Міжнародні правозахисні організації закликають до встановлення правосуддя для жертв повномасштабної російської агресії. Серед організацій, які в день третіх роковин повномасштабної війни Росії опублікували заяви із закликами до встановлення правосуддя – Amnesty International, Організація з безпеки і співробітництва в Європі та Міжнародна федерація за права людини.
“Будь-які переговори щодо майбутнього народу України повинні мати за пріоритет встановлення справедливості згідно з міжнародним правом за всі злочини, скоєні після військового вторгнення Росії у 2014 році”, – заявляє генеральний секретар Amnesty International Агнес Калламар.
Будь-яке мирне врегулювання, яке відмовлятиметься від територій Росії, означало б примусову русифікацію та лише заохочувало б подальшу агресію в усьому світіОлександра Матвійчук
Генеральний секретар Amnesty International наголошує на необхідності притягнення винних злочинців до відповідальності та відшкодування жертвам російської агресії. “Страждання, включно зі смертоносними російськими авіаударами по цивільному населенню та примусове переміщення дітей до Росії – не можна забути чи залишити без уваги”, – говорить Калламар. На його думку, переговори, які не враховують цього, зазнають краху у довгостроковій перспективі.
Офіс Генпрокурора України зафіксував понад 140 тисяч воєнних злочинів, вчинених російськими військовими під час повномасштабної війни. Харківська правозахисна група і Центр громадянських свобод задокументували понад 90 000 випадків воєнних злочинів, які можуть бути кваліфіковані як міжнародні злочини. Міжнародна федерація за права людини наголошує, що серед злочинів – свавільні затримання, страти, насильницькі зникнення та широко поширене, систематичне застосування тортур і нелюдського поводження, що часто вчиняється в рамках кампанії переслідування тих, хто вважається противником вторгнення Росії, а також примусове переміщення цивільних осіб — включно з тисячами переміщених дітей — і вбивства військовополонених.
Міжнародна федерація за права людини наголошує, що із наближенням мирних переговорів саме міжнародне право має керувати будь-яким мирним врегулюванням.
“Українці хочуть миру, але чи настане мир для територій і людей, які залишаться під окупацією Росії, якщо Росії дозволять зберегти анексовані нею території? Досвід показує, що ні, – говорить віцепрезидентка Міжнародної федерації за права людини та голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук. - З 2014 року я опитала сотні жертв російської окупації, які розповідали, що їх змусили зректися української мови та ідентичності. Будь-яке мирне врегулювання, яке відмовлятиметься від територій Росії, означало б примусову русифікацію та лише заохочувало б подальшу агресію в усьому світі”.
На важливості зусиль для встановлення справедливості та відповідальності за злочини для справедливого та міцного миру також наголосило Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ.
“Ці роки війни в Україні завдали величезних страждань. Правосуддя має важливе значення не тільки для жертв, але й для забезпечення миру, який є справедливим і стійким”, – говорить директорка Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ.
У своїх звітах це Бюро фіксувало включаючи невибіркові напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, а також переслідування на незаконно тимчасово окупованих територіях України, насильницькі зникнення, широко поширені та систематичні тортури та сексуальне насильство.
Дивіться також: Заяви світових лідерів до третіх роковин вторгнення РФ в Україну
Форум