Спеціальні потреби

Рідкісноземельні метали України. Як вони стали новим фактором у відносинах із США


Фото: видобуток графіту в Україні, Reuters.
Фото: видобуток графіту в Україні, Reuters.

США передали Україні попередній документ угоди про партнерство у видобутку корисних копалин. Для початкових переговорів щодо забезпечення доступу США до рідкісноземельних металів Київ відвідав міністр фінансів США Скотт Бессент. Угода поки що не підписана, але цьому вже передувала серія заяв вищого керівництва обох країн про українські рідкісноземельні метали. Голос Америки розбирався, якою може бути формат співпраці та чи буде вона взаємовигідною.

Нова тема в діалозі Вашингтона з Києвом

Допомога США Україні під гарантії рідкісноземельних матеріалів – тема яка останнім часом дедалі активніше звучить у Вашингтоні та Києві. Нової ваги цій темі надав президент США Дональд Трамп коли сказав, що зараз Вашингтон веде з Києвом діалог про певні угоди у цій сфері.

“Ми говоримо Україні, що вони мають дуже цінні рідкісноземельні метали. Тож ми шукаємо угоду з Україною де вони гарантуватимуть нашу допомогу їхніми рідкісноземельними матеріалами та іншим”, – відзначив президент США Дональд Трамп, виступаючи в Білому домі на початку лютого.

Це свідчить про те, що президент як і раніше зацікавлений надсилати допомогу Україні, якщо буде адекватно вирішене його занепокоєння щодо здатності США це профінансувати
Старший науковий співробітник Гудзонівського інституту Деніел Кохіс

Про які саме українські родовища йдеться, Дональд Трамп не уточнює. Не надає деталей і українська влада. Водночас президент України Володимир Зеленський заявив що Україна готова видобувати рідкісноземельні метали разом з партнерами, а 12 лютого США передали Україні попередній документ угоди про партнерство у видобутку корисних копалин.

Відповідно до інформації CNN, Зеленський поки що не підписав угоду, водночас раніше він висловлювався позитивно щодо потенційних домовленостей: “Ці родовища безцінні, це величезні гроші, величезні. Тому ми повинні їх захищати. Отже, якщо ми говоримо про угоду, це те, чого хочуть американці, тоді давайте укладемо угоду, ми тільки за це, давайте укладемо угоду”.

На думку старшого наукового співробітника Гудзонівського інституту Деніела Кохіса, зосередженість президента Трампа на рідкісноземельних матеріалах важлива з кількох причин: “По-перше, це свідчить про те, що президент як і раніше зацікавлений надсилати допомогу Україні, якщо буде адекватно вирішене його занепокоєння щодо здатності США це профінансувати. По-друге, це підкреслює величезні можливості партнерства з Україною для США”.

Кохіс наголошує, що у цьому партнерстві рідкісноземельні метали можуть бути одним аспектом, а оборонно-промислові зв’язки – іншим. “Не тільки Сполучені Штати повинні продовжувати все більше сприймати Україну як країну, яка відкриває можливості для Заходу, але, сподіваємося, президент [США, – ред] також враховує, що ці стратегічні активи не є тим, що Захід хоче бачити в руках Росії чи Китаю”, – говорить експерт Гудзонівського інституту в коментарі Голосу Америки.

Обсяги покладів рідкісноземельних копалин і інвестиції

Відповідно до геологічного дослідження держслужби геології та надр, Україна має суттєві запаси критично важливих копалин. В Україні є поклади літію та титану, які не класифікують як рідкісноземельні, але які є критично важливими для різних індустрій. Українські виробники вже заявляють про готовність збільшення співпраці з американськими партнерами.

Я сподіваюсь, що ці заяви і подальші дії відкриють широкі двері для потоку американських інвестицій в розробку нових родовищ і будівництва нових переробних підприємств в Україні
Андрій Бродський

Голос Америки поговорив із одним з українських виробників титану – генеральним директором компанії “Велта” Андрієм Бродським. Він бачить позитивну сторону у збільшенні співпраці з західними партнерами: “В українському титані будуть зацікавлені ті компанії, які зараз купують титан з Росії або з Китаю. Я сподіваюсь, що ці заяви і подальші дії відкриють широкі двері для потоку американських інвестицій в розробку нових родовищ і будівництва нових переробних підприємств в Україні”.

Саме про потенційну співпрацю у форматі інвестицій говорять як експерти, так і ті, хто видобуває критично важливі матеріали.

“Зараз є чудова можливість залучити нових інвесторів, і якщо буде укладена чесна угода між українським урядом і потенційними інвесторами, думаю, що це буде взаємовигідною пропозицією”, – сказав президент Укрметалургпрому Олександр Каленков на події Гудзонівського інституту 5 лютого. За його словами, для України важливо залучити якомога більше як європейських, так і американських інвесторів у видобувний сектор.

Зменшення частки Китаю на ринку рідкісноземельних мінералів

Найбільшу частину світового видобутку рідкісноземельних матеріалів сьогодні контролює Китай. Експерти наголошують, що українсько-американська співпраця в цій сфері може створити конкуренцію для Пекіна.

“У випадку з графітом, наприклад, ми (США - ред.) на 100% покладаємося на імпортний графіт і на Китай як на постачальника. Американська економіка потребує довгострокових та стабільних постачань”, – говорить у коментарі Голосу Америки віцепрезидент Progressive Policy Institute Едвард Грессер. Він відзначає, що “це мають бути взаємовигідні відносини, які забезпечуватимуть прибуток для економіки України та допоможуть інтегрувати Україну в американську та європейську системи постачання для високотехнологічних індустрій”.

Експерти не беруться надати точну оцінку, про які обсяги виробництва критично важливих матеріалів може йтись. Президент США заявив, що, за його словами Україна “по суті погодилася” надати США доступ до рідкісноземельних металів за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву. Восени 2024 року президент України Володимир Зеленський оцінив українські природні ресурси у трильйони доларів.

Тривалий і коштовний процес

Хоч Україна і має 116 типів рідкісноземельних металів, їхній видобуток та збагачення – процес тривалий та коштовний.

“Є ті [мінерали, – ред], які видобуваються зараз на цей час, які видобувались до війни і ті перспективні рідкісноземельні матеріали, перспективні родовища в Україні, в які потрібно спочатку інвестувати”, – розповіла Голосу Америки засновниця Green Resilience Facility і RegenerativeAgro та колишня українська народна депутатка Наталія Кацер-Бучковська.

За словами Наталії Кацер-Бучковської, після інвестицій, перспективні родовища потребують проведення 3-D сейсміки, вивчення потенціалу, що може тривати близько трьох років, а згодом – інвестицій у сам видобуток та будівництво потужностей, що може зайняти ще два-три роки. “Один інвестиційний цикл може тривати п'ять, шість, сім років, якщо йдеться про певний вид цих матеріалів”, – говорить експертка.

Один інвестиційний цикл може тривати п'ять, шість, сім років, якщо йдеться про певний вид цих матеріалів
засновниця Green Resilience Facility Наталія Кацер-Бучковська

Україна має одні з найбільших у Європі невикористані запаси літію – критично важливого матеріалу для акумуляторів. Серед інших критичних сировин – поклади графіту, кобальту, нікелю, титану. На думку Андрія Бродського, чия компанія вже постачає титан у США, в майбутніх домовленостях може йтись не лише про постачання сировини, а й про метали, вироблені з цієї сировини. В цих металах, за його словами, зацікавлені американські високотехнологічні та медичні компанії.

“По-перше, тут йтиметься не про постачання сировини, а про постачання металів вироблених із сировини. Сировину зараз наша компанія постачає в Сполучені Штати. Буквально минулого тижня в нас відправився до Сполучених Штатів перший корабель з часів початку Великої війни”, – говорить Бродський.

Фактор війни і тимчасової окупації

Деякі з родовищ критично важливої сировини знаходяться на тимчасово окупованій території або близько до зони ведення бойових дій. Так, у випадку з літієм, з початку повномасштабної війни Росія захопила два з чотирьох українських родовищ літію. Одне з них, Шевченківське родовище, російська армія тимчасово окупувала на початку 2025 року, просуваючись у напрямку Покровська.

“Чи є вони на окупованих територіях? Так. Багато. От, тому і прилеглих до окупованих територій. (У випадку) східної України там просто так комерційна компанія не зайде, тобто повинна бути певна безпекова угода. І, власне, на окупованих територіях зрозуміло, що це повинні бути деокуповані території і розміновані території”, – говорить Наталія Кацер-Бучковська.

За оцінками Forbes, понад 70% українських копалин припадають на три області – Донецьку, Луганську та Дніпропетровську. Водночас, наголошує Андрій Бродський, переважна більшість саме критично важливих копалин зосереджена на територіях, які знаходяться далеко від передової.

“Основні рідкісноземельні копалини та, я б додав, критично корисні копалини – вони зосереджені у таких областях, як Дніпропетровська, Кіровоградська, Житомирська область, які далеко від бойових дій”, – говорить Андрій Бродський.

Всі опитані Голосом Америки експерти погоджуються – угода про партнерство у видобутку рідкісноземельних корисних копалин може бути взаємовигідною як для України, так і для США. Україна може отримати необхідні інвестиції, а США диверсифікують постачання критично важливих матеріалів, необхідних для американської економіки. Водночас хоч деякі матеріали вже видобуваються в Україні і постачаються на світовий ринок, на розвиток видобутку інших можуть піти роки.

Дивіться також: Брифінг. $500 млрд рідкісноземельних металів в обмін на допомогу США

Брифінг. $500 млрд рідкісноземельних металів в обмін на допомогу США
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Instagram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Instagram

XS
SM
MD
LG