Спеціальні потреби

“Україна буде в НАТО”. Столтенберг у прощальній промові закликав союзників НАТО підтримати Україну


Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції 6 вересня 2024. Фото: Thomas Fure / NTB / AFP
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції 6 вересня 2024. Фото: Thomas Fure / NTB / AFP

Єнс Столтенберг у прощальній промові на посаді генерального секретаря НАТО закликав союзників альянсу надати Україні більше зброї, щоб швидше закінчилася війна.

“Військова сила є необхідною умовою для діалогу, - заявив Столтенберг, виступаючи в Німецькому Фонді Маршала. - Ми повинні говорити з нашими сусідами, як би важко це не було. Але діалог працює лише тоді, коли він підкріплений сильним захистом. Це добре видно на прикладі України”.

“Сьогодні президент Путін вважає, що він може досягти своїх цілей на полі бою, і він вірить, що може перечекати нас. Тому він продовжує свою жорстоку війну. Я не думаю, що ми можемо змінити думки Путіна, але вірю, що ми можемо змінити його розрахунки. Надавши Україні більше зброї, ми можемо змусити Путіна зрозуміти, що він не може силою отримати те, що хоче. І що це буде йому настільки дорого, що йому доведеться визнати, що Україна має суверенне демократичне право залишатися суверенною демократичною нацією. Парадокс у тому, що чим більше зброї ми зможемо надати Україні, тим більша ймовірність того, що ми зможемо досягти миру та припинити війну. І чим надійнішою буде наша довгострокова військова підтримка, тим швидше закінчиться війна”, - заявив генеральний секретар НАТО.

Генсек НАТО висловився і щодо можливості швидкого завершення війни.

Раніше на передвиборчих дебатах у США кандидат у президенти Дональд Трамп заявив, що зможе швидко закінчити війну в Україні, але не відповів, чи хоче він перемоги України в цій війні.

"Я хочу врегулювати війну. Я дуже добре знаю Зеленського, і я дуже добре знаю Путіна. У нас хороші стосунки. ... Коли мене оберуть президентом, я поговорю з одним, поговорю з іншим. Я зберу їх разом, і цієї війни як і не було", - сказав Трамп.

На думку генсека НАТО, швидко закінчити війну означало б її програти.

“Ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася. Найшвидший спосіб закінчити війну – програти її. Але миру це не принесе. Це принесе російську окупацію”.

Столтенберг наголосив, що Росію варто долучати до майбутніх мирних переговорів, але “будь-яка майбутня угода має бути підкріплена сильною військовою підтримкою України та надійними гарантіями безпеки для забезпечення тривалого миру”. Тут генсек НАТО згадав Мінські угоди після першого вторгнення Росії у 2014 році, які “не принесли миру”.

Очільник Північноатлантичного альянсу також висловив переконання, що Україна стане членом НАТО.

“Стійка безпека в Європі неможлива без стабільності в Україні. Також довготривала безпека України неможлива без членства в НАТО. Двері НАТО відкриті. Україна приєднається”, - наголосив Єнс Столтенберг.

Генсек НАТО у зверненні до союзників НАТО закликав пам’ятати, що “свобода є важливішою за вільну торгівлю”.

“Ще не так давно багато союзників вірили, що купувати газ в Росії - це суто комерційна справа. Це було невірно. Росія використовує газ як зброю у спробах тиску на нас, і щоб не дозволити нам підтримувати Україну”, - сказав Столтенберг.

Він закликає “не робити ту ж саму помилку з Китаєм”. Залежність від Китаю, каже генсек НАТО, послаблює стійкість альянсу та збільшує ризики.

“Ми не повинні поміняти короткотермінові економічні інтереси на довготермінові безпекові потреби”, - заявив він.

Столтенберг також застеріг від політики протекціонізму серед країн альянсу.

“Бар’єри та тарифи між нашими країнами призведуть до зростання цін, зниження якості та придушення інновацій. Це підірве нашу безпеку, тому що це підірве міцність наших економік. НАТО перемогло під час Холодної війни не в останню чергу, тому що ми вірили у відкриту економіку та конкуренцію між нашими країнами. І пам’ятайте, що друга стаття нашого статусу - Вашингтонського договору - чітко говорить, що ми повинні заохочувати один одного зміцнювати нашу економічну співпрацю між союзниками. Тож давайте серйозно поставимося до цього зобов’язання. Протекціонізм проти союзників не захищає нашу безпеку”, - заявив він.

Безпека, додав генсек, не може бути виправданням, щоб запроваджувати протекціоністські заходи проти друзів і союзників.

Колишній прем’єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг очолює НАТО з 2014 року. Його термін на посаді спливає 1 жовтня цього року. Його наступником, як очікується, стане Марк Рютте, експрем’єр Нідерландів.

Столтенберг з лютого 2025 року, як очікується, очолить Мюнхенську Конференцію з безпеки.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG