Держсекретар США Марко Рубіо під час свого першого близькосхідного туру підкреслив партнерство США та Ізраїлю, зокрема в протистоянні Ірану, озвучив позицію президента США Дональда Трампа про те, що ХАМАС “необхідно ліквідувати”.
Вони [ХАМАС] повинні бути ліквідованіМарко Рубіо
Під час спільного звернення до преси з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу у Єрусалимі в неділю, як держсекретар Рубіо, так і ізраїльський прем'єр-міністр наголосили на необхідності не дозволити Ірану отримати ядерну зброю.
“Ізраїль і Америка стоять пліч-о-пліч у протидії загрозі з боку Ірану. Ми погодилися, що аятола не повинен мати ядерної зброї”, - заявив Нетаньягу.
Рубіо назвав Іран "найбільшим джерелом нестабільності в регіоні" і звинуватив його в підтримці ХАМАСу, Хезболли та дестабілізації в регіоні. Він наголосив, що "ядерного Ірану ніколи не повинно бути".
Нетаньягу подякував США за "неухильну підтримку" Ізраїлю щодо Гази, де наразі діє припинення вогню.
Нетаньягу запевнив, що Ізраїль і Сполучені Штати "працюють у тісному співробітництві та координації щодо Гази":
"У нас є спільна стратегія. І ми не завжди можемо поділитися деталями цієї стратегії з громадськістю".
Якщо всі заручники не будуть звільнені, Ізраїль сповнений рішучості досягти всіх військових цілейБеньямін Нетаньягу
Він додав: “Якщо всі наші заручники не будуть звільнені до останнього з них, Ізраїль сповнений рішучості досягти всіх військових цілей, які ми поставили після жахливої атаки 7 жовтня, найгіршої атаки з часів Голокосту”.
Рубіо озвучив позицію Трампа щодо необхідности ліквідації ХАМАСу як військової чи урядової потуги. “Президент дуже чітко сказав, що ХАМАС не може залишатися [існувати] як військова чи урядова сила, і, відверто кажучи, поки він існує як сила, яка може керувати або може загрожувати застосуванням насильства, мир стає неможливим”, – сказав Рубіо.
Нетаньягу висловив намір ліквідувати військовий потенціал ХАМАСу і його політичне правління в Газі.
“Ми повернемо всіх наших заручників додому, і гарантуємо, що Газа більше ніколи не стане загрозою для Ізраїлю”, – заявив прем'єр.
Він також озвучив підсумки розмови з держсекретарем Рубіо, що стосувалися Лівану, Сирії й інших країн. Рубіо також запевнив, що цілі США та Ізраїлю в Лівані "мають однакове спрямування" і висловився за роззброєння Хезболли.
Міністерство оборони Ізраїлю повідомило, що в неділю до країни надійшла партія важких бомб зі Сполучених Штатів МК-84. Раніше за президентства Джо Байдена, США не надавали такі бомби Ізраїлю, пише Reuters.
Міністр оборони Ізраїлю Ізраїль Кац заявив, що поставка боєприпасів MK-84 "є значним активом для ВПС і Армії оборони Ізраїлю та служить ще одним доказом міцного альянсу між Ізраїлем і Сполученими Штатами".
Рубіо також планує відвідати Саудівську Аравію та Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) в рамках своїх подорожей.
Як повідомляв Голос Америки, 15 лютого ХАМАС звільнив трьох ізраїльських заручників, Ізраїль – 369 палестинців в рамках домовленості про припинення вогню в Газі. Цей обмін розвіяв зростаючу тривогу щодо того, що угода про припинення вогню може бути розірвана до закінчення 42-денного першого етапу угоди про перемир'я, яка діє з 19 січня.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу оголосив напередодні, що він завершить припинення вогню в Газі і відновить військові дії до перемоги над ХАМАСом, якщо палестинське бойове угруповання не звільнить заручників.