Новопризначений державний секретар США Марко Рубіо 23 січня провів розмову з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, мова у якій йшла, зокрема й про Україну.
Про це йдеться у повідомленні на вебсайті Державного департаменту США.
“Держсекретар і Генеральний секретар Рютте обговорили важливість наявності спроможних союзників у сфері оборони та реального розподілу тягаря”, - зазначено у повідомленні.
“Вони обговорили важливість припинення війни Росії проти України та необхідність мирного вирішення”, - йдеться далі у тексті.
Від свого призначення на посаду 21 січня, Рубіо активно спілкувався з міністрами закордонних справ та іншими лідерами країн світу.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, перший європейський очільник МЗС, з яким Рубіо поговорив після призначення на посаду, подякував Рубіо за заклики президента Дональда Трампа до російського президента Путіна закінчити війну в Україні.
“Я подякував держсекретарю Рубіо за заяву президента Трампа, що Путін повинен закінчити цю війну. США дають йому шанс покінчити з цим швидко і з меншим болем. Я вважаю це хорошою прикметою для дружби США і Польщі”, - написав Сікорський на своїй сторінці в мережі Х.
“Марко, перед нами багато викликів, але альянс Польщі, Європи та США впорається з ними”, - додав він в іншому дописі.
Як повідомляв Голос Америки, в інтерв’ю програмі Today на телеканалі NBC 21 січня Рубіо заявив, що США хочуть припинити війну Росії проти України у спосіб, який гарантуватиме безпеку Києва та партнерів Вашингтона в регіоні.
“Тож, ці переговори - складні. Але єдиний спосіб завершити такі конфлікти, як цей – не на пресконференціях, вони не закінчуються публічними заявами. Вони закінчуються жорсткою, енергійною дипломатією, яку прагнуть використати США в надії покласти кінець цьому конфлікту, що є стійким, у спосіб, який забезпечує безпеку України та наших партнерів у регіоні, але який зупиняє вбивства, смерті та руйнування, які ми спостерігаємо вже досить довго”, - сказав держсекретар.
Трамп неодноразово закликав союзників по НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП.
Цього тижня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Рютте наголосив на тому, що Європа готова взяти на себе більший тягар з допомоги Україні. “Якщо США вирішать витратити, зробити більше щодо підтримки зброєю, я переконаний, що вони також вимагатимуть від європейців платити більше. І це цілком логічно, тому що ми поруч з Україною і мусимо (це зробити)”, - пояснив генсек НАТО.
Посланець Трампа зі спеціальних місій Річард Гренелл взяв участь у дискусії з Рютте на ВЕФ відеозв'язком і, зокрема торкнувся заяв Рютте щодо необхідності безпекових гарантій для України. Коментуючи слова Рютте про те, що "повне членство в НАТО є найлегшим варіантом" для "стійкого" миру в Україні, Гренелл застеріг, що така позиція може зустріти складнощі у США.
"Не можна просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли теперішні члени не сплачують справедливу частку", - додав він.