Спеціальні потреби

Українські церкви штату Вашингтон підтримали рішення про заборону РПЦ в Україні. Реакції в Україні та Європі


Український військовослужбовець молиться на колінах у церкві, яка постраждала від російської авіації в місті Оріхів, Запорізька область, Україна, п'ятниця, 5 квітня 2024 року. (AP Photo/Андрій Андрієнко)
Український військовослужбовець молиться на колінах у церкві, яка постраждала від російської авіації в місті Оріхів, Запорізька область, Україна, п'ятниця, 5 квітня 2024 року. (AP Photo/Андрій Андрієнко)

Рада українських християнських церков американського штату Вашингтон заявила про підтримку рішення українського парламенту про заборону Російської православної церкви в Україні.

Закон, що забороняє діяльність в Україні РПЦ, пропаганду шовіністичної ідеології "русского мира" та діяльність в Україні релігійних організацій, які залишаються під впливом Російської православної церкви та інших російських релігійних центрів, підконтрольних Кремлю, Верховна Рада України ухвалила 20-го серпня.

"Росія систематично використовує релігію та російські релігійні центри різних конфесій, передусім Російську православну церкву, як інструмент пропаганди та досягнення своїх військових і геополітичних цілей", – мовиться у заяві Ради українських церков, оприлюдненій у п'ятницю, 23-го серпня.

Ухвалений закон, на думку низки українських релігійних лідерів в Америці, є реакцією української влади на використання РПЦ як інструменту російської влади та спецслужб проти України.

"Українське суспільство жадало таких рішучих дій керівництва держави, спрямованих на захист релігійної свободи в Україні від зловживань в умовах, коли Росія здійснює геноцид народу України під час триваючої повномасштабної збройної агресії", – мовиться у заяві.

Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, проведеним у травні цього року, 83% громадян України вважають, що держава має втручатися в діяльність Української православної церкви, яка діє у єдності з Московським патріархатом (УПЦ); 63% респондентів хочуть, щоб її заборонили.

"Ми проти того, щоб церкву, будь-яку церкву, використовували для того, щоб мотивувати народ на ворожнечу. Церква є не для цього. Тому, коли патріарх Кирил зробив заяву, що російська війна є "священною війною" проти України і "сатанинського" Заходу, він діяв проти Євангелія, проти духу християнської церкви", – сказав у коментарі для Голосу Америки ротаційний голова Ради українських християнських церков штату Вашингтон пастор Віктор Прохор.

Рада українських християнських церков американського штату Вашингтон була створена у березні цього року як форум для діалогу між лідерами християнських громад штату для того, щоб "краще та ефективніше допомагати Україні".

Як сказав пастор Прохор, до Дня Незалежності України протягом тижня з 18-25 серпня українські церкви штату Вашингтон проводять цілодобові молитви і піст за справедливий мир в Україні.

До Ради входять понад двадцять українських пасторів і священників християн віри євангельської (п’ятдесятників), євангельських християн-баптистів, адвентистів сьомого дня, української Православної Церкви в США (у єдності зі Вселенським патріархатом), Української греко-католицької Церкви та інших християнських конфесій зі штату Вашингтон, що на Західному узбережжі США.

У своїй заяві лідери українських християнських церков також наголосили на "цінності релігійної свободи для забезпечення сталого миру і безпеки" і висловили переконання, що "для України є важливим і надалі дотримуватися міжнародних стандартів релігійної свободи та впроваджувати на практиці конституційний принцип відокремлення держави і церкви".

Вони закликали український уряд та суди впроваджувати ухвалений закон "неупереджено, кваліфіковано та згідно з належними правовими процедурами".

"Усі релігійні організації, які вжили всіх заходів для розірвання зв’язків із російськими релігійними центрами, повинні отримати можливість продовжувати діяльність в Україні", – мовиться у заяві.

В Україні релігійні лідери також підтримали рішення парламенту про заборону РПЦ та ідеології "русского мира"

Напередодні голосування в українському парламенті Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій також заявила, що підтримує законодавчу ініціативу щодо заборони в Україні діяльності релігійних організацій, пов’язаних з РПЦ.

"Ми категорично засуджуємо діяльність Російської православної церкви, яка стала співучасницею кривавих злочинів російських загарбників проти людяності та яка освячує зброю масового знищення і відкрито заявляє про необхідність знищення української державності, культури, ідентичності, а віднедавна – і самих українців", – заявили члени релігійного форуму, що об'єднує понад 90% українських вірян різних конфесій, включно з мусульманською та юдейською.

Після ухвалення закону глава Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Верховний архиєпископ Святослав заявив, що закон не є забороною на діяльність церкви, а спрямований на захист релігії від перетворення її на зброю.

Цей закон, за словами глави УГКЦ, має на меті захистити релігійне середовище України від інструменталізації і мілітаризації релігії, що стало характерним для діяльності Російської Православної Церкви в контексті війни.

Підривна діяльність РПЦ – спільна європейська проблема

В інтерв'ю Голосу Америки, український теолог, професор Університетського коледжу Стокгольма, архимандрит Кирило Говорун сказав, що виклик, який створила своєю діяльністю РПЦ, не є унікальним для України.

"Всі європейські країни зі значною присутністю Московського патріархату стоять перед цією дилемою: як нейтралізувати його вплив, не порушуючи прав людини", – сказав Говорун.

У квітні цього року Парламентська асамблея ради Європи назвала керівництво РПЦ "спільниками" Кремля у його війні проти України, відзначаючи особливу роль у цьому патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва).

"РПЦ, включно з патріархом Кирилом, відстоює ідеологію "русского мира", оголошуючи війну проти України і "сатанинського" Заходу "священною війною всіх росіян", закликаючи православних вірян до самопожертви за країну. Асамблея приголомшена таким зловживанням релігією і спотворенням християнської православної традиції режимом Володимира Путіна і його ставлениками в Московському патріархаті", – йдеться в тексті резолюції.

У Чехії, де патріарха РПЦ Кирила було визнано персоною нон ґрата, Комітет з безпеки Сенату, вищої палати парламенту Чехії, закликав уряд розслідувати можливе зловживання православними церквами в Чехії для операцій російського впливу та рекомендував скасувати їхню реєстрацію, якщо будуть виявлені порушення законодавства.

Раніше цього місяця чеська влада також вислала російського православного священника Миколу Ліщенка, звинувативши його у створенні структур впливу для підтримки інтересів Росії в ЄС.

"Я не вважаю Російську православну церкву Московського патріархату церквою, а її представників — священнослужителями. Це частина репресивної машини Кремля, яка бере участь в операціях впливу Росії. І саме так до них слід ставитися не лише в Чехії, а й у всій Європі", – заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський у середині серпня чеській пресі у відповідь на питання про видворення Ліщенка.

Як раніше писав Голос Америки, у США на рішення українського парламенту про заборону РПЦ та ідеологію "русского мира" були деякі критичні реакції з боку низки офіційних осіб та оглядачів.

Комісія США з питань міжнародної релігійної свободи (USCIRF), незалежна агенція, яка є відповідальною за перевірку можливих порушень свободи віросповідання за кордоном і надання політичних рекомендацій адміністрації та Конгресу США зауважила, що остання версія закону має "потенціалу для застосування колективних покарань проти цілих релігійних громад".

Також американський адвокат Веслі Сміт пише у виданні National Review, що якщо можна довести, що є члени УПЦ, які допомагають Росії, потрібно розібратися з цими особами законними способами, а не намагатися заборонити УПЦ.

"Але заборона церкви та витіснення її з монастирів та інших релігійних інституцій через те, що вона є частиною тієї ж всеосяжної міжнародної релігійної інституції, що й державна церква її ворога, не є вчинком країни, яка покликана захищати свободу", – зауважує Сміт.

Автори українського закону та державні службовці, на яких покладається його виконання, зауважують, що у випадку УПЦ ідеться не про вимогу заборонити церкву, а про вимогу до неї розірвати зв'язок зі забороненою Російською православною церквою.

Розсилка

Відео - найголовніше

Україна та Європа у 2025 році: які очікування.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG