Спеціальні потреби

"Наші партнери повинні робити більший внесок в оборону" – Рубіо про політику щодо НАТО


Сенатор Марко Рубіо розмовляє з сенаторами Джин Шагін і Джимом Рішем під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин Сенату щодо висунення Рубіо на посаду державного секретаря, Вашингтон, 15 січня 2025 р. Фото: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP
Сенатор Марко Рубіо розмовляє з сенаторами Джин Шагін і Джимом Рішем під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин Сенату щодо висунення Рубіо на посаду державного секретаря, Вашингтон, 15 січня 2025 р. Фото: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP

НАТО є дуже важливим альянсом, проте країни-члени повинні робити більші внески як у власний захист, так і в партнерство. Про це в середу, 15 січня, заявив номінант новообраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря Марко Рубіо.

На слуханнях щодо затвердження кандидатури Рубіо в комітеті Сенату з міжнародних відносин сенаторка-демократка Джин Шагін пригадала, що Марко Рубіо був співатором законопроєкту, який забороняє президентам одноосібно, без відповідного схвалення Конгресу, ухвалювати рішення про вихід із НАТО.

"Чи зобов'язуєтеся ви слідувати схваленню Сенату чи акту Конгресу, як того вимагає закон, автором якого ви є, якщо президент Трамп спробує вивести США зі складу НАТО?", - запитала Шагін.

"По-перше, дозвольте мені сказати, що президент Трамп призначив номінанта на посаду посла в НАТО, що чітко вказує на його роль у цьому. По-друге, закон є законом. Очевидно, як ви згадали, я був співавтором закону, тож важко сказати, що я не підтримую закон, який я допоміг ухвалити", – відповів Рубіо.

"НАТО є дуже важливим альянсом"

Номінант на посаду державного секретаря Марко Рубіо зазначив, що довкола питання НАТО є "непорозуміння".

"НАТО є дуже важливим альянсом. Я в це вірю. Я вважаю, що альянси можуть бути і були дуже корисними. Без НАТО не було б кінця холодній війні. Без НАТО, цілком можливо, що більша частина того, що сьогодні ми знаємо як Європу, стала б жертвою агресії", – сказав Рубіо.

Водночас він додав, що для Сполучених Штатів важливо не просто мати партнерів, а мати "спроможних" союзників у галузі оборони, які "здатні захистити свій регіон".

"Тож я думаю, що є питання, яке слід поставити. Я не висловлюю публічну позицію. Я ставлю питання, яке слід поставити, а саме: чи повинна роль Сполучених Штатів у НАТО в 21-му столітті бути основною оборонною роллю, чи захистом від агресії, коли країни в регіоні беруть на себе більшу частину відповідальності, вносячи більше?"

Рубіо зазначив, що "чим далі на схід Європи, то більше грошей, як відсоток від ВВП, витрачається на армію":

"Але я вважаю, що в Європі та в багатьох адміністраціях, як республіканців, так і демократів, було широко визнано, що наші партнери по НАТО – багаті розвинені економіки – повинні робити більший внесок у свою власну оборону, а зрештою також і в партнерство з НАТО. І це вимога, яка висувалася багатьма президентами протягом багатьох років, і той факт, що це правдиво, було продемонстровано тим, що сталося з Україною".

"У США також є внутрішні потреби"

Тож, підсумував Рубіо, для США важливо мати альянси, проте вони мають бути "з сильними та спроможними партнерами", а не з тими, "хто розглядає оборонну угоду США та НАТО як привід витрачати менше на оборону та більше на деякі внутрішні потреби".

"У нас також є внутрішні потреби", – наголосив він.

Марко Рубіо додав, що "передові та багаті країни Західної Європи" мають "величезні системи безпеки, програми, які вони фінансують".

"Вони змогли спрямувати або розширити ці програми, тому що їм не потрібно витрачати стільки на оборону, скільки нам, у відсотках від нашої загальної економіки. І цю динаміку потрібно змінити. Тож я очікую, що президент Трамп продовжуватиме рішуче наголошувати на цьому", - сказав номінант на посаду державного секретаря США.

Раніше, 14 січня, на запитання про майбутню співпрацю США з союзниками, зокрема, партнерами по НАТО довелося відповідати Піту Геґсету. Цю тему сенатори порушували під час слухань у Комітеті зі збройних сил щодо затвердження кандидатури Геґсета на посаду очільника Пентагону.

"У наших союзників і партнерів немає кращого друга, ніж президент Дональд Трамп, – сказав Геґсет. – Він досяг того, що альянс НАТО став значно міцнішим".

Дивіться також:

Позиція потенційного Держсекретаря США щодо України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:30 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG