Спеціальні потреби

На початок 2024 у світі велося 59 активних воєн - найбільше за пів століття


Вовчанськ після російського бомбардування, 28 травня 2024. Штурмовий полк Національної поліції України "Цунамі"/AP
Вовчанськ після російського бомбардування, 28 травня 2024. Штурмовий полк Національної поліції України "Цунамі"/AP

Станом на початок 2024 року у світі велось 59 воєн, це найбільший показник за останні майже пів століття. Дані наводить Uppsala Conflict Data Program - проєкт Уппсальського університету у Швеції, де враховують конфлікти, що забирають понад тисячу життів на рік.

Минулого року сталась найбільша кількість міждержавних конфліктів з 1946 року, йдеться у висновках Інституту дослідження проблем миру в Осло (PRIO). Відповідно до аналізу, останні три роки були найбільш насильницькими за останні три десятиліття, а 2023 рік виявився одним із найжорстокіших років після закінчення Холодної війни.

Дані також показують різке збільшення кількості загиблих у боях, спричинене трьома конфліктами: громадянською війною в ефіопському регіоні Тиграй, російським вторгненням в Україну та бомбардуванням Гази. За оцінками шведських дослідників, у 2023 році загалом у боях загинуло 122 тисяч людей, причому понад 71 тисяч людей було вбито в Україні та близько 23 тисяч — у Газі менш ніж за три місяці 2023 року.

Дослідники Міжнародної академії гуманітарного права і прав людини у Женеві виділяють більше збройних протистоянь, й зазначають, що більшість конфліктів є не міжнародними (тобто без залучення інших країн та неурядових груп).

Зокрема на Близькому Сході та у Північній Африці (включаючи Ізраїль, Палестину, Сирію, Ємен, Лівію, Ірак, Єгипет та інші) - 45 конфліктів, в Африці - 35 збройних конфліктів (зокрема у ЦАР, Судані, Південному Судані, Сомалі, ДРК), Азії - 21 конфлікт (включи Афганістан, Бірму, Пакистан та інші), Європі - 7 конфліктів (окрім повномасштабного російського вторгнення в Україну, дослідники включаючи туди Нагірний Карабах, Придністров'я, Південну Осетію та Абхазію).

При цьому, швейцарські дослідники підкреслюють, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну не змінило їхню класифікацію збройних конфліктів у регіоні, адже за критеріями міжнародного гуманітарного права, між Росією та Україною існував міжнародний конфлікт з 2014 року. "Що змінилося з лютого 2022 року, так це інтенсивність насильства та його вплив на цивільне населення".

Раніше про те, що зараз у світі триває найбільша кількість конфліктів з часів Другої світової війни, Голос Америки розповідав із посиланням на звіт "Глобальний індекс миру" від міжнародного дослідницького центру з Австралії Інститут економіки та миру (IEP). За підрахунками центру, у 2024 році у світі точиться 56 конфліктів, а залученими до них є 92 країни – усередині чи за межами своїх кордонів.

Автори звіту тоді зазначали, що у 97 країнах ситуація стосовно миру погіршилася більше, ніж будь-коли з моменту започаткування "Глобального індексу" у 2008 році, а 108 країн стали "більш мілітаризованими". Дослідники також підрахували, що глобальні економічні наслідки насильства зросли до 19,1 трлн доларів, що за підсумками 2023 року становить 13,5% світового ВВП, а 110 мільйонів людей є біженцями або внутрішньо переміщеними особами через насильницькі конфлікти.

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG