Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що завершити війну Росії проти України буде складно та що відповідний процес вимагатиме не лише однієї зустрічі. За його словами, президент США прагне покласти край війні таким чином, щоб встановити тривалий мир і захистити український суверенітет, “щоб це був міцний мир, а не так, щоб через три-чотири роки ми мали нове вторгнення”.
Про це Рубіо сказав у ефірі програми Face the Nation на CBS News 16 лютого.
“Зрештою, один телефонний дзвінок не принесе миру. Один телефонний дзвінок не розв’яже такої складної війни, як ця, – сказав Рубіо. – Але я можу вам сказати, що Дональд Трамп є єдиним лідером у світі, який потенційно може розпочати цей процес”.
Головний дипломат США серед іншого відзначив, що російський президент Путін "висловив зацікавленість у мирі", але застеріг, що “наступні кілька тижнів і днів визначатимуть, наскільки це серйозно”.
Рубіо повторив, що "за одну зустріч цього не станеться. Потрібно багато роботи", але додав, що “перший крок у цьому процесі [зроблено], але попереду ще довгий шлях”.
“Це складно. Це було криваво, це дорого коштувало, тому завершити конфлікт буде нелегко”, – додав Рубіо і зауважив, що “є й інші сторони, які також мають свої думки щодо цього”.
Стосовно залучення України та Європи до процесу перемовин Рубіо сказав: “Зрештою, дійде до того моменту, коли… якщо це справжні переговори, а ми ще не досягли цього, але якщо це станеться, доведеться залучити Україну, тому що це вони зазнали вторгнення, і європейці повинні будуть залучені, тому що вони також мають санкції проти Путіна та Росії, і вони зробили свій внесок у ці зусилля”.
Промову віцепрезидента США Джей Ді Венса у Мюнхені Рубіо назвав історичною попри зауваження ведучої про те, що “лекція” Венса “роздратувала союзників” критикою, як і його зустріч з лідерами ультраправої партії Альтернатива для Німеччини AfD.
“Я вважаю, що це була досить історична промова, незалежно від того, погоджуєтесь ви з ним чи ні. Я думаю, що важливе зауваження, яке він наводить на адресу Європи, полягає в тому, що ми стурбовані тим, що справжні цінності, які ми поділяємо, цінності, які пов’язують нас з Європою – це такі речі, як свобода слова та демократія та наша спільна історія перемог у двох світових війнах і перемоги над радянським комунізмом тощо”, – сказав Рубіо.
Він додав, що не знає, чому “когось може це засмучуватися” та закликав європейців “принаймні послухати це та перевірити, чи ця критика обґрунтована”.
“Запевняю вас, Сполучені Штати неодноразово піддавалися різкій критиці з боку багатьох лідерів Європи, і ми не влаштовуємо з цього приводу істерики”, – додав Рубіо.
Він підтримав Венса у думці про те, що у Європі “відбувається ерозія свободи слова та нетерпимості або протилежних точок зору, і це викликає занепокоєння”. Йдеться про заяву Венса, ніби боротьба з дезінформацією може бути боротьбою зі свободою слова.
Рубіо запевнив: “Я спілкувався з міністрами закордонних справ багатьох країн Європи. Можливо, багатьом з них не сподобався цей виступ або вони були з ним не згодні, але вони продовжували спілкуватися з нами з усіх питань, які нас об’єднують”.