Як повідомляє Reuters, Москва заявила, що збила вісім американських ракет дальнього радіуса дії ATACMS та 72 дронів, випущених Україною 4 січня, та погрожує “помстою”.
Міноборони Росії обіцяє “вжити заходів” у відповідь на дії Києва “за підтримки” Заходу.
Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати ухвалили рішення надати Україні ATACMS навесні, коли зі складів Пентагону Києву передали близько 500 таких ракет. У середині листопада адміністрація президента США Джо Байдена надала Україні дозвіл на використання американських ATACMS углиб Росії.
На той момент в України залишилися лише "десятки" таких ракет, ймовірно, близько 50-ти.
Президент Росії Володимир Путін раніше погрожував відповісти на українські удари з використанням ATACMS російською балістичною ракетою “Орєшнік”, яка може нести ядерний заряд. Згодом росіяни запустили цю ракету по Дніпру.
У контексті останніх російських заяв щодо ATACMS видання CNN констатує: “Україна стурбована тим, що нова адміністрація [новообраного президента Дональда] Трампа може скоротити життєво важливу військову допомогу”.
“Сам Трамп пообіцяв припинити конфлікт”, – додає видання.
Водночас, якписав Голос Америки, наприкінці року майбутній спецпредставник по Україні та Росії в адміністрації Дональда Трампа Кіт Келлог сказав, що будь-яка додаткова допомога Києву та зняття обмежень із ЗСУ лише допоможуть новій адміністрації завершити війну.
Deutsche Welle нагадує, що ракети ATACMS мають радіус дії до 300 кілометрів.
Раніше Дональд Трамп розкритикував рішення адміністрації Джо Байдена дозволити Україні завдавати далекобійних ударів по території Росії та заявив, що адміністрація Джо Байдена повинна була спитати його думку перед ухваленням такого рішення.
16 грудня під час виступу перед пресою в резиденції в Мар-а-Лаго у Флориді, він заявив:
"Я не думаю, що вони повинні дозволяти удари ракетами на 200 миль углиб Росії. Я вважаю, що це була погана річ, і це призвело до залучення корейців, Північної Кореї".
Він зазначив, що таке рішення спричинило багато поганих наслідків, і розкритикував, що рішення ухвалили перед початком роботи нової президентської адміністрації у США:
"Я не думаю, що це слід було дозволяти... І точно не за кілька тижнів до того, як я прийду до влади. Чому вони зробили це, не спитавши мене, що я думаю?"
Створені виробником оборонної техніки Lockheed Martin, ракети ATACMS запускаються або з гусеничної реактивної системи залпового вогню M270, або з колісної високомобільної артилерійської ракетної системи M142 (Himars). Кожна коштує близько 1,5 мільйона доларів, інформує BBC.
ATACMS працюють на твердому ракетному паливі та рухаються балістичною траєкторією в атмосферу, перш ніж повернутися на високій швидкості і під великим кутом, що ускладнює їх перехоплення.
Вперше їх застосували під час війни в Перській затоці 1991 року.
Армія США наразі замінює ATACMS на ракету нового покоління Precision Strike Missile – швидшу зброю, яка може летіти на 500 км. “Немає припущень, що Україна їх отримає”, – додає BBC.
Україна може використовувати ATACMS для захисту від російських атак, націлюючись на позиції Росії, включаючи військові бази, інфраструктуру та сховища боєприпасів.
“Росія ніколи не збиралася розпочинати ядерну війну через Україну, але вона досягла своїх цілей, переконавши таких людей… що вона “справді супер серйозна”, – так російські погрози прокоментував колишній американський конгресмен Адам Кінзінгер в мережі Х.
Видання Breaking Defense нагадує, що у 2024 році Росія щонайменше подвоїла ядерні погрози:
"Цього року російський президент Володимир Путін посилив загрози своїм ворогам у всьому альянсі НАТО, знизивши поріг для ядерного удару — крок, який стався безпосередньо після того, як Москва звинуватила США в тому, що вони схвалили дозвіл Україні стріляти армійською тактичною ракетною системою (ATACMS)".
У новій ядерній доктрині Росії, підписаній Путіним у листопаді, вказано, що "будь-яка неядерна держава, яка приєднується до ядерної держави або отримує підтримку від ядерної держави" — фактично всіх 32 членів НАТО — вважатиметься ціллю, якщо Росія вважатиме це загрозою.
Ядерну стратегію коригували і у США.