Росіянин з подвійним американсько-російським громадянством визнав себе винним у контрабанді електронних компонентів зі Сполучених Штатів компаніям, пов’язаним з російською армією. Про це йдеться у пресрелізі прокуратури США, оприлюдненому на вебсайті Міністерства юстиції США.
Коли я відвідав Україну в листопаді минулого року, я на власні очі побачив смерть і руйнування, які спричинили такі безпілотники та інша російська зброя, і почув від наших колег про важливість припинення незаконного потоку технологій для підтримки російської військової машиниМеттью Олсен
На засіданні федерального суду в Нью-Йорку 30 квітня, житель Брукліну 36-річний Ніколай Грігорєв визнав себе винним у спробі передати понад 11 500 електронних компонентів подвійного призначення російській компанії, яка потрапила під санкції США. За це бруклінська фірма Грігорєва отримала понад 250 000 доларів, йдеться в повідомленні Мін'юсту.
Григорєву загрожує до п’яти років позбавлення волі.
“Григорєв визнав сьогодні, що він взяв участь у змові [з метою] постачати Росії американські технології подвійного призначення, добре знаючи, що його дії порушують експортні обмеження і санкції, спрямовані на те, щоб запобігти надсиланню цих компонентів до Росії та їх використанню у виробництві безпілотників, подібних тим, що були знайдені на полі бою в Україні”, – заявив Бреон Піс, прокурор США у Східному окрузі Нью-Йорка.
“Сьогоднішнє визнання провини ще раз підтверджує, що мій офіс буде переслідувати будь-кого, хто порушує наш експортний контроль і загрожує нашій національній безпеці”, - додав Піс.
Ще двох осіб, причетних до цієї справи, росіян Нікіту Архіпова та Артьома Оловяннікова, які, як повідомлялося у медіа раніше, перебувають в Росії, офіційно продовжують розшукувати.
Згідно з обвинувальним актом, для реалізації контрабандної схеми, Григорєв використовував компанію Quality Life Cue LLC (“QLC”), зареєстровану і контрольовану у Брукліні ним і Оловянніковим. Тим часом Архіпов використовував обліковий запис електронної пошти QLC з Росії.
Через QLC обвинувачені закуповували електронні компоненти подвійного призначення для російських компаній, які розробляли та виготовляли безпілотники для використання у російській війні проти України.
Найбільш примітною з цих організацій є російська технологічна компанія SMT-iLogic, яка у травні 2023 року потрапила під санкції США.
За даними Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США, SMT-iLogic пов’язана з організацією, відомою як Центр спеціальних технологій (“ЦСТ”), яка потрапила під санкції США на початку 2017 року за допомогу російській зовнішній військовій розвідці, широко відомій за абревіатурою “ГРУ”, у проведенні операцій радіотехнічної розвідки.
ЦСТ був залучений до виробництва безпілотного літального апарату “Sea Eagle Orlan 10”, який російські війська використовують у бойових діях в Україні. Найбільшим замовником ЦСТ є Міністерство оборони Росії, яке в період з лютого по серпень 2022 року заплатило компанії близько 99 мільйонів доларів, йдеться в пресрелізі на вебсайті Міністерства юстиції.
Між 22 жовтня 2021 року по 22 лютого 2022 року на рахунки компанії QLC Грігорєва надійшли банківські перекази від SMT-iLogic на загальну суму приблизно 272 830 доларів США. Ці кошти майже повністю були використані для здійснення платежів дистриб’ютору електроніки в Брукліні.
“У спілкуванні електронною поштою та в чаті обвинувачені прямо обговорювали свої зусилля обійти експортні обмеження США, в тому числі через використання підставних компаній у третіх країнах, таких як Казахстан. Вони також надсилали рахунки-фактури, вказуючи SMT-iLogic як отримувача напівпровідників та іншої електронної продукції”, - йдеться у пресрелізі прокуратури.
У грудні 2022 року Грігорєв поділився зі спільниками новиною у пресі, де негативно висвітлювалася компанія SMT-iLogic, зазначивши, що “вони вже пишуть про ваших [...] у статтях про те, як Росія отримує американські компоненти для дронів”.
У червні 2023 року в результаті обшуку у помешканні Грігорєва в Брукліні було вилучено понад 11 500 електронних компонентів, які очікували на незаконний експорт до Росії.
“Сьогодні визнаючи себе винним, підсудний визнав, що брав участь у змові з метою контрабанди американських технологій для безпілотників на суму понад 250 тисяч доларів російським компаніям, розпалюючи незаконну війну Путіна проти України”, — заявила Ліза Монако, заступниця генерального прокурора США.
Своєю чергою Меттью Олсен, помічник генерального прокурора відділу національної безпеки Міністерства юстиції, зазначив наступне: “Коли я відвідав Україну в листопаді минулого року, я на власні очі побачив смерть і руйнування, які спричинили такі безпілотники та інша російська зброя, і почув від наших колег про важливість припинення незаконного потоку технологій для підтримки російської військової машини”.
“Сьогоднішнє [визнання провини} підкріплює наше зобов’язання притягнути до відповідальності тих, хто порушує наші закони, і нашу рішучість підірвати невиправдану кампанію агресії російського уряду проти українського народу”, - додав він.