Спеціальні потреби

Лідери ЄС готові надати Україні гарантії безпеки, але після мирної угоди. Підсумки саміту у Парижі


Президент Франції Еммануель Макрон прощається після неформального саміту європейських лідерів у Парижі, де обговорювали ситуацію в Україні та європейську безпеку, 17 лютого 2025 року. Фото: Ludovic MARIN / AFP
Президент Франції Еммануель Макрон прощається після неформального саміту європейських лідерів у Парижі, де обговорювали ситуацію в Україні та європейську безпеку, 17 лютого 2025 року. Фото: Ludovic MARIN / AFP

Після екстреної зустрічі європейських лідерів у Парижі 17 лютого, де обговорювали ситуацію в Україні та європейську безпеку, президент Франції Еммануель Макрон поспілкувався з президентами України та США Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом. Про це Макрон повідомив на своїй сторінці у мережі Х.

“Ми прагнемо міцного і тривалого миру в Україні. Щоб досягти цього, Росія повинна припинити свою агресію, і це має супроводжуватися сильними та надійними гарантіями безпеки для українців. Інакше є ризик, що це припинення вогню закінчиться як Мінські угоди”, — написав він, додавши, що над цими питаннями працюватимуть разом європейці, американці та українці. “Це ключ”, — наголосив президент Франції.

“Ми переконані, що європейці повинні інвестувати краще, більше і разом у свою безпеку та оборону — як сьогодні, так і в майбутньому… Триватиме робота на основі пропозицій Єврокомісії як щодо підтримки України, так і щодо розвитку та інвестування в нашу оборону”, — наголосив Макрон, додавши, що продовжить ці дискусії найближчими днями.

Цього ж дня Білий дім повідомив, що “президент Дональд Трамп і президент Франції Еммануель Макрон мали дружню розмову. Лідери говорили про війну в Україні, майбутню зустріч європейських держав і переговори в Саудівській Аравії між офіційними особами США та Росії. Розмова тривала приблизно 30 хвилин”.

Президент України Володимир Зеленський після розмови з Макроном повідомив, що Україна має спільне бачення з Європою: “У нас спільне бачення: гарантії безпеки мають бути міцними та надійними”.

“Будь-яке інше рішення без таких гарантій — наприклад, нестійке припинення вогню — слугувало б лише черговим обманом Росії та прелюдією до нової російської війни проти України чи інших європейських держав”, — написав Зеленський у мережі Х.

Готові очолити гарантії безпеки Україні - Рютте

Тим часом генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що європейські лідери на зустрічі продемонстрували готовність взяти лідерство у забезпеченні Україні гарантій безпеки.

"Готові й бажаємо. Це моє сприйняття сьогоднішньої зустрічі у Парижі. Європа готова і бажає активізуватися. Очолювати забезпечення гарантій безпеки України. Готові й бажають інвестувати значно більше в нашу безпеку. Деталі ще треба буде визначити, але зобов’язання чіткі", — написав Рютте у мережі Х.

Видання Reuters пише, що європейські лідери на зустрічі в Парижі погодились, що готові надати Україні гарантії безпеки, про це виданню сказав представник Євросоюзу.

Ці гарантії, за його словами, залежатимуть від рівня допомоги США.

"Ми готові надати гарантії безпеки, умови яких будуть розглянуті кожною стороною, залежно від рівня американської підтримки", — сказав посадовець, підсумовуючи підсумки паризької зустрічі.

Він також зауважив, що європейські лідери вважають небезпечним укладати перемир'я, не маючи мирної угоди.

“Ми погоджуємося з президентом Трампом щодо підходу “мир через силу”, — сказав представник ЄС на умовах анонімності. — "Ми вважаємо небезпечним укладати перемир'я без мирної угоди одночасно".

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн після зустрічі заявила:

“Ми підтвердили, що Україна заслуговує на мир через силу. Мир, який поважає її незалежність, суверенітет, територіальну цілісність, із сильними гарантіями безпеки. Європа несе свою повну частку військової допомоги Україні. Водночас нам потрібне посилення оборони в Європі”.

“Європейцям доведеться активізуватись як щодо витрат, так і щодо можливостей, які ми надаємо Україні”, — заявив після зустрічі в Парижі прем’єр-міністр Британії Кір Стармер.

“Ми перебуваємо на дуже ранній стадії процесу. Європа повинна зіграти свою роль, і я готовий розглянути можливість розміщення британських сил на місцях [в Україні] поруч з силами інших [країн], якщо буде довгострокова мирна угода. Але повинна бути підтримка США, тому що гарантія безпеки США є єдиним способом ефективно стримати Росію від повторного нападу на Україну”, — заявив британський прем’єр.

Неформальну зустріч європейських лідерів у Парижі британський прем'єр Стармер назвав “життєво важливим першим кроком у відповіді на цей виклик щодо оборони”.

“Зрозуміло, що США не збираються залишати НАТО, але нам, європейцям, доведеться зробити більше”, — сказав він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц після зустрічі заявив, що Україні потрібно дати можливість захищатися, продовжувати шлях до Євросоюзу та мати власну сильну армію. За його словами, ці питання не підлягають переговорам.

“Ми вітаємо переговори про мирну угоду, але для нас ясно, що це не може бути диктатом”, — цитує канцлера Німеччини видання The Guardian.

У будь-яких мирних переговорах варто почути позицію України, каже Шольц.

"Я хочу сказати, що відверто кажучи, люди говорять через голову України про результати мирних переговорів, які не відбулися і яким Україна не сказала "так", - цитує канцлера Німеччини Reuters.

Шольц також назвав “надто передчасними” будь-які розмови про розгортання європейських миротворців в Україні. За його словами, це "зовсім передчасно і зовсім невідповідний час для цієї дискусії зараз".

Очільник уряду Польщі Дональд Туск заявив, що трансатлантичні відносини та дружба ЄС і США “перебувають на новому етапі”.

“Сьогоднішня зустріч також підтвердила, що наші європейські партнери усвідомлюють, що настав час для значно більшої здатності Європи захищати себе”, — сказав польський прем’єр.

Він також повідомив, що лідери домовились “витрати на оборону більше не розглядати як надмірні витрати, тому ми не будемо піддаватися ризику процедури надмірного дефіциту та всіх її неприємних наслідків".

Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен не виключила відправлення миротворчих військ в Україну, але після роз’яснення певних питань:

“Ми відкриті до обговорення багатьох різних речей, але я також хотіла б підкреслити, що дійсно є дуже багато речей, які потрібно прояснити, перш ніж ми досягнемо цієї ситуації, тому що ми говоримо про безпеку наших власних чоловіків і жінок”.

Фредеріксен закликала “всіх європейців” активізуватися в питаннях підтримки України та збільшити витрати на власну, “тому що Росія зараз загрожує всій Європі, на жаль”.

“Я не думаю, що вони збираються зупинятися в Україні, і тому я дуже стурбована [ймовірним] швидким припиненням вогню, оскільки це може дати Путіну та Росії можливість повернутися назад і знову мобілізуватися, атакувати Україну чи іншу країну в Європі”, — застерігає Фредеріксен.

На саміті в Парижі 17 лютого союзники обговорили безпекові гарантії, які Європа та США можуть надати Україні “разом чи окремо”, а також необхідність збільшення оборонних витрат.

У зустрічі взяли участь лідери Німеччини, Італії, Британії, Польщі, Іспанії, Нідерландів та Данії, яка представляє країни Балтії та Скандинавії, а також лідери Європейського Союзу та генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

США не брали участі в цьому саміті, який відбувся в день, коли делегації США та Росії прибули до Саудівської Аравії для зустрічі щодо припинення російської війни.

Хоча обговорення в Саудівській Аравії не включатимуть європейські та українські делегації, команда Трампа запевняє — і європейці, і українці будуть долучені до обговорень.

У статті використані матеріали видання Reuters.

Дивіться також: Як реагує НАТО на диверсії у Балтійському морі

Диверсії у Балтійському морі. Як реагує НАТО. Відео 
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG