Щоб "дійсно змінити траєкторію" воєнного конфлікту в Україні, союзникам Києва "потрібно зробити ще більше". Про це під час пресконференції у Брюсселі заявив генсек НАТО Марк Рютте.
Говорячи у Брюсселі напередодні відкриття зустрічі міністрів оборони країн НАТО, Рютте нагадав, що 13 лютого відбудеться засідання Ради "Україна-НАТО", в якій також участь візьме міністр оборони Рустем Умєров і Верховна представниця ЄС Кая Каллас.
Рютте нагадав, що від початку повномасштабного вторгнення Росії країни НАТО надали Україні "безпрецедентну підтримку", зокрема 99% усієї військової допомоги. А нещодавно створене командування НАТО у Вісбадені для підтримки України "перебуває на передньому краї координації цих і майбутніх внесків", додав генсек.
"На Вашингтонському саміті союзники пообіцяли надати Україні 40 мільярдів євро допомоги на безпеку у 2024 році. Члени Альянсу не тільки виконали свої зобов’язання, вони їх значно перевищили", - сказав Рютте.
Раніше Голос Америки повідомляв, що країни НАТО перевищили власну мету й надали Україні понад 50 мільярдів євро допомоги у 2024 році, при чому понад половина цієї допомоги надійшла від Європи та Канади, а решту надали США.
Рютте заявив: "Це також робить великий крок у напрямку того, до чого закликав президент Трамп. Я згоден з ним, що ми повинні вирівняти безпекову допомогу Україні. Але щоб справді змінити траєкторію конфлікту, нам потрібно зробити ще більше. Що сильнішою буде Україна на полі бою, то сильнішою вона буде за столом переговорів".
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп наполягає, що європейські країни повинні надавати Україні більше оборонної підтримки, а також щоб суттєво збільшити витрати на власну оборону.
На пресконференції журналісти попросили Рютте прокоментувати нещодавні заяви Трампа про те, що "можливо, колись вони (українські землі - ред.) будуть російськими, а можуть і не бути російськими".
Рютте відповів: "Ми інтенсивно координуємо із командою президента Трампа на всіх рівнях, і це дуже хороші розмови... Існує збіжність поглядів, що ми маємо зробити все можливе, щоб, по-перше, Україна опинилась у найкращих можливих умовах, щоб почати (мирні) переговори. А по-друге, щоб переконатись (що б не вийшло із цих перемовин і коли це станеться, ми всі маємо бути певні і маємо колективно переконатись), щоб те, що буде наслідком, було тривалим, щоб ніхто не повторив те, що було наслідком Мінських угод 2014 року".
Журналісти також питали Рютте, якщо про вступ до НАТО для Києва поки не йдеться, то які саме безпекові запевнення Україна може отримати. Очільник Альянсу відповів, що не хоче розкривати цю інформацію, аби її не використав Кремль.
Натомість він повторив тезу: "Що сильнішою буде Україна на полі бою, то сильнішою вона буде за столом переговорів, то більше шансів досягти вигідної угоди для тривалого миру".