Китай, Росія та Іран зацікавлені у спробах вплинути на американські президентські вибори та намагаються розділити американців, поширюючи розбрат та недовіру в інформаційному полі. На цьому зауважують аналітики під час дискусії Фонду захисту демократій, присвяченій спробам впливу американських супротивників на вибори в США.
Спроби підірвати довіру виборців
У вересні Фонд захисту демократій випустив звіт, у якому задокументовано операції впливу Росії, Китаю та Ірану, спрямовані на вибори в США 2024 року. Наприкінці жовтня організація опублікувала продовження звіту, в якому йдеться про поточні зусилля противників США, які прагнуть підірвати довіру виборців до виборчого процесу напередодні виборів у листопаді.
Американці менш вразливі до іноземного впливу ніж на це може вказувати висвітлення кампаній впливу у медіазвіт Фонду захисту демократій
“Як пов’язані з урядом, так і незалежні дослідники задокументували суттєву частину інфраструктури російських, іранських і китайських кампаній, включно з доменами та обліковими записами в соціальних мережах. Ці дослідники викрили іноземні операції зловмисного впливу, перш ніж їхні наративи та публікації стали вірусними”, – йдеться у звіті.
Старший директор Центру військової та політичної влади Фонду захисту демократій Бредлі Боумен наголошує, що багато американців не усвідомлюють, що Китай, Росія та Іран ведуть проти США інформаційну війну, називаючи це серйозною проблемою: “Нічого більше не подобається хижакам, як здобич, яка дрімає”.
Водночас аналітики Фонду захисту демократій відзначають, що попри масштаб зусиль, багато з інформаційних кампаній, спрямованих проти американців, не досягли успіху.
“Американці менш вразливі до іноземного впливу ніж на це може вказувати висвітлення кампаній впливу у медіа. Не перебільшуючи загрозу, США потрібно залишатись пильними”, – йдеться у звіті Фонду захисту демократій.
У Росії та Ірану різні вподобання щодо кандидатури президента США – дослідники
Аналітики Фонду захисту демократій відзначають, що російські операції, спрямовані на вплив на вибори в США, часто об’єднують критику на адресу президента України Володимира Зеленського з критикою на адресу кандидатки в президенти США від Демократичної партії Камали Гарріс.
Вони наводять приклади, як у мережі поширювалось багато статей, в яких поїздка Зеленського до США у вересні 2024 року розглядалась як спроба втручатись у вибори, спрямована, начебто, на допомогу кампанії Гарріс.
Росія, яка проводить найбільшу кампанію, наполегливо працює над тим, щоб послабити кампанію віцепрезидентки Гарріс та посилити кампанію президента ТрампаМарк Монтгомер, адмірал ВМС США у відставці
“У мене немає жодних сумнівів, і наші дослідження чітко показують, що Росія, яка проводить найбільшу кампанію, наполегливо працює над тим, щоб послабити кампанію віцепрезидентки Гарріс та посилити кампанію президента Трампа. Неможливо дивитись на це якось інакше”, – говорить адмірал ВМС США у відставці Марк Монтгомері.
На думку Монтгомері, Іран більше працює, щоб завдати шкоди кандидату в президенти від Республіканської партії Дональду Трампу, але порівняно з діями Росії, Іран докладає менше зусиль.
“Ймовірно, тому що він вбив генерала Сулеймані, а також наполегливо працював, щоб позбутись JCPOA, спільної ядерної угоди, тому їхні кроки логічні”, – пояснює Монтгомері водночас відзначаючи, що Іран намагається нашкодити обом кандидатам в президенти. Оцінюючи інформаційні операції Китаю, адмірал ВМС США у відставці підкреслює, що Пекіну байдуже на те, хто переможе на президентських виборах в США.
Бредлі Боумен вважає, що для Росії спроби інформаційного впливу на американців під час виборів важливі з кількох причин.
“Перша причина – наше існування, друга – наша сила. Якщо ти автократ, авторитарний чи тоталітарний, і хочеш зберегти владу, корисно не мати іншу модель управління, яка виглядає привабливо. Отже, ви хочете створити іншу модель управління, якщо ти Путін і хочеш завоювати Україну чи підпорядкувати її собі як частину “сфери впливу”, то Сполучені Штати є унікальною перешкодою”, – каже Боумен.
Директорка програми демократичних інституцій CSIS Сюзанна Сполдінг називає президентські вибори в США екзистенційним питанням для Путіна.
“Подумайте, якщо Путін був зацікавлений у виборах 2016 року чи 2020 року, а нині один кандидат збирається продовжити сильну підтримку України, а інший – не дуже. Це екзистенційне питання для Путіна, чи не так?”, – говорить Сполдінг.
Аналогічно, вона зауважує, що Іран дуже зацікавлений у підриві громадської думки в США з огляду на події, які розгортаються на Близькому Сході.
“Для цих країн це майже екзистенційні проблеми, і вони будуть дуже, дуже рішучі у своїх зусиллях націлюватися на американців і маніпулювати нашим політичним дискурсом”, – додає Сполдінг.
Методи КДБ
Подумайте, якщо Путін був зацікавлений у виборах 2016 року чи 2020 року, а нині один кандидат збирається продовжити сильну підтримку України, а інший – не дуже. Це екзистенційне питання для Путіна, чи не так?Директорка програми демократичних інституцій CSIS Сюзанна Сполдінг
Учасники дискусії Фонду захисту демократій зауважують, що операції інформаційного впливу Росії останнім часом стали значно складнішими і замість численних тролів Росія використовує різні механізми поширення численних наративів, перевіряючи що із цих механізмів працює, а що – ні.
Серед таких механізмів аналітики наголошують на сайтах–двійниках, про які раніше повідомляв Голос Америки.
Раніше у вересні Міністерство юстиції США вжило заходів проти двох російських змов із поширення дезінформації, ліквідувавши 32 вебсайти фейкових новин і висунувши звинувачення двом співробітникам телеканалу RT, який підтримує Кремль.
Їх звинуватили у спрямуванні майже 10 мільйонів доларів через американську компанію для просування матеріалів, сприятливих для російського уряду.
“Оскільки, відповідно до опитувань, американці довіряють місцевим новинам більше ніж загальнонаціональним, вони намагаються підробити місцеві новинні сайти, розміщуючи свою пропаганду та створюючи новинні сайти, а також підробні загальнонаціональні новинні сайти”, – говорить директорка програми демократичних інституцій CSIS Сюзанна Сполдінг.
Старша наукова співробітниця Фонду захисту демократій Івана Страднер наголошує, що російське міноборони використовує інформацію як зброю.
Путін походить з КДБ, а не з військових, тому він може досягти багатьох своїх завдань у сфері безпеки без того, щоб відправляти танки та літаки у Вашингтон, Брюссель чи будь-яку інакшу столицю ЗаходуІвана Страднер
“Вони відкрито про це кажуть, і все, що вам потрібно зробити, це почитати їхні військові журнали, пов’язані з Міністерством оборони Росії, щоб побачити, як їхні аналітики сприймають інформаційну війну”, – говорить Страднер.
Вона наголошує на стратегії Росії досягнути переваги з США некінетичними способами: “Путін походить з КДБ, а не з військових, тому він може досягти багатьох своїх завдань у сфері безпеки без того, щоб відправляти танки та літаки у Вашингтон, Брюссель чи будь-яку інакшу столицю Заходу”.
Дивіться також: Брифінг. Вибори у США: що може вплинути на голосування американців
Форум