Війна не закінчиться цього року, бо адміністрація Дональда Трампа може досягти лише паузи у війні, під час якої Росія готуватиметься до наступного наступу, вважає заступник командира Третьої штурмової бригади Владислав Соболевський, з позивним “Борисфен”.
Але, на його думку, готуватися може й Україна.
Майор Національної Гвардії України, він брав участь у Революції гідності. Вже у червні 2014 року Соболевський став добровольцем батальйону «Азов», а згодом очолив штабу «Азову», коли той став полком.
Звільнившись з військової служби, він став політиком та увійшов до керівництва центрального штабу політичної партії «Національний Корпус». Однак після повномасштабного вторгнення повернувся до військової справи.
Кореспондентка Голосу Америки Марія Ульяновська зустрілася з ним у Вашингтоні під час українського тижня, що зібрав в американській столиці кілька сотень гостей з України, які мали на меті переконати американців продовжувати допомагати Києву.
Соболевський розповів про те, як українцям встояти, чи варто проводити вибори під час війни та на яких цінностях будувати країну після перемоги.
Інтерв'ю записане 6-го лютого й відредаговане для ясності та плинності.
Росія не зупиниться. Нам треба бути готовими до того, щоб захищатися
Марія Ульяновська, Голос Америки: Пане Владиславе, ви зараз у Вашингтоні говорите з американськими законодавцями та діячами. На цьому етапі війни, що ви намагаєтесь їм донести?
Владислав Соболевський, заступник командира 3 ОМБр: Дві основні думки, які ми сьогодні привезли до американців. Найголовніше — хоча би не зменшувати той об'єм допомоги, про який домовлено зараз.
Друге — це мати Україну стороною перемовин, тому що ніхто краще за нас не знає контекст, ніхто не має того досвіду, і ніхто не розуміє найкраще, як саме треба закінчити цю війну.
М.У.: Адміністрація Дональда Трампа говорить про те, що обидвом сторонам, як вони це називають, доведеться чимось пожертвувати, чим готові пожертвувати ви в цих перемовинах?
Ми визнаємо контроль над окупованими територіями за Росією, але це контроль де-факто, не де-юре
В.С.: Насправді, якась частина України вже контролюється Росією. Ми ніколи не визнаємо суверенітету Росії над цими територіями, але наразі вони там розробляють копалини, мобілізують людей, відчувають себе господарями.
Я думаю, що це і буде тією жертвою, яку Україна принесе. Ми визнаємо контроль над Росією, але це контроль де-факто не де-юре.
Йдеться про 18% наших територій, до яких ми повернемося, коли відбудуємо економіку та перебудуємо армію під час цієї паузи.
Тим самим буде займатися й Російська Федерація, тому що не можна створити Російську імперію без України.
М.У.: Адміністрація чинного президента США говорить, що одним із пріоритетів для них в зовнішній політиці є завершення цієї війни якнайшвидше, тому що "обидві сторони страждають". Чи вірите ви в завершення війни вже цього року?
В.С.: Ні. І поясню чому. Спочатку був один день на завершення війни. Зараз, наскільки я знаю, 100 днів. І ми скоро побачимо план, який везе Келлог [помічник президента США та спеціальний посланник з питань Росії та України — ред.] до Києва.
Війна не закінчиться прямо зараз
Я думаю, що сучасна ситуація — це про паузу. І головне, щоби Трамп, як лідер, продумав для себе перемогу, яку він винесе з цієї битви з Путіним, щоби ця перемога також влаштовувала і Україну.
Те, що війна не закінчиться прямо зараз — це абсолютна правда. Навіть якщо Україна не вступить в НАТО і буде просто стратегічним партнером США поза НАТО, Росія не зупиниться. Нам треба бути готовими для того, щоби захищатися і повертати свої території разом з союзниками.
М.У.: Як, на вашу думку, для цього варто готуватися? Які кроки підготовки треба буде робити під час цієї паузи?
В.С.: По-перше, звісно, правильна комунікація з українською владою. Для того, щоби ми чітко розуміли і зараз є ось ця міскомунікація, коли ніхто не знає, що саме буде робити адміністрація Трампа.
Я думаю, що це той стиль, в якому живе пан президент, і нас насправді це влаштовує. Головне, щоби цей план призводив до реальних змін на фронті на користь України та наших союзників.
Поразка України — це буде поразка Трампа, поразка США.
Як би це не звучало контраверсійно, нам треба робити так, як робить сучасна вісь зла. Вони підтримують один одного: Іран віддає ракети і шахеди Росії, Китай віддає технології і дає гроші, Північна Корея дає людей.
Натомість нам потрібна сильніша підтримка, тому що поразка України — це буде поразка Трампа, поразка США. І тоді воювати доведеться вже не тільки українцям і не тільки європейцям.
М.У.: Ваша позиція, як військового — чи варто зараз під час активних бойових дій проводити вибори?
В.С.: Держава має створити умови для того, щоб кожен мав таку можливість. І я думаю про тих солдатів, які теж мають право вибору. Зараз люди, які знаходяться на самому краю передової лінії, не мають жодної змоги проголосувати. Навіть якби це був би тиждень голосування — це неможливо.
Фізично провести вибори під час бойових дій неможливо
Тому, я думаю, що наш президент має правильний хід думок, коли ми говоримо спочатку про зупинку бойових дій, а потім вже про початок виборчого процесу. Фізично провести вибори під час бойових дій неможливо.
Стосовно легітимності президента — є чітке законодавче обґрунтування і заяви Росії лежать просто в сфері пропаганди.
М.У.: Як після завершення війни, відбудовувати країну і порозумітися суспільству, на яких цінностях це має бути?
В.С.: Я гуляю Вашингтоном з однієї зустрічі на іншу, і до мене підходять прості американці, які дякують мені за службу. Я думаю, що це хороший приклад для наслідування.
Думаю, що якщо ми об'єднаємося навколо цінностей, які є в серці у кожного українського солдата — це абсолютно переможна історія для нас. Йдеться про побудову суспільства навколо поваги до людей, які віддали державі, можливо, найцінніше.
М.У.: А якщо говорити про цінності демократичної держави — чи ми говоримо про цінності рівності, доступу усіх до однакових прав? Чи для вас ці цінності не є важливими?
В.С.: Це як піраміда Маслоу. Ми навіть не знаємо, скільки людей вкрала Росія. Ми не знаємо скільки дітей вкрала Росія. Близько 600 дітей було вбито.
Для мене цінності, з яких я починаю день, це безпека. Безпека для мого суспільства, для сімей, для того, щоб люди мали можливість повернутися в Україну.
Моя цінність — побудувати економіку, яка буде притягувати сім'ї назад, відбудовувати їх.
І моя цінність — це вкладати в голови людей думку про те, що служити — це добре, воювати за свою країну — прекрасно.
М.У.: Сполучені Штати зараз також говорять про те, що в Україні немає проблеми озброєння, але є проблема мобілізації — не вистачає людей, потрібно зменшувати мобілізаційний вік. Що ви на це відповідаєте?
Якщо ми сьогодні призовемо всіх 18-річних, якими людьми ми будемо воювати з Росією через шість років?
В.С.: Я можу сказати, що проблема не в людях, не в їх кількості. Проблема в тому, як ти з ними вчиняєш. Якщо ти маєш недостатньо бронетехніки, ти не можеш зробити наступ на бронетехніці, ти робиш це пішки.
І якщо ми сьогодні призовемо всіх 18-річних, якими людьми ми будемо воювати з Росією через шість років?
Тих людей, які є наразі, і тих вікових категорій, які відкриті для мобілізації, — цього достатньо для того, щоб впроваджувати успішні оборонні дії на нашій території.