Спеціальні потреби

Криза влади в Південній Кореї шкодить зусиллям США з протидії Китаю


Мітинг з вимогою імпічменту президента Південної Кореї Юн Сук Йоля біля Національної асамблеї в Сеулі, Південна Корея, 9 грудня 2024 року.
Мітинг з вимогою імпічменту президента Південної Кореї Юн Сук Йоля біля Національної асамблеї в Сеулі, Південна Корея, 9 грудня 2024 року.

На думку аналітиків, невизначене політичне майбутнє президента Південної Кореї Юн Сук Йоля, через його спробу ввести воєнний стан в країні, може поставити під загрозу тристоронню співпрацю наступного президента США Дональда Трампа з Південною Кореєю та Японією у протидії Китаю.

Юну загрожує розслідування за звинуваченнями у державній зраді після оголошення воєнного стану та скасування його через кілька годин минулого тижня.

Хоча він пережив голосування щодо імпічменту в суботу, головна опозиційна Демократична партія заявила наступного дня, що знову домагатиметься голосування щодо імпічменту.

В керівництві Південної Кореї збільшується політичний безлад.

Ключові урядовці подали у відставку через суперечки щодо воєнного стану, а голова правлячої Партії влади народу (PPP) Хан Дон Хун заявив у неділю, що Юн незабаром піде у відставку.

Тим часом Міністерство оборони заявило в понеділок, що Юн все ще контролює південнокорейську армію.

Політична криза в Південній Кореї створює ризики для безпеки регіону, а Північна Корея, Китай і Росія хочуть скористатися ситуацією, кажуть аналітики.

"Політичні потрясіння підвищують невизначеність щодо майбутнього напрямку політики країни та здатності її реалізувати", — сказав Брюс Клінгнер, старший науковий співробітник Північно-Східної Азії Heritage Foundation.

"Нова адміністрація США протидіятиме загрозі Китаю для регіону та закликатиме союзників і партнерів взяти на себе більшу роль, – сказав він. – Дії Юна викликатимуть сумніви щодо життєздатності ролі та внеску Сеула".

"У поєднанні зі зміною керівництва Японії та втратою ЛДП [Ліберально-демократичною партією] законодавчої більшості в країні, союзники Сполучених Штатів у Північно-Східній Азії ослабли", — сказав Клінгнер.

Прем'єр-міністр Японії Шігеру Ішіба вступив на посаду в жовтні. Тоді ж правляча Ліберально-демократична партія Японії втратила більшість у парламенті.

У понеділок Деніел Крітенбрінк, помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану, зустрівся зі своїми південнокорейськими та японськими колегами, щоб обговорити регіональну безпеку, підкресливши важливість підтримки тісної тристоронньої співпраці.

Останнім часом відносини між двома країнами потеплішали, після багатьох років протистояння, через питання колоніальної війни.

Головна опозиційна партія Південної Кореї, яка вважається антияпонською та прокитайською, негативно сприймає налагодження зв’язків між двома країнами та проведення тристороннього саміту із США в Кемп-Девіді в серпні 2023 року, який у Вашингтоні вважають історичним.

Якщо Демократична партія подасть ще один позов про імпічмент і зуміє отримати дві третини 300-місцевої Національної асамблеї та шість із дев’яти суддів Конституційного суду, щоб проголосувати за нього, країна проведе позачергові вибори для обрання нового президента.

Якщо Юн піде у відставку або парламент і суд проголосують за імпічмент, головна опозиційна партія матиме шанс на наступне керівництво країни.

Однак те, як розвиватиметься процес, невідомо, оскільки PPP бойкотувала перше голосування щодо імпічменту, а в Конституційному суді є три вакансії.

Теренс Реріг, експерт з Кореї та професор національної безпеки у Військово-морському коледжі США, сказав: "Якщо Юн піде з посади через імпічмент або відставку, на наступних позачергових виборах, безсумнівно, буде обрано президента Демократичної партії".

Він продовжив: "Як наслідок, ймовірно, відбудуться зміни в політиці Південної Кореї щодо Китаю та у підтримці тристоронніх зв’язків з Японією та Сполученими Штатами. За останні два роки було зроблено багато для інституціоналізації тристоронніх відносин, але ці зусилля будуть випробувані з відходом Юна разом із новою адміністрацією Трампа".

PPP розкритикувала лідера Демократичної партії Лі Дже Мена за "підпорядкованість" Китаю, через його зустріч з тогочасним послом Китаю в Південній Кореї Сін Хайміном у березні. Під час зустрічі Лі сказав, що Південна Корея не повинна брати участь у проблемі Тайванської протоки.

Китай вважає незалежну острівну державу своєю суверенною територією.

Сін у 2023 році звинуватив уряд Юна в тому, що він занадто схиляється до США та псує відносини Південної Кореї з Китаєм.

Речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила на пресбрифінгу в Пекіні в понеділок, що вона "не коментуватиме внутрішні справи Південної Кореї".

Ендрю Єо, дослідник Кореї в Інституті Брукінгса, сказав припустив, що стримування Китаю буде серед пріоритетів нової адміністрації США, адже номінанти новообраного президента Дональда Трампа на ключові посади, включаючи Майк Волтца на посаду радника з питань національної безпеки та сенатора Марко Рубіо на посаду держсекретаря, дотримуються жорстких позицій щодо Китаю.

Водночас Трамп надає перевагу двосторонній співпраці, а не альянсам, що робить майбутнє тристоронніх зв’язків дещо невизначеним, сказав Єо.

"Я не думаю, що адміністрація Трампа так само активно як і адміністрація Байдена намагатимуться організувати співпрацю альянсів", — сказав він.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG