Спеціальні потреби

Газова криза в Придністров'ї. Як Європі та Україні встояти перед тиском "Газпрому" - аналітика


Тирасполь, контрольований Росією регіон Молдови
Тирасполь, контрольований Росією регіон Молдови

Вже тиждень після зупинки транзиту російського газу через Україну ситуація в ЄС є стабільною, але газова криза набуває обертів в контрольованому Росією молдовському Придністров'ї.

Цю кризу штучно створює Кремль, щоб змусити Київ поновити транзит російського газу та дестабілізувати Молдову перед виборами, кажуть аналітики, з якими спілкувався Голос Америки.

Чи піддасться Європа та Україна на тиск Кремля? Чи "Газпром", аби не втратити політичний вплив на Придністров'я, таки погодиться постачати газ альтернативним шляхом, це стане відомо вже у найближчі тижні, зауважують експерти.

Тиждень після зупинки газотранзиту - ситуація в Європі здебільшого стабільна

Одразу після зупинки газотранзиту, ціни на газ в Європі пішли вгору, але вже з 3 січня дещо знизились, згідно з даними Trading Economics. Оператори енергомереж вказують, що газопотоки всередині Європи переорієнтувались із заходу на схід, пристосувавшись до нових реалій. Німеччина та Італія збільшили постачання до Чехії та Австрії, двох країн, що залежали від російського газу, який надходив через Україну, повідомляють медіа.

Нестабільність може зрости, якщо настане похолодання і зросте попит на енергоресурси, вважає Аура Сабадус, дослідниця вашингтонського Центру вивчення європейської політики СЕРА.

А от в сепаратистському регіоні Молдови Придністров'ї розгортається енергетична криза. Після зупинки транзиту газу, російський "Газпром", вказуючи на не визнаний Молдовою газовий борг, відмовився постачати газ до регіону. Технічна можливість таких поставок без транзиту через Україну існує, адже працює трубопровід через Туреччину, кажуть оглядачі.

Чому Придністров'я відмовляється від газу з Молдови

Зупинка "Газпромом" газопостачань призвела до припинення роботи підприємств у Придністров'ї, відключень опалення для соціальних об'єктів в регіоні. В Росії намагаються звинуватити Молдову в кризі, що викликало обурення Кишинева.

В Міністерстві закордонних справ країни повідомили, що в понеділок, 6 січня, викликали російського посла із вимогою припинити дезінформацію.

Дезінформація Кремля не діє в Європі, де добре розуміють намагання Путіна штучно створити гуманітарну кризу в Придністров'ї, вважає Сергій Макогон, колишній керівник "Оператора ГТС" України.

Молдова також запропонувала Придністров’ю допомогу в поставках газу, але Тирасполь відмовився.

"Я вважаю, що це надзвичайна ситуація, коли 340 000 людей зіткнулись із перспективою замерзнути у своїх оселях, а влада відмовляється від альтернативи", - каже Сабадус в інтерв'ю Голосу Америки.

Вона переконана - влада Придністров'я намагається створити гуманітарну та політичну кризу в Молдові, а також натиснути на Україну, щоб та поновила транзит російського газу.

"Створити політичну кризу в Молдові, бо там парламентські вибори через пару місяців, це основна мета, - каже дослідниця. - Також, підозрюю, що вони хочуть натиснути на Україну, щоб поновити транзит".

Сценарії розвитку кризи

Вплив зупинки газопостачання зараз менший, бо температура тримається в Молдові на рівні вище середніх позначок, а місцева електростанція перейшла з газу на вугілля. Однак, ситуація може погіршитись, якщо буде похолодання, або якщо запаси вугілля вичерпаються, прогнозують аналітики.

Макогон припускає - якщо Європа продемонструє твердість, "Газпром" відступить і через тиждень-два забезпечить Придністров’я газом. Інакше, "Кремль фактично втратить контроль над сепаратистами в Придністров'ї, й почнеться процес реінтеграції цієї сепаратистської республіки до центрального уряду Кишинева", каже Макогон в коментарі Голосу Америки.

Від короткострокових домовленостей з Росією про постачання газу через Україну застерігає й Ольга Хакова, експертка американського центру "Атлантична Рада".

У своїй статті від 6 січня вона закликає Європу запровадити санкції на весь російський газ, що постачається трубопроводами до Європи. "Зараз перед Європою два варіанти. Вона може покласти кінець поставкам російського газу трубопроводами та збудувати стійку економіку на основі альтернативних шляхів, - пише Хакова, - Або може піддатись на економічний тиск і з'їхати назад у залежність через мережу угод із короткостроковими знижками".

Що вплине на "Газпром" - суди чи олігархи

Зупинивши постачання газу, "Газпром" не виконує свої зобов'язання за контрактами, каже Макогон і закликає словацькі компанії подавати на "Газпром" в суд за порушення. Він нагадує - "Газпром" неодноразово програвав європейські суди.

А от Аура Сабадус звертає увагу, що "Газпром" регулярно порушує контракти та ігнорує європейські суди. Все ж вона переконана – Європа та Україна мають важелі впливу, щоб натиснути на Придністров’я, зокрема через придністровського олігарха.

Гушан має зрозуміти, що ні він, ні його господарі в Кремлі зрештою не такі і сильні
Аура Сабадус

"Європа має певні важелі впливу на Придністров'я, - каже дослідниця. - Найвпливовіша людина в Придністров'ї, Віктор Гушан, має активи в Німеччині. Німеччина могла б забрати ці активи. Гушан має зрозуміти, що ні він, ні його господарі в Кремлі зрештою не такі сильні. Європа може використати свій вплив".

Сабадус додає: "Зрештою, і Україна могла б повпливати, бо Гушан також є громадянином України. Україна могла б подумати, щоб забрати громадянство у Гушана, який є власником найпотужнішого конгломерату в Придністров'ї "Шериф".

Експертка Сабадус переконана, що ЄС "не може бути в заручниках" у Придністров'я і застерігає - якщо Україна відступить і у відповідь на тиск Тирасполя поновить транзит російського газу з півночі на південь через свою територію, це відкриє можливість для Словаччини та Угорщини збільшити тиск на Україну, щоб поновити транзит і зі сходу на захід через Україну.

Як Україна пристосовується жити без російського газотранзиту

Україна забезпечена газом власного видобутку, кажуть аналітики.

"І технічно, і економічно ми готові працювати без російського транзиту", - каже Макогон. Він не бачить передумов для росту цін на газ, а тариф на транспортування газу через українські мережі зріс на 0.74 грн за метр кубічний, що є в межах загальної інфляції в країні, каже він.

Сабадус погоджується, що Україні вистачає власного газу, але припускає, що критичний період може настати пізніше в опалювальному сезоні - в другій половині січня або в лютому, коли вичерпаються запаси газу.

"Це може створити технічні проблеми із забором газу зі сховищ", - вказує дослідниця. Вона, однак, зауважує, що домовленість про певний імпорт з Угорщини може покращити управління.

Брифінг. Очікування щодо підтримки України в новому Конгресі
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG