Спеціальні потреби

Українська розвідка та зброя від США забезпечили успішний наступ України на Курщині - огляд експертів


Український військовий автомобіль Humvee проїжджає повз машину, що горить, біля кордону з Росією, в Сумській області України, 14 серпня 2024 року. (Фото: Романа Піліпея/AFP)
Український військовий автомобіль Humvee проїжджає повз машину, що горить, біля кордону з Росією, в Сумській області України, 14 серпня 2024 року. (Фото: Романа Піліпея/AFP)

Високоякісна українська розвідка та озброєння, надане США, сприяли швидкому просуванню українських військ вглиб території Росії протягом останнього тижня.

Деякі аналітики вважають, що українці могли б просуватися ще швидше, якби Вашингтон дозволив їм використовувати найдосконалішу зброю, яка є в їхньому розпорядженні.

Українські війська продовжили наступ у Курській області в середу, 14 серпня, на 9-й день від вторгнення на територію Росії. Зараз, за даними української влади, ЗСУ контролюють близько 1000 кв. км території та понад 70 населених пунктів в межах Росії.

“Угруповання сил оборони продовжує вести наступальну операцію на території Курської області”, - доповів головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський президенту Володимиру Зеленському під час відеоконференції 14 серпня. З початку доби українські війська просунулися на один-два кілометри.

Владислав Селезньов, колишній речник Генштабу ЗСУ, розповів Російській службі Голосу Америки, що українська розвідка та надані США ракетно-артилерійські системи високої мобільності, відомі як HIMARS, мали вирішальне значення для приголомшливого просування.

“Українська розвідка спрацювала на відмінно”, - сказав він. “Тому частина ворожих колон, які йшли на допомогу російській армії в районі Курська, були знищені артилерією та безпілотниками. Можливо, авіацією”.

“І, звичайно, справжній бич для російської армії - це HIMARS, які перетворюють на попіл величезну кількість озброєння, техніки й особового складу російської армії”, - додав він.

Проте за останні кілька днів темпи українського просування сповільнилися — не стільки через опір російських військ, скільки через розтягнуті лінії постачання українських сил.

Ключ до протидії цьому недоліку, на думку деяких експертів, полягає в тому, щоб надати Україні більше свободи у використанні західної зброї великої дальності — зокрема, мова йде про армійську тактичну ракетну систему MGM-140 або ATACMS, яка використовує тактичну балістичну ракету, що може уражати цілі на відстані до 300 кілометрів.

“Я думаю, що головною проблемою тут є Вашингтон”, — зазначив Джон Гарді, заступник директора російської програми Фонду захисту демократій.

“Якби США дали зелене світло щодо ATACMS, їхнього використання на території Росії, я думаю, що британці та, можливо, французи пішли б слідом зі своїми крилатими ракетами, які вони поставили в Україну”, — сказав Гарді Голосу Америки.

“Я думаю, що ця зброя була б корисною в цьому наступі, в тому числі для ударів по російських командних пунктах, логістичних центрах або інших цілях, розташованих далі, ніж може досягти HIMARS”, — додав він.

Тим часом британська мережа Sky News 15 серпня повідомила, що відповідно до політики уряду Британії, “Україна може вільно використовувати британську зброю на території Росії”.

Мережа посилається на неназване джерело, яке підтвердило, що такий дозвіл поширюється на британські танки Challenger 2, й запевнило, що ці бойові машини використовуються українськими військами під час вторгнення в Курську область Росії.

“Не було жодних змін у політиці уряду Великої Британії. Згідно зі статтею 51 Статуту ООН, Україна має чітке право на самооборону від незаконних нападів Росії. Це не виключає операції всередині Росії”, - зазначив речник Міністерства оборони Британії, слова якого наводить Sky News.

“У процесі передачі ми чітко даємо зрозуміти, що обладнання має використовуватися відповідно до міжнародного права”, - додав речник.

Загалом Велика Британія у січні 2023 року погодилася надати Україні 14 танків Challenger 2, однак, скільки з них беруть участь у вторгненні, не уточнюють.

Раніше американське видання Newsweek повідомило, з посиланням на європейські медіа, про заяву міністерства оборони Німеччини, що зброя, надана Берліном Києву, тепер є “українською зброєю”, і що Україна “вільна вибирати”, як використовувати її у війні проти Росії.

Так речник міністерства оборони Німеччини сказав українському інформаційному агентству "Укрінформ" 12 серпня, що передана Україні зброя була надана без конкретних умов.

“Після того, як зброя з Німеччини була передана Україні, вона вже належить Україні, це українська зброя... Немає перешкод, тому Україна вільна у виборі можливостей”, - додав речник.

Попри успіх українських військ у Курській області Росії, Москва продовжує вести наступ на фронті на сході України, тиснучи на такі міста, як Покровськ і Торецьк.

Проте, за словами Анджели Стент, старшої наукової співробітниці Інституту Брукінгса та почесної професорки Джорджтаунського університету, наступ України на Курщині не слід розглядати як “акт відчаю”.

“Я б сказала, що українці намагалися відплатити росіянам тією самою монетою – викликати певну невизначеність у Росії й, можливо, поставити під сумнів компетентність російських військових”, – сказала вона Голосу Америки. “І вони цього досягли”.

Попри те, що йому вперше за десятиліття доводиться захищати російську землю, російський президент Володимир Путін — який з самого початку наполягав на тому, щоб називати повномасштабне вторгнення в Україну “спеціальною воєнною операцією”, — здається, все ще не бажає визнати, що він втягнув свою країну у війну.

Починаючи від минулого тижня, він називав український наступ “масштабною провокацією”, а 13 серпня оголосив про початок “контртерористичної операції” у відповідь.

На думку російського політолога Івана Преображенського, Путін висловлюється обережно, бо не хоче привертати увагу до неспроможності захистити кордони країни.

Тим часом як повідомляється, російські збройні сили копають окопи, щоб захистити частини Курської області, які вони все ще контролюють, в тому числі навколо села Вікторівка, приблизно за 45 кілометрів від кордону Росії з Україною.

Офіційні особи в Києві заявляють про вірогідне створення військової комендатури на території Росії, окупованій українськими військами.

До роботи над статтею долучилися Катерина Беседіна, Юрій Мельник.

Дивіться також:

Удари по російських військових летовищах: подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Останній “Рамштайн” за адміністрації Джо Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG