і ми зробимо щось з Росією, що йому не вдалося. Ми можемо досягти домовленості з Росією, щоб припинити вбивства потенційно ще мільйонів людей. Військових просто стирають (з обличчя Землі - ред.) - з обох боків. Це жахливо. Зброя зараз настільки потужна, сильна що вона вбиває багатьох військових. Це російські, українські (військові - ред.) І я не хочу, щоб цих військових вбивали - у них є матері та батьки, сестри та брати. Я не хочу, щоб їх вбивали".

Трамп розкритикував те, як міністра фінансів США приймали в Києві

Відповідаючи на запитання щодо угоди про українські надра, яку пропонував уряд США Україні, Трамп наголосив: "Потрібно розуміти, що Європи отримує виплату за кошти, які вона надає, а вони надають лише частку того, що ми даємо".

Трамп заявив, що "українці більш менш погодилися" на угоду з критичних мінералів, але "коли Скотт Бессент прибув туди, з ним повелись достатньо грубо, бо фактично вони йому сказали "ні". Зеленський був дещо сонливий і недоступний для зустрічі, а він багато годин їхав потягом. Це небезпечна подорож. І ми говоримо про міністра фінансів. Він поїхав туди, щоб підписати документ, але коли він туди дістався, він повернувся з порожніми руками. Вони не підписали документ, але Європі вони виплачують кошти. Це позика. Подумайте - ми повинні були мати кредит також, але мали некомпетентну адміністрацію".

Зеленський зустрівся з Бессентом в Києві, але заявив після зустрічі, що запропонована угода щодо українських рідкісноземельних копалин має містити гарантії безпеки з боку США.

"Питання ж не в тому, щоб просто забрати ресурси, питання в тому, що ти інвестуєш – щоб з цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. Цей момент, що ми не країна сировини, повинен бути чітко відображений у документі", – сказав Зеленський журналістам під час відеоконференції 17 лютого і додав, що Київ хоче, щоб США інвестували у видобуток корисних копалин.

Цифри допомоги

Трамп у спілкуванні з журналістами ввечері 19 лютого повторив свої оцінки того, що США надали Україні 350 млрд доларів. "Я говорив про це два роки - я казав, що потрібно давати їм кошти в кредит, щоб якщо все спрацює, вони відплатили, але вони цього не зробили, Байден цього не зробив", - заявив Трамп.

"Європа отримує назад свої кошти, а вони вклали лише невелику частку. І, очевидно, все важливо, але для них це важливіше, бо вони прямо поряд з Росією, а між нами океан, тому, очевидно, що це важливіше для європейських країн".

Пряма бюджетна допомога від США, що, згідно з даними Міністерства фінансів США, склала 30 млрд доларів з часу повномасштабного вторгнення, надавалась Україні у вигляді грантів. Макрофінансова допомога від ЄС, що також була важливим джерелом фінансування українського бюджету, в основному надходила у вигляді кредитів.

Загальна цифра, яку озвучує Трамп щодо допомоги США Україні обсягом 350 млрд доларів значно перевершує суму, зафіксовану Міністерством оборони та міжвідомчою наглядовою групою, яка відстежує асигнування США Україні, пише Голос Америки.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Конгрес США схвалив для стримування Росії та допомоги Україні близько 183 мільярдів доларів, за даними міжвідомчої наглядової групи, яка відповідає за представлення звітів Конгресу.

З них Пентагон підтвердив Голосу Америки, що США надіслали Україні 65,9 мільярда доларів військової допомоги, а додаткові 3,9 мільярда доларів, які Конгрес санкціонував у вигляді військової допомоги Києву, залишаються невитраченими. Близько 58 мільярдів доларів із 183 мільярдів доларів загальної допомоги Україні було витрачено в США, спрямовуючи безпосередньо на розвиток американської оборонної промисловості, або шляхом заміни старої американської зброї, переданої Києву новою зброєю американського виробництва, шляхом закупівлі нової зброї американського виробництва для Києва або шляхом прямих промислових інвестицій.

Голос Америки звернувся до Білого дому з проханням пояснити коментарі Трампа, зокрема шукаючи будь-яку документацію щодо математичної невідповідності. Білий дім відповів, посилаючись на коментарі президента Голосу Америки.

Зеленський у середу заявив українським журналістам, що загальна вартість війни з лютого 2022 року склала близько 320 мільярдів доларів, 200 з яких надали США та Європа.

"Я думаю, що треба розібратися з допомогою. У нас абсолютно різні цифри, на жаль. У нас все дуже зрозуміло. Нам війна коштувала 320 мільярдів доларів. 120 мільярдів – це ми, народ України – платники податків, 200 мільярдів – це США І Європейський союз. Ми говоримо про зброю", – сказав він.

Трамп повторив тезу про необхідність проведення виборів в Україні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG