Погляди американців щодо ймовірних способів впливу США на вирішення російсько-української війни різняться не тільки між політичними силами, але і, зокрема, всередині Республіканської партії.
“Майже за три роки після російського військового вторгнення американці залишаються значною мірою розділеними за політичними принципами щодо допомоги США Україні”, – констатує дослідницький центр Pew Research.
Стосовно відмінностей у поглядах республіканців і демократів, то, відповідно до опитування Pew Research Center, здійсненого 3-9 лютого 2025 року, представники двох партій суттєво розходяться в думках щодо того, чи отримують Сполучені Штати вигоду від членства в НАТО та чи достатньо європейських країн витрачають на власну оборону.
Загалом 30% американців, згідно з опитуванням, вважають, що США надто сильно підтримують Україну у війні з Росією. Це трохи більше, порівняно з 27% у листопаді 2024 року, одразу після президентських виборів у США.
Водночас трохи зросла частка тих, хто вважає, що США недостатньо підтримують Україну: про це стверджують 22% проти 18% у листопаді.
Приблизно кожен п’ятий американець (23%) вважає, що рівень підтримки США Україною є нормальним, дещо нижче порівняно з 25% у листопаді. Ще 24% кажуть, що не впевнені, порівняно з 29% за той самий період.
Республіканці стурбовані
Щодо політиків, то видання Politico зауважує, що республіканці й усередині власної партії не мають одностайної відповіді на план президента Дональда Трампа щодо мирних переговорів щодо України.
“Реакція законодавців підкреслює виклик, з яким стикаються республіканці, намагаючись зрозуміти зусилля адміністрації припинити війну в Україні”, – додає видання.
За інформацією Politico, серед республіканців панує стан від “прямої тривоги” до “обережного м’якого натискання педалей”.
Після розмови американського і російського президента лунають різні оцінки інформації, що прозвучала стосовно цього.
Голова Сенату з питань збройних сил, республіканець Роджер Вікер в інтерв’ю Politico сказав, що “Україна має право на обіцянки, які дав їй світ” та додав, що його “стурбували” коментарі міністра оборони США.
Міністр оборони США Піт Геґсет, як повідомляв Голос Америки, заявив 14 лютого, що поставивши під сумнів повернення Україною захоплених РФ територій та приєднання Києва до НАТО раніше, він мав за мету “внести реалізм у розмову” про ймовірні мирні переговори між Росією та Україною.
Позиція Вікера, пише Politico, "підкреслює тривалу напругу в [Республіканській] партії".
Він зокрема заявив, що "міністр оборони США Піт Геґсет зробив початкову помилку, коли сказав, що повернення до довоєнних кордонів України є нереалістичним".
А також сказав, що він був "здивований" оригінальними коментарями Геґсета та "втішився", що новий міністр оборони відкоригував курс.
Натомість низка інших законодавців Республіканської партії виступили на захист команди Трампа.
"Путін зробив багато помилок, розпочавши війну, сказав Fox News сенатор Сенату Джим Ріш. — Сподіваюся, він не зробить помилки, не дуже уважно прислухаючись до того, що говорить президент Трамп".
Він назвав "хорошою новиною" наполягання на тому, аби США, Росія та Україна зібралися для майбутніх перемовин.
Для мене не має значення, кому телефонує Трамп і коли він дзвонить. Для мене важливо, чим це закінчитьсяЛіндсі Грем
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, активний соратник Трампа також захищав мирні зусилля президента. Він підтримав укладання угоди з Києвом щодо обміну рідкісноземельних мінералів на допомогу США — план, який підтримує Трамп.
"Для мене не має значення, кому телефонує Трамп і коли він дзвонить, — сказав він. — Для мене важливо, чим це закінчиться".
Він також додав, що наразі кілька країн виступають проти членства України в НАТО, але запропонував озвучити лідеру Росії ультиматум: "Я хочу, щоб Путін знав: якщо він коли-небудь зробить це знову, то ви негайно вступите в НАТО".
"Якщо буде ще одне вторгнення", додав Грем, то Путін чітко знатиме наслідки - США можуть ввести війська, вони "матимуть бізнес-інтереси в Україні", на Росію будуть накладені санкції та її очікуватиме "купа поганих речей". А українська армія матиме такий рівень, що з нею "ніхто при здоровому глузді не захоче воювати".
Сенатор-демократ Річард Блументаль після зустрічі з українським президентом у Мюнхені написав у мережі Х:
"Україна має волю перемогти кривавий напад Росії. Вона потребує нашої підтримки".
Кілька десятків сенаторів і конгресменів США - двопартійна делегація - взяли участь у роботі безпекової конференції у Мюнхені.
Сенатор-демократ Шелдон Вайтгауз сказав під час виступу у Мюнхені, що варто конфіскувати заморожені активи Росії або "якщо це надто лякає, зберегти їх як гарантію від масштабного удару по Україні, якщо Росія згодом не виплатить [Україні] репарації".
Демократи і окремі республіканці також розкритикували пропозицію Дональда Трампа повернути Росію до Групи семи.
Республіканець Білл Кітінг написав у мережі Х: "Готовність президента США повернути Росію до країн Групи семи настільки ж смішна, як і образлива для союзників США та українського народу. Мій двопартійний законопроєкт прямо забороняє участь Росії в Групі семи. Мир в Україні не означає, що з Росією можна вести справи".