Спеціальні потреби

Cюжет CNN свідчить, що КНДР не могла отримати ракетних секретів з України - СБУ


запуск ракет у КНДР
запуск ракет у КНДР

Служба безпеки України заявляє, що оприлюднене CNN відео про затримання шпигунів із Північної Кореї, які намагалися викрасти секретну інформацію про розробку ракет, свідчить про те, що такі секрети в України викрасти не могли.

«Ми разом створювали цей ролик. Ми трьом чи чотирьом українським телеканалам передали це відео, я не знаю, чому використали лише CNN… Це відкрита інформація, був суд, рішення суду. Журналісти ініціативно звернулися, ми знайшли архівне відео, яке в 2011 році вже стояло в нас на сайті. Ми просто передали архіви, які вже оприлюднювалися. Якщо ви дивилися сюжет, то ми дуже наголошували на тому, що не могли у нас вкрасти», – сказала речниця СБУ Олена Гітлянська у коментарі Радіо Свобода.

Телеканал CNN пізно ввечері 24 серпня оприлюднив відеозапис проведеної в 2011 році українськими спецслужбами операції затримання двох громадян КНДР, які намагалися викрасти в Україні секретну інформацію щодо розробки ракет.

Відео, за інформацією телеканалу, надали спецслужби України на тлі повідомлень ЗМІ про нібито отримання Пхеньяном двигунів українського виробництва для балістичних ракет.

Журналістам також дозволили навідати двох засуджених за звинуваченням у шпигунстві громадян КНДР у в’язниці на Житомирщині. Засуджені раніше просили екстрадувати їх до Північної Кореї, проте їм відмовили.

На записі видно, як двоє чоловіків, перебуваючи в гаражному приміщенні, фотографують документи (несправжні, як згодом заявили в СБУ). Потім їх заарештовують представники сил безпеки.

Як повідомляє CNN, офіцер СБУ, який працював над справою в 2011 році, наголосив, що «неможливо», щоб Північна Корея здобула в Україні якусь інформацію про ракетні технології, оскільки він впевнений у тому, що всі їхні шпигунські спроби були припинені.

За його словами, ще двоє громадян КНДР, які прибули до України з посольства своєї країни в Москві, були депортовані після того, як їх затримали при спробі отримати «ракетні боєприпаси, засоби для розміщення ракети, зокрема, для ракет класу «повітря-повітря». Також був депортований ще один громадянин Північної Кореї, який мав переправити пристрої з України.

Офіцер, імені якого не називають, також повідомив, що у 2015 році п’ятеро північнокорейських громадян були депортовані за «допомогу в розвідувальній роботі Північної Кореї в Україні».

14 серпня американське видання The New York Times оприлюднило статтю, в якій стверджує, що успіх КНДР у випробуванні міжконтинентальних балістичних ракет, здатних досягти США, може бути пов’язаний із купівлею на чорному ринку двигунів, ймовірно, з українського заводу, який має історичні зв’язки з російською ракетною програмою. The New York Times наводить секретні висновки розвідслужб США і цитує експерта з ракет із Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкла Еллемана.

Пізніше той, однак, заявив, що не стверджував про причетність влади України до постачання ракетних двигунів до КНДР. Крім того, в його дослідженні йшлося про те, що джерелом двигуна могла бути «Росія і/або Україна»; американська газета винесла в заголовок лише Україну і присвятила саме їй головну увагу.

Українська сторона заперечила наведені в статті дані. Зокрема, українське держпідприємство «Південний машинобудівний завод» зауважило, що «припущення авторів публікації та процитованого ними «експерта» щодо можливого зв’язку України з прогресом КНДР у розвитку ракетних технологій не мають стосунку до реальності». У «Південмаші» наголошують, що ніколи раніше не мали і не мають зараз ніякого зв’язку з північнокорейськими ракетними програмами космічного чи оборонного характеру.

Дивіться також «Голос Америки»: Інтерв'ю з першим послом США в Україні

Інтерв'ю з першим послом США в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG