Спеціальні потреби

Лідери ЄС на саміті засвідчать підтримку України, Молдови, озвучать критику Грузії


Архівне фото: президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
Архівне фото: президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн

Європейський Союз на саміті наступного тижня висловить рішучу підтримку України в протистоянні проти неспровокованого вторгнення Росії, запропонує підтримку Молдові на шляху до членства в блоці 27 країн, йдеться у проєкті спільної заяви.

Проєкт, з копією якого ознайомилося Радіо Свобода, також попередить Грузію, що нещодавні законодавчі кроки, подібні до заходів, вжитих Москвою для придушення політичної опозиції та обмеження прав ЛГБТ-спільноти, "ставлять під загрозу" євроінтеграцію Тбілісі.

У документі, до якого ще можуть бути внесені зміни перед самітом 17-18 жовтня в Брюсселі, йдеться, що блок "непохитно рішучий" у підтримці Києва "стільки, скільки потрібно, і настільки інтенсивно, наскільки це необхідно", додавши: "Росія не повинна перемогти".

Заявляючи про підтримку миру, заснованого на принципах Статуту ООН і міжнародного права, ЄС підтвердив, що "жодну ініціативу щодо України не можна проводити без України".

У проєкті також міститься заклик "швидко збільшити військову підтримку та прискорити її надання", з наголосом на системах протиповітряної оборони, боєприпасах і ракетах.

ЄС також вітає зобов’язання, взяте в червні Групою 7 промислово розвинених країн (G7) надати близько 45 мільярдів євро (50 мільярдів доларів) Україні до кінця року з використанням доходів від російських активів заморожених за кордоном, йдеться в проєкті.

Рада також закличе до глибшої інтеграції енергетичної системи України з енергетичною системою блоку напередодні холодної пори року та в умовах повторних нападів Росії на енергетичну інфраструктуру України.

Блок закликатиме до "повного та ефективного виконання" санкцій проти Росії та додаткових каральних заходів для протидії їх обходу.

У документі також висловлюється "рішуча підтримка" блоком вступу Молдови до ЄС і "непохитна відданість" її суверенітету та територіальній цілісності.

Молдова, яка отримала статус кандидата в червні 2022 року разом з Україною та почала переговори про вступ у червні, очікує вирішальні президентські вибори та референдум щодо членства в ЄС 20 жовтня, і стала мішенню російської кампанії дезінформації, яка мала на меті зірвати перевибори прозахідного президента Маї Санду.

ЄС "засуджує наполегливі спроби Росії використовувати іноземну інформаційну маніпуляцію та втручання, щоб підірвати демократичні вибори та вибір народу Молдови процвітаючого, стабільного та мирного європейського майбутнього", йдеться у проєкті.

У випадку з Грузією Брюссель також підтвердить "своє серйозне занепокоєння щодо курсу дій у Грузії, який суперечить цінностям і принципам, на яких заснований Європейський Союз", йдеться у проєкті.

Правляча партія "Грузинська мрія" прийняла та швидко оприлюднила цієї весни та влітку два законопроєкти, які викликали масові народні протести та гостру критику з боку Брюсселя та Вашингтона.

Одним із законодавчих актів є закон про "іноземний вплив", подібний до закону про "іноземних агентів", прийнятий кілька років тому Росією, який дозволяє Кремлю душити політичну опозицію та обмежувати свободу слова. Другий – це захід, який обмежує права ЛГБТ прикриваючись захистом "традиційних сімейних цінностей".

Обидва були прийняті, незважаючи на опозицію президента Саломе Зурабішвілі.

Брюссель нагадує, що відсутність зміни поточного курсу дій ставить під загрозу шлях Грузії в ЄС і закликає Грузію "прийняти демократичні, всеосяжні та стійкі реформи відповідно до основних принципів євроінтеграції".

Підтверджуючи підтримку блоком бажання грузинського народу приєднатися до ЄС, проєкт також закликає уряд Грузії забезпечити, щоб майбутні парламентські вибори, які відбудуться пізніше цього місяця, "були вільними та чесними".

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG