Спеціальні потреби

Трамп та Макрон заявили про можливість перемир'я між Україною та Росією у найближчі тижні


Президент США Дональд Трамп та президент Франції Еммануель Макрон тиснуть руки після спільної пресконфеенції у Білому домі 24 лютого 2025 року. Фото: Ludovic MARIN / AFP
Президент США Дональд Трамп та президент Франції Еммануель Макрон тиснуть руки після спільної пресконфеенції у Білому домі 24 лютого 2025 року. Фото: Ludovic MARIN / AFP

Президент США Дональд Трамп анонсував “великі кроки” у питанні закінчення війни РФ в Україні у наступні кілька тижнів. Про це він сказав під час пресконференції із президентом Франції Еммануелем Макроном у Білому домі 24 лютого.

“Я радий, що президент Макрон погоджується з тим, що вартість і тягар забезпечення миру повинні нести країни Європи, а не лише Сполучені Штати. І Європа повинна взяти на себе центральну роль у забезпеченні довгострокової безпеки України, що вони й хочуть зробити. Це не дуже великий крок. Великий крок – це те, що станеться у наступні кілька тижнів”, - заявив президент США Дональд Трамп, коментуючи прогрес у переговорах щодо закінчення війни

Про те, що перемир'я між Україною та Росією може бути досягнуте у найближчі тижні, сказав й президент Франції Еммануель Макрон в інтерв'ю телеканалу Fox News, яке він дав після зустрічі з президентом Трампом.

Макрон зазначив, що спілкувався з європейськими лідерами, і багато з них готові надати Україні гарантії безпеки.

Раніше цього дня президент США повідомив, що “цього чи наступного тижня” президент України може прибути у Вашингтон, де сторони підпишуть угоду про рідкісноземельні елементи.

“Ми повинні мати угоду з Україною щодо критично важливих мінералів і рідкісноземельних елементів та інших речей, таких як безпека. І я думаю, це те, що зараз відбувається. Я думаю, що ми досягли значного прогресу. Мені щойно повідомили перед тим, як сюди увійти, що ми значно просунулися на шляху до цього”, - сказав Трамп під час пресконференції з президентом Франції.

Президент США наголосив, що в питанні російсько-української війни з часу його повернення в Білий дім "ми досягли більшого прогресу на шляху до мети за один місяць, ніж це було зроблено за останні три роки".

"Мета нашої зустрічі сьогодні, – сказав Трамп, стоячи поруч із президентом Макроном, - завершити ще одну битву, справді жахливу. Війну, якої ми не бачили з часів Другої світової війни, яка спустошує європейську землю, яка є найсмертоноснішим і найбільш руйнівним конфліктом, який тільки можна уявити".

США з початку російського вторгнення підтримували Україну і надавали фінансову та військову допомогу.

“Наша мета - досягнути перемир’я якомога швидше, і зрештою - постійного миру. Моя зустріч із президентом Макроном була важливим кроком у цьому напрямку”, - сказав Дональд Трамп.

Макрон: мир має зберегти суверенітет України

Президент Франції Макрон своєю чергою наголосив, що, досягаючи миру, необхідно зберегти суверенітет України.

“Цей мир не повинен означати капітуляції України і не повинен означати припинення вогню без гарантій. Цей мир має забезпечувати український суверенітет і дозволити Україні вести переговори з іншими зацікавленими сторонами щодо питань, які її торкаються. І це так країна, за яку ми маємо взяти відповідальність, щоб зробити все можливе для безпеки та стабільності України та всього регіону. І для нас, європейців, це екзистенційне питання”, - сказав президент Франції на пресконференції з президентом Трампом.

Макрон також сказав про безпекові гарантії, які необхідно надати Києву.

“У нас була тривала дискусія з президентом, і ми говорили про наше бажання покласти край конфлікту, мати перемир’я, яке можна виміряти, перевірити, і яке уможливить переговори про тривалий мир”.

Макрон нагадав, що Україна не мала гарантій безпеки у 2014 році, відтак Росія вторглася в Крим, і здійснила повномасштабне вторгнення, попри запевнення, що не буде цього робити.

Після пресконференції в інтерв'ю виданню Fox News Макрон розповів, що порадив Дональду Трампу бути обережним із російським президентом:

“Ініціатива президента Трампа [про закінчення війни]дуже позитивна. Але моє повідомлення [до нього] було: будь обережний, тому що нам потрібне щось суттєве, і для України, але й для безпеки Європи, і Франції. І по-друге, давай працювати разом над майбутнім, щоб зберегти гарантії безпеки, щоб бути певними, що Росія поважатиме цей мир”, - сказав президент Франції.

Трамп раніше припускав, що Росія готова погодитись на розміщення європейських миротворчих військ в Україні.

“Він [Путін] погодиться на це. Я його про це запитував. … Я поставив специфічно це питання, і він не мав з цим проблеми”, - сказав президент Трамп про президента РФ. На питання, чи США підтримають таку європейську місію в Україні, Трамп відповів, що певного роду підтримка буде.

Макрон щодо миротворчих військ на пресконференції з Трампом зазначив: “І під час нашої дискусії [з президентом Трампом], і під час дискусій з Росією, ми зрозуміли, що це буде прийнятно для Росії, і це дуже важлива сфера прогресу, і це означає, що в цьому контексті європейці візьмуть на себе свою частину тягаря”.

Питання полягає в тому, чи зроблять США свій внесок і в якій формі, зауважив президент Франції.

Він сказав, що кількість миротворців в Україні буде обмежена, але їх присутність продемонструє солідарність.

Еммануель Макрон: “Коли ми говоримо про війська, ми говоримо про те, щоб відправити їх після того, як ми домовилися про тривалий мир. І коли ми досягнемо міцного, тривалого миру, це буде частина угоди, підписана Україною, підписана Росією, і для якої ми надамо гарантії, тоді … це буде мирне розгортання військ, а не для бойових дій”.

Макрон зауважив, що деякі європейські країни, зокрема Франція та Британія, опрацьовували плани щодо відправлення військових в Україну “щоб не йти на лінію фронту, не на окуповані території, а на знак підтримки, щоб показати, що у нас є договірний мир, підписаний обома сторонами, і це мир, який ми будемо зберігати”.

Потенціал стримування Росії з американського боку

Якщо ж Росія порушить умови потенційної угоди, коли в Україні перебуватиме миротворчий контингент, тоді РФ увійде у конфлікт “з усіма, хто бере участь у мирному процесі”, додав президент Франції.

За словами Макрона, під час зустрічі з президентом США 24 лютого він побачив зміну у політиці США, якої європейці “не бачили в минулому”.

“Це справжня зміна, яку ми відзначаємо. Ми маємо цей потенціал стримування з американського боку”, - сказав Макрон і пізніше продовжив: “Нам потрібно відповісти на цей заклик, щоб європейці були більш залученими, а американці й надалі будуть проявляти солідарність”.

Загалом, підсумовуючи зустріч із президентом Трампом, Макрон назвав кілька пунктів прогресу, який він помітив у переговорах.

Першим з них він назвав те, що “президент Трамп підтвердив, що він зустрінеться з президентом Зеленським дуже скоро, щоб фіналізувати угоду щодо критичних мінералів і рідкісноземельних елементів, а також щоб разом обговорити це питання. Це дуже важливий крок вперед”.

По-друге, президенти Франції та США обговорили “деякі деталі пропозиції, яку ми зробили щодо перемир’я, щодо миру, щоб мати можливість вимірювати це, а потім будувати наші дискусії на цій основі”. Мовиться про гарантії безпеки, які Україна та європейські партнери обговорюють для того, щоб мир був довготривалим, додав Макрон, “з дуже конкретними моментами, включаючи гарантії безпеки, території, які належать Україні, питання реконструкції, економіки та критичних корисних копалин”.

Третім моментом президент Франції назвав те, що США погодились “проявити солідарність” з європейцями у забезпеченні гарантій безпеки.

“Ми хочемо швидкого миру, але ми не хочемо слабкої угоди. Фактом є те, що є європейці, які готові долучитися, щоб забезпечити ці гарантії безпеки. І тепер є чітке повідомлення Америки про те, що США як союзник готові проявити солідарність для такого підходу. На мій погляд, це поворотний момент, і це одна з великих зон прогресу, якого ми досягли під час цього візиту, та під час цієї дискусії”, зазначив Макрон, назвавши цей пункт “дійсно поворотним моментом”.

Дві резолюції ГА ООН щодо війни РФ проти України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG