Спеціальні потреби

Ідеолога Путіна атакують в китайському інтернеті


Ілюстрація - на мобільному телефоні видно логотип китайської соціальної мережі Weibo.
Ілюстрація - на мобільному телефоні видно логотип китайської соціальної мережі Weibo.

Олександр Дугін, ідеолог російського націоналізму і активний прихильник президента Путіна, зазнав нападок в китайських соцмедіа, де користувачі мереж критикували та висміювали його російські експансіоністські погляди, які раніше включали розділення Китаю.

Через два роки після того, як Путін почав вторгнення в Україну, проросійські настрої переважали в китайському Інтернеті.

Але негативна реакція на Дугіна пролила світло на слабку сторону альянсу Пекіна і Москви – протистояння китайських та російських націоналістів, що постало в результаті століть територіальних суперечок і політичних протистоянь, на яких Пекін не загострював увагу впродовж останніх десятиліть.

6 травня Дугін відкрив акаунт у двох найпопулярніших китайських соціальних медіадодатках Weibo, китайському X, раніше відомому як Twitter, і Bilibili, відеосайті, схожому на YouTube.

У першому відео, опублікованому як на Weibo, так і на Bilibili, Дугін привітав китайську аудиторію та похвалив економічні та політичні досягнення Пекіна за останні десятиліття.

У цьому ж відео він також розкритикував статтю, опубліковану в квітні в The Economist Фен Юцзюнем, директором відділу досліджень Росії та Центральної Азії Університету Фудань у Шанхаї. У статті Фен заявив, що Росія неминуче програє війну з Україною.

Дугін опонував, заявляючи, що Фен і деякі китайці недооцінюють "завзятість і наполегливість" Росії.

Відео швидко засудили громадяни Китаю, коментарі яких на кшталт "Росія повинна програти" отримали тисячі лайків.

"Це екстреміст, який надзвичайно недружній до Китаю і планує розділити Китай", — йдеться в іншому повідомленні, опублікованому користувачем Weibo на ім’я Zhixingbenyiti.

62-річний Дугін народився в Москві. У 1980-х став антикомуністичним дисидентом. Після розпаду Радянського Союзу він почав пропагувати російський експансіонізм. Він вважає, що територіальна експансія Москви в Євразії дозволить їй протистояти західним силам на чолі зі США.

У своїй книзі "Основи геополітики" 1997 року Дугін писав, що розділ Китаю - необхідний крок, щоб Росія стала сильною.

Повідомляється, що люди з найближчого оточення Путіна виявляли інтерес до творів Дугіна, через що його прозвали "мозком Путіна".

Ставлення Дугіна до Китаю за останні роки істотно змінилося. У 2018 році він вперше відвідав Китай. У своїй промові в університеті Фудань він високо оцінив економіку, культуру та лідерство Китаю в боротьбі з колоніалізмом.

Він також змінив свою попередню підтримку стримування Китаю і сказав у своїй промові, що Китай і Росія можуть працювати разом, щоб "створити дуже важливий ефект стримування/притягування" для західних держав.

Зараз Дугін є старшим науковим співробітником Китайського інституту університету Фудань і одним із оглядачів китайської націоналістичної новинної організації Guancha. Перед тим, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, Дугін заявив у колонці, що альянс між Китаєм і Росією "означатиме невідворотний кінець гегемонії Заходу".

Архівне фото 2016 року - Олександр Дугін в ТВ- студії в центрі Москви
Архівне фото 2016 року - Олександр Дугін в ТВ- студії в центрі Москви

Філіп Іванов, старший науковий співробітник Інституту політики азійського суспільства, сказав Голосу Америки, що "Дугін - опортуніст. Оскільки війна в Україні різко прискорила зближення між Китаєм і Росією, його позиція почала змінюватися, що призвело до його нинішніх спроб вступити в контакт з інтелектуальною та ширшою спільнотою Китаю".

Іванов також вважає вплив Дугіна на Кремль перебільшеним. З моменту приєднання до китайських соціальних медіа Дугін отримав понад 100 000 підписників на Weibo та 25 000 підписників на BiliBili.

Він опублікував менш ніж п'ять дописів на Weibo, але майже кожен із них має понад 1000 коментарів, більшість із яких критичні.

Під дописом, у якому Дугін підтримав Путіна на його п’ятому президентському терміні, користувачі відповіли такими коментарями, як "Росія ось-ось програє війну" та "Ворота пекла чекають на вас".

Ван Сяодун, найвпливовіший вчений-націоналіст Китаю, поділився дописом у Weibo, який він зробив два роки тому, критикуючи Дугіна та китайські проросійські групи. "Представляю ідеї Дугіна не тому, що я хвилююся, що Кремль втілить його ідеї в життя; у нього є намір, але немає сили! Я просто хочу сказати китайському народу, як деякі росіяни, включаючи еліти у владних відомствах, дивляться на Китай. Китайці повинні ризикувати нашим життям заради них?" - йдеться в дописі.

Іванова не здивували нападки на Дугіна в китайському інтернеті.

"Хоча китайські користувачі мережі можуть підтримувати антизахідну/антиамериканську програму Путіна, вони скептично або відверто негативно ставляться до нападу Росії на суверенітет незалежної країни та російського експансіонізму, націоналізму та шовінізму (який представляє Дугін)", — сказав він Голосу Америки в електронному листі.

Заради вічної дружби між Китаєм і Росією, будь ласка, поверніть Сахалін і Владивосток
Користувач соцмережі Weibo

За його словами, історія китайсько-російських відносин — це переважно протистояння, конкуренція та недовіра.

Критикуючи Дугіна багато користувачів мережі також згадували колишні китайські території, які Росія окупувала за останні 200 років.

"Заради вічної дружби між Китаєм і Росією, будь ласка, поверніть Сахалін і Владивосток", — йдеться в коментарі на Weibo, опублікованому lovejxcecil.

Хоча Китай не брав участі у війні, російсько-українська війна є гарячою темою в китайському Інтернеті.

За словами Еріка Лю, колишнього цензора Weibo, приєднання Дугіна до платформи, безсумнівно, принесло більше трафіку на Weibo. Однак це також означає, що Weibo має інвестувати більше ресурсів у цензуру, щоб запобігти йому робити зауваження, які Пекін вважає делікатними.

"Він іноземець. Він поняття не має про "політкоректність" Китаю або про те, де проходять кордони, — сказав Лю. — Про цей ризик доведеться подбати Weibo, яка його залучила".

У четвер Дугін написав у Weibo, що Китай і Росія можуть досягти "всього" разом. Його розділ коментарів вимкнено.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG