Спеціальні потреби

Журналістика і правосуддя. Розмова з Наталією Гуменюк, яка отримала премію "Репортерів без кордонів"


Фото: Наталія Гуменюк, яка очолює Лабораторію журналістики суспільного інтересу і є співзасновницею проєкту про воєнні злочини The Reckoning Project, фото Голосу Америки
Фото: Наталія Гуменюк, яка очолює Лабораторію журналістики суспільного інтересу і є співзасновницею проєкту про воєнні злочини The Reckoning Project, фото Голосу Америки

Українська журналістка Наталія Гуменюк, яка очолює Лабораторію журналістики суспільного інтересу і є співзасновницею проєкту про воєнні злочини The Reckoning Project, отримала премію Press Freedom Awards від організації “Репортери без кордонів” у категорії “Вплив”.

Голос Америки поговорив із нею про значення цієї премії, боротьбу за повернення українських журналістів, яких утримує Росія, а також роботу із документування російських воєнних злочинів.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Олексій Коваленко, Голос Америки: Наталю, ви отримали премію Репортерів без кордонів. Що ця премія означає для вас і що вона означає для української журналістики?

Наталія Гуменюк, лавреатка премії Press Freedom Awards: Це премія в категорії “Вплив”. І мені особливо приємно і важливо, що вона за те, що наша робота має результати. А наша робота стосується документування воєнних злочинів.

Організація, яку я очолюю – Лабораторія журналістики суспільного інтересу – у 2022 році разом з іноземними колегами, співзаснувала The Reckoning Project, проєкт, в рамках якого ми спілкуємося з прямими свідками й потерпілими від воєнних злочинів, записуємо їхні інтерв'ю, аналізуємо. Частину цієї інформації передаємо правоохоронцям, а з частиною виходять журналістські матеріали.

Нам хотілося, щоб наші матеріали стали основою для реальних процесів, але навіть, якщо це не реальні процеси, вони документують історію
Наталія Гуменюк

Наша команда однією з перших влітку 2022-го року зафіксував факт викрадення українських дітей, зокрема дітей з Маріуполя, яких було вивезено до Москви і яким пропонували бути усиновленими, хоча в них був живий батько. На щастя, тема депортації дітей набула більшого розголосу і в березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд оголосив ордери на арешт Володимиру Путіну та Львовій-Біловій, уповноваженій Російської Федерації за права дітей.

Інформація про воєнні злочини привертає увагу, вона може переконати країни допомагати Україні, але в довгостроковій перспективі нам важливіше, щоб це не була просто така історія — "розказали, ну і що". Нам хотілося, щоб наші матеріали стали основою для реальних процесів, але навіть, якщо це не реальні процеси, вони документують історію, яку не можна було б заперечити.

О.К.: У вашій промові на церемонії ви багато говорили про Вікторію Рощину. В російському полоні знаходиться зараз ще 30 журналістів. Чи робить міжнародна спільнота достатньо, щоб повернути цих журналістів?

Н.Г.: Чому я зосередилася на історії Вікторії? Не тільки тому, що вона близька для нас людина. Понад рік її тримали в полоні. Але парадоксально і дуже сумно, що всі про це знали, про це знали міжнародні організації.

Віка не може більше говорити, може говорити можливо її тіло. І от це питання, чи можемо ми бодай тіло повернути?  
Наталія Гуменюк

На всіх заходах дуже багато говорили про Віку, я казала: "Віка десь зараз в полоні". Ми використали всі майданчики. Але ми не встигли. Її було вбито.

Жахливо, що її тіло не повертають. А наскільки мені відомо, родина відмовляється вірити в смерть доньки, поки немає тіла. Це не той випадок, про який ми не знали. Всі знали. А час було згаяно. Я не знаю, чи можна було її врятувати раніше.

Коли ми говоримо про тих тридцятьох, які перебувають в полоні, я щиро переживаю чи можна врятувати хоча б когось, бо раптом він також чи вона не доживуть до свого звільнення.

Їх не хочуть повертати, віддавати, бо вони стануть гучними голосами. Але, як власне я говорила, Віка не може більше говорити. І питання, чи можемо ми бодай тіло повернути.

О.К.: Росія вчиняє щодня сотні воєнних злочинів. Загалом цифра сягає за різними оцінками понад 140 000 воєнних злочинів. Що для вас, як співзасновниці Reckoning Project стоїть за цією жахливою цифрою?

Н.Г.: Цифра більше ніж говорить прокуратура, тому що ми постійно зустрічаємо людей, які не спілкувалися з прокуратурою. Ми проводимо глибокі інтерв'ю - кожне з яких фактично може бути справою.

Йдеться не про якийсь окремий підрозділ, який щось там робив в Бучі. На Харківщині, Херсонщині, в Запорізькій області, на Чернігівщині, на початку окупації, у 23-му році і зараз. Тому ми говоримо про системність.

Йдеться про системну війну проти цивільних. Те, як атакуються об'єкти цивільної інфраструктури, те, як спеціально влучають в лікарню. Ми можемо зараз говорити, що в лікарні б'ють цілеспрямовано.

Йдеться про системну війну проти цивільних
Наталія Гуменюк

О.К.: Одна з найгучніших справ, якою займались журналісти та юристи Reckoning project – справа в Аргентині щодо потерпілого українця. Як просувається ця справа?

Н.Г.: Я намагаюся бути терплячою людиною. Я розумію, що процес дуже повільний. Ми чекаємо і робимо все можливе. У квітні цього року за нашої підтримки громадянин України, який пережив полон і тортури в одному з окупованих регіонів, почав справу проти тих, хто його там катував до Федерального суду Аргентини.

Ця країна має досвід судів, які проводилися над Хунтою в 90-х і має дуже прогресивне законодавство зокрема і щодо злочину катування і злочину катування електрострумом. Вони серйозно ставляться до питання універсальної юрисдикції.

О.К.: З урахуванням того, як за останні три роки змінилась роль журналістики в Україні, зокрема, ми бачимо що журналісти співпрацюють з юристами над спільними справами щодо розслідування воєнних злочинів – як ви бачите зміну ролі українського журналіста за ці останні три роки?

Н.Г.: По-перше, є більше розуміння, що журналістика справді корисна. Тобто, якщо вона робиться добре, вона може бути корисною, інколи йдеться про якісь судові процеси чи розслідування.

З іншого боку, це важливо для збереження історії. Спілкуючись з потерпілими, ми можемо сказати, що для них важливо, щоб їхня історія була написана, щоб вона не загубилась.

Так. Вже багато історій. Так. Людей шокувало те, що відбувалося в Маріуполі, що сталося в Бучі, що побачили коли відкрили могили в Ізюмі. Але треба далі розказувати ці історії. Я ж все ж закликала б журналістів до якоїсь більшої свідомості і відповідальності. Просто мені стало очевидніше, що журналісти можуть завдати великої шкоди і вони можуть бути дуже корисними.

О.К.: Тисячі українських дітей, яких Росія примусово депортувала, ще знаходяться в Росії. Чи достатньо робить міжнародна спільнота для їхнього повернення?

Н.Г.: 19 тисяч дітей за даними української влади перебувають в Росії. За цей час Україна змогла повернути трохи більше тисячі дітей. В кожному випадку це індивідуальна історія. Я до кінця не можу сказати, а що вона ще може зробити? І зараз стратегія української держави – залучити країни, які можуть бути посередниками, наприклад, Бразилію, Південну Африку, Мексику, тобто ті країни, в яких є якісь стосунки з Росією, щоб витягати цих дітей один за одним.

Хотілося б системності. Я все ж вважаю, що тема вивезення українських дітей точно не забута. Вона має пріоритет в медіапросторі. Звісно, хотілося б, щоб робили більше.

Правосуддя і відповідальність — це єдиний цивілізований спосіб подолати відчуття помсти.
Наталія Гуменюк

Інтерес до теми депортованих українських дітей є по всьому світу. Він безапеляційний, тому стає зрозуміло, чому ця справа була першою і мала пріоритет МКС.

О.К.: Без досягнення справедливості за воєнні злочини, чи можливо говорити про якесь перемир'я з Росією?

Н.Г.: Я б звернула увагу всіх, щоб не завищувати очікування щодо того, що ми вважаємо справедливістю. Тобто справедливість — це не завжди Путін в помаранчевому одязі за ґратами в Гаазі. Бо якщо ми ставимо тільки таку рамку, то, так, інколи можемо потім її не отримати.

Насправді більшість злочинів розслідуватиме Україна всередині країни. На щастя, в нас є відносно спроможна система правоохоронних органів. Нам потрібна міжнародна підтримка, потрібні розслідування Міжнародного кримінального суду із застосуванням універсальної юрисдикції, але більшість – буде в Україні.

Здається, є розуміння, що всі покарані не будуть. Але спілкуючись з нашими потерпілими, з вцілілими, я скажу, що для них це дуже важливо, тому що правосуддя і відповідальність — це єдиний цивілізований спосіб подолати відчуття помсти. І це той мінімум, на який українське суспільство заслужило, щоби було покарано вище керівництво Росії за той злочин, який вони розпочали. Але я б закликала всіх не нівелювати інші справи.

Дивіться також: Усиновлення депортованих українських дітей у Росії є компонентом геноциду – дослідження Єльського університету

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG