Спеціальні потреби

"Інтенсивно консультуємося, зокрема зі США" - Рютте про участь Європи у перемовинах щодо війни РФ проти України


Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час прес-конференції після зустрічі міністрів оборони Альянсу у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі, четвер, 13 лютого 2025 р. Фото: AP Photo/Virginia Mayo
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час прес-конференції після зустрічі міністрів оборони Альянсу у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі, четвер, 13 лютого 2025 р. Фото: AP Photo/Virginia Mayo

Усі члени НАТО згодні в тому, що Україну потрібно поставити в найкращу можливу позицію для переговорів щодо припинення війни РФ проти України, а європейські союзники ведуть "інтенсивні консультації" зі США щодо переговорного процесу. Про це заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте 13 лютого на пресконференції за підсумками зустрічі міністрів оборони у Брюсселі.

На запитання журналістів щодо того, чи залучені європейські союзники до переговорного процесу з Києвом та Москвою, ініційованого США, Рютте відповів, що члени НАТО "інтенсивно консультуються один з одним, зокрема зі Сполученими Штатами".

"Завтра я буду в Мюнхені, зустрінуся з віцепрезидентом [США Джей Ді] Венсом. У понеділок - із [Кітом] Келлогом, спеціальним представником з питань України, спеціальним представником президента Трампа, який буде тут, у НАТО. Вчора я вечеряв із Пітом Геґсетом, новим міністром оборони Сполучених Штатів. Тож, ми як НАТО, і команди, звичайно, інтенсивно координуємося, і я знаю, що багато союзників і багато держав-членів ЄС роблять те ж саме із Вашингтоном".

Водночас коментуючи питання, чи всі члени НАТО підтримують Київ у тому, що переговори щодо припинення війни не можуть відбутися без участі України, Рютте сказав, що Україна буде залучена до переговорного процесу:

"У чому ми однозначно єдині, що передусім ми повинні переконатися, що коли розпочнуться перемовини, Україна опиниться в найкращій можливій позиції. І очевидно, що це стосується України, тому Україна буде залучена будь-яким чином".

Рютте погодився зі словами міністра оборони США Піта Геґсета про те, що переговорний процес не повинен перетворитися "на Мінськ-3".

"Тож, коли б ми не отримали результат, ми маємо переконатися, що Путін не спробує захопити ще одну квадратний кілометр України", - наголосив Рютте.

На запитання журналістів про те, чи не означає вимога США щодо швидких перемовин, що "Україна розпочне переговори зі слабкої позиції", Рютте запевнив, що так не вважає:

"Ні, і я не зовсім згоден з вами", – відповів він, додавши, що якщо переговори розпочнуться, "вони не закінчаться в перший чи другий день".

"Ми повинні переконатися, що переговори будуть успішними, і важливо, щоб ми досягли мирної угоди, і водночас переконатися, що Путін розуміє, що Захід єдиний, що Україна отримує всю необхідну підтримку для переваги", - додав Рютте.

"НАТО зобов'язувалося надати Україні членство в майбутньому", але членство України в НАТО ніколи не було домовлене як умова для мирних переговорів
Генсек нАто Марк Рютте

Щодо заяв міністра оборони США щодо того, що Україні не варто розраховувати на членство в НАТО, Марк Рютте сказав, що "НАТО зобов'язувалося надати Україні членство в майбутньому", але членство України в НАТО ніколи не було домовлене як умова для мирних переговорів.

"Про це ніколи не було домовлено. Це могло б бути. Але це ніколи не було чітко проголошено", - сказав він, додавши, що яким би не був результат, президент Росії "ніколи більше не спробує напасти на Україну".

Раніше у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, де 13 лютого відбувалася нарада міністрів оборони країн альянсу, британський міністр оборони Джон Гілі разом із низкою європейських урядовців нагадав раніше проголошений принцип, що “без України переговорів про Україну не може бути”.

Президент України Володимир Зеленський в дописі в мережі Х в четвер висловився за членство України в НАТО.

"Членство в НАТО було б найбільш економічно вигідним для партнерів", - написав Зеленський після розмови з польським прем'єр-міністром Дональдом Туском.

"Наголосив, що Україна має вести переговори з позиції сили, із сильними та надійними гарантіями безпеки, і що членство в НАТО було б найбільш економічно вигідним для партнерів. Іншою важливою гарантією є серйозні інвестиції в українську оборонну промисловість", - написав український президент.

Низка інших союзників по НАТО також виступили проти домовляння з Путіним без участі Європи і України.

Зокрема французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Баро наголосив, що “європейці матимуть роль у наданні гарантій не відмовляючись, навіть якщо це забере певний час, від перспективи вступу України в НАТО, що сьогодні залишається головною чинною гарантією безпеки для європейських країн”.

Пол Йонсон, міністр оборони Швеції, країни, яка у березні 2024 року стала найновішим членом НАТО, висловив переконання, що обіцянка альянсу прийняти Україну не скасовується.

Як повідомляв Голос Америки, міністр оборони України Рустем Умєров 13 лютого запевнив союзників по НАТО, що Україна продовжить давати потужну відсіч російській агресії.

Дивіться також:

Брифінг. Чи продовжить Трамп підтримку України: останні заяви
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG