Експерти вважають, що Москва вдається до «політики балансування на межі конфлікту» з Заходом, але сторони контролюють свої дії достатньо, щоб уникнути катастрофи
Росія вийшла з угоди з США щодо співробітництва в галузі ядерних досліджень і енергетики, що стало черговим кроком, який свідчить про погіршення двосторонніх відносин.
«Чесно кажучи, це досить тривожно», - заявив «Голосу Америки» представник уряду США на умовах анонімності.
У понеділок президент Росії Володимир Путін також підписав указ про призупинення дії угоди з США про утилізацію плутонію в зв'язку з «недружніми діями» Вашингтона, під якими розуміються санкції США та інших західних країн проти Москви в зв'язку з її діями в Україні.
Вихід з угоди по плутонію «є справжньою трагедією, оскільки це ділянка, в якій в минулому ми успішно співпрацювали», заявив представник Державного департаменту Марк Тонер на брифінгу в середу.
США вийшли з прямих переговорів з Росією щодо Сирії на тлі триваючих військових атак на цивільні об'єкти. При цьому адміністрація США заявила, що її терпіння у відносинах з Москвою вичерпалося.
Однак в середу державний секретар США Джон Керрі і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров знову обговорили ситуацію в Сирії.
За повідомленням дипломатів як у Вашингтоні, так і в Москві США ініціювали телефонну розмову, увага якої також зосереджувалася на питаннях України та Північної Кореї.
Також у середу в Москві помічниця держсекретаря з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд обговорювала питання Мінських угод з російськими високопосадовцями.
Американські чиновники наполягають, що незважаючи на всі розбіжності з Росією, коли йдеться про вирішення кризи в Україні, «США таки вважають, що Мінський процес це єдиний шлях досягнення цієї мети», - заявив Тонер.
Виходячи з угод, які «не дуже важливі, проте мають символічне значення», Росія намагається «підвищити ціну поганих відносин з Росією», - вважає Генрі Гейл, професор політології і міжнародних відносин в Університеті Джорджа Вашингтона.
Що стосується тверджень, що Росія несе відповідальність за злодіяння в Сирії і інші дії, за які її різко критикує міжнародне співтовариство, тактика Кремля полягає в тому, щоб «ніколи не визнавати, завжди контратакувати», пише старший науковий співробітник в празькому Інституті міжнародних відносин Марк Ґалеотті в журналі Foreign Policy.
«Москва вважає такий підхід успішним, оскільки Захід тут же стає цинічним, і легко відвернути його увагу», - вказує він.
Серед нещодавніх найбільш спірних дій, в яких звинувачують Москву – кібератаки, які мають намір підірвати довіру американської громадськості та розхитати виборчий процес у США.
Гейл, який також є співдиректором Програми нових підходів до досліджень і безпеки в Євразії, характеризує ситуацію, як гру м'язами, за допомогою якої Москва немов говорить: «Дивіться, ми тут. Ми можемо грати з вами в ті ж ігри. Можемо зробити те ж саме, що ви - як ми бачимо - робите з нами».
Зв повідомленнями, російський президент поклав відповідальність на екс-держсекретаря США Гілларі Клінтон за протести у Москві у грудні 2011 року, в яких демонстранти звинуватили Путіна у пошахруванні виборів. Клінтон тоді говорила про «перезавантаження» відносин США з Росією.
Деякі аналітики, такі як Гейл, припускають, що Путін буде і надалі застосовувати політику «балансування на межі конфронтації» і обігравати передбачувану загрозу з боку Заходу напередодні президентських виборів в Росії в 2018 році.
Але Кремль «не хоче, щоб ситуація вийшла з-під контролю», і хоча непорозуміння можуть трапитися, «остаточно всі сторони достатньо контролюють свої дії, щоб уникнути реальної катастрофи», - сказав Гейл в інтерв'ю «Голосу Америки». - Не думаю, що вони зацікавлені у відкритому конфлікті з США і НАТО. Зрештою, таке серйозне протистояння може також створити проблеми для адміністрації Путіна в самій Росії».
«Суть справи в тому, що, до деякої міри, російське керівництво хоче співпрацювати із Заходом, США і НАТО, - вважає Гейл. - Питання в тому, на умовах якої із цих сторін здійснуватиметься ця співпраця».
Дивіться також: Хто зможе жорсткіше протистояти агресії Володимира Путіна - сперечалися кандидати у віце-президенти США на теледебатах