Спеціальні потреби

Держсекретар Рубіо назвав "мовні й культурні питання" серед чутливих на можливих переговорах про припинення війни в Україні


Держсекретар США Марко Рубіо розмовляє з журналістами у літаку в дорозі на Мюнхенську конференцію з безпеки, 13 лютого 2025 року. Фото: REUTERS/Evelyn Hockstein
Держсекретар США Марко Рубіо розмовляє з журналістами у літаку в дорозі на Мюнхенську конференцію з безпеки, 13 лютого 2025 року. Фото: REUTERS/Evelyn Hockstein

Повернення територій, контроль над озброєнням, мовні та культурні питання - серед чутливих тем у підготовці до можливих перемовин про закінчення війни в Україні. Про це сказав державний секретар США Марко Рубіо 13 лютого в інтерв'ю американському подкасту "Шоу Клея Тревіса та Бака Секстона".

"Є багато чутливих питань, про які потрібно говорити: територіальні претензії, контроль над озброєннями тощо, мовні та культурні питання, над усім цим доведеться працювати", - сказав Рубіо, коментуючи позицію США щодо закінчення війни в Україні.

Він також повідомив, що крім США та ЄС, у зусиллях із припинення вогню мають брати участь і інші країни, поза НАТО.

"Це не станеться без [президента США Дональда] Трампа. Він єдиний у світі, хто може скласти докупи щось подібне. Але це також мають бути глобальні зусилля. Справа не тільки в нас, не тільки в Європі чи НАТО. Я маю на увазі, що країни світу також повинні будуть брати участь".

Рубіо не уточнив, які саме країни він має на увазі.

Довгострокові гарантії безпеки, на яких наполягає Україна, за словами Рубіо, мають Києву надавати "європейці, які мають бути готові активізуватися і зробити це".

Головний дипломат США припустив, що на початку буде припинення вогню, після чого, на його думку, треба буде становити гуманітарні коридори та гарантувати безпеку енергетичної інфраструктури.

"Можливо, це почнеться з припинення вогню. Це ще не узгоджено, навіть не обговорювалося, але я просто це кажу. А потім відкриють такі речі як коридори із постачання допомоги, і забезпечення того, що обидві сторони не будуть атакувати енергетичну інфраструктуру. Побачимо, як це вийде", - змальовує потенційний сценарій державний секретар США.

За його словами, "США підтримують довгострокову незалежність України, і це має бути закріплено в постійних економічних інтересах, чи це можливість (сподіваюся, незабаром ми матимемо про це деякі новини) партнерства з Україною, спільне підприємство чи щось подібне у питанні прав на корисні копалини, на усі природні ресурси, які вони мають, і так частина цих грошей повернеться, щоб повернути платникам податків у США".

Описуючи свій порядок денний на Мюнхенській безпековій конференції, яка зараз триває у Німеччині, Рубіо повідомив, що "ми з віцепрезидентом [Джей Ді Венсом] зустрінемося із Зеленським, і в якийсь момент нам доведеться спілкуватися з російськими колегами. ... я не знаю, чи буде Піт [Геґсет] брати участь у цьому, чи у нього є купа інших речей, над якими він працює".

Рубіо нагадав, що президент Трамп напередодні розмовляв із президентом України Володимиром Зеленським телефоном. Їхня розмова, за словами Рубіо, тривала 45 хвилин. Раніше повідомлялось, що розмова президента Трампа із президентом Росії Путіним тривала близько півтори години.

Держсекретар пояснив причину, чому розмова з Зеленським була коротшою: "Різниця в тому, що з Путіним повинні бути перекладачі, і це займає вічність - вперед і назад. Зеленський вільно розмовляє англійською і вони можуть спілкуватися більш безпосередньо, і це відбувається значно швидше".

Держсекретар США наголосив, що Дональд Трамп хоче закінчення війни, і поетапно рухатиметься в цьому напрямку.

"Він [президент Трамп], сказав це Володимиру Путіну: він хоче, щоб це закінчилося. Він хоче закінчити війну. Він хоче не просто паузи, він хоче, щоб це закінчилося. Це буде важко, і доведеться рухатися поетапно", - зазначив держсекретар Марко Рубіо.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG