Орієнтовні загальні витрати на відновлення та відбудову України внаслідок російської агресії станом на 31 грудня 2024 року становили 524 мільярди доларів з розрахунку на наступні десять років. Це на 7%, або 38 мільярдів доларів більше ніж торік.
Такого висновку дійшли Світовий Банк, Організація Об’єднаних Націй, Європейська комісія та український уряд у четвертій Швидкій оцінці збитків і потреб (RDNA4 за англійською абревіатурою), оприлюдненій 25 лютого.
“Станом на 31 грудня 2024 року вторгнення Росії в Україну продовжує мати глибокі фізичні, соціально-економічні та екологічні наслідки, які відчуватимуться поколіннями”, - йдеться у документі.
Згідно з оцінкою, найбільше постраждали житловий сектор, транспорт, енергетика, торгівля та освіта. Руйнування в енергетичній інфраструктурі зросли на 70%, через російські атаки.
“Оцінка підкреслює надзвичайну шкоду, якої Росія завдала Україні”, – прокоментувала оприлюднення RDNA4 комісарка ЄС з питань розширення Марта Кос.
“ЄС уже підтримує реконструкцію та відновлення України, мобілізуючи більше приватних інвестицій через Інвестиційну програму для України та допомагаючи країні глибше інтегруватися в єдиний ринок ЄС, - додала вона. – Це стане запорукою відновлення України, та створить нові можливості як для українського, так і для європейського бізнесу”.
“Минулого року потреби України у відновленні продовжували зростати через продовження атак з боку Росії”, – сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Оцінка визначає збитки, заподіяні Україні від початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2024 року, підраховуючи пряму фізичну шкоду будівлям та іншій інфраструктурі, вплив на життя людей і засоби до існування, а також витрати, необхідні, щоб “відбудувати краще” те, що було зруйновано.
Згідно RDNA4, прямі збитки від російської війни проти України наразі сягнули 176 мільярдів доларів, порівняно зі 152 мільярдами доларів, підрахованими у RDNA3 у лютому 2024 року.
У RDNA4 зазначено, що 13 відсотків загального житлового фонду України було пошкоджено або зруйновано. Ці втрати позначилися на житті понад 2,5 мільйона домогосподарств.
У порівнянні з даними RDNA3, оприлюдненими у лютому 2024 року, пошкодження або знищення активів в енергетичному секторі збільшилися на 70%. Це охоплює інфраструктуру виробництва, передачі, розподілу та централізованого теплопостачання.
При цьому близько 72 відсотків від загальних збитків в усіх секторах припадає на області поблизу лінії фронту, включно з Донецькою, Харківською, Луганською, Запорізькою, Херсонською, а також Київською областями.
“Справжня ціна війни вимірюється людськими життями та засобами до існування”, — прокоментував оновлену оцінку Матіас Шмале, постійний координатор ООН з гуманітарних питань в Україні.
"Крім негайної допомоги, ми повинні сприяти відкриттю широких можливостей для народу України, щоб відновити його життя з гідністю. Це означає інвестиції в гідні робочі місця, освіту, охорону здоров’я та надання пріоритету включенню вразливих груп серед жінок і дівчат, дітей, переміщених осіб, ромських громад, ветеранів війни та людей з інвалідністю”, - додав він.
Потреби у відновленні найбільші у житловому секторі й становлять близько 84 мільярдів доларів від загальних довгострокових потреб.
За житловим слідує транспортний сектор, який потребує майже 78 мільярдів доларів для відновлення.
Енергетика та гірничодобувна промисловість потребують майже 68 мільярдів доларів, торгівля та промисловість – понад 64 мільярди доларів, а сільське господарство – понад 55 мільярдів доларів.
Водночас лише витрати на розчищення та управління процесами розчищення в усіх секторах разом становлять майже 13 мільярдів доларів, йдеться в документі.
Оцінка також відзначає прогрес, якого Україна вже досягла у відновленні та відбудові країни.
“Україна та її народ продовжують демонструвати неймовірну стійкість перед обличчям серйозної шкоди, невимовних страждань та особистих втрат”, — зазначила Антонелла Бассані, віцепрезидентка Світового банку з питань Європи та Центральної Азії.
“Мабуть, найбільш приголомшливою є стійкість і зосередженість країни перед обличчям постійних порушень (нормального життя). Ця оновлена оцінка відображає прогрес, досягнутий Україною як у фізичному, так і в економічному відновленні, прогрес у її програмі амбітних реформ та її значні потреби у реконструкції”, - додала Бассані.
За словами Шмигаля, у 2025 році програма швидкого відновлення українського уряду зосереджена головним чином на ремонті та розвитку енергетичної інфраструктури та відновленні житла.
Зокрема у 2025 році уряд, за підтримки донорів, спрямував 7,37 мільярда доларів на відновлення у пріоритетних сферах, включаючи житло, освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, енергетику, транспорт, водопостачання, розмінування та цивільний захист.
Водночас загальний дефіцит фінансування відновлення та реконструкції на цей рік становить 9,96 мільярда доларів.
На додаток, з розрахунків у RDNA4 було виключено понад 13 мільярдів доларів для потреб у восьми секторах, які вже були задоволені Україною за підтримки її партнерів і приватного сектора. Це включає близько 1,2 мільярда доларів, виділених із державного бюджету та з донорських коштів на потреби відновлення житла та ремонту понад 2000 км доріг.
За оцінками Офісу ООН з координації гуманітарних питань в Україні, у 2025 році для надання гуманітарної допомоги 6 мільйонам найбільш уразливих людей в Україні необхідно 2,6 мільярда доларів.