Президентство Дональда Трампа принесе багато змін у зовнішній політиці Сполучених Штатів. В цьому переконані американські законодавці. Деякі з них наголошують, що новообраний президент підтримує Україну, і що ця підтримка триватиме і надалі. Інші ж підкреслюють, що майбутній президент був туманним і нечітким у своїх заявах щодо зовнішньої політики, зокрема і щодо підтримки України.
Голос Америки поговорив із законодавцями від обох партій про те, як може виглядати політика новообраної адміністрації Дональда Трампа щодо України, та якими можуть бути спроби Дональда Трампа завершити війну Росії проти України.
Конгресмен-республіканець Деніел М'юзер переконаний, що підтримка України триватиме з новим президентом у США. Законодавець називає Владіміра Путіна воєнним злочинцем, але висловлює сумніви що Україна хоче, аби Сполучені Штати продовжувати надсилати Україні “бомби та іншу зброю”.
Це почесна смерть, але вони гинуть десятками тисяч. Тому це дуже погана ситуація, яку потрібно виправитиДеніел М'юзер
“Щоб їм і надалі доводилося відправляти свою молодь на фронт, де вони помирають, захищаючи свою країну. Так, це почесна смерть, але вони гинуть десятками тисяч. Тому це дуже погана ситуація, яку потрібно виправити”, – говорить конгресмен М'юзер.
У 2023 році він був одним із 98 конгресменів-республіканців, які проголосувати проти надання Україні касетних засобів ураження, він також голосував за мораторій на надання Україні допомоги.
У тому, що майбутній президент США підтримуватиме Україну, не сумнівається і конгресмен-республіканець Майк Лоулер. Він вважає, що Дональд Трамп розуміє важливість підтримки України для національної безпеки США та безпеки Європи.
“Очевидно, що це конфлікт, який ми хотіли б вирішити. Як заявляв сам майбутній президент, вже було стільки кровопролиття, стільки жертв, особливо серед українського народу, що ми хочемо, аби цей конфлікт закінчився”, – говорить конгресмен Лоулер. На думку законодавця, новообраний президент Трамп має намір спробувати домовитися про врегулювання війни, “забезпечити мир і стабільність, захистити суверенітет України”.
Серед законодавців Демократичної партії у Конгресі менше впевненості щодо підтримки України з боку Дональда Трампа. Зокрема, деякі з законодавців-демократів наголошують на туманності та нечіткості заяв Дональда Трампа про підтримку України та інші питання зовнішньої політики.
“Майбутній президент був дуже туманним та нечітким у своїх заявах щодо зовнішньої політики, підтримки України та інших питань. Ми хочемо переконатися, що буде ясність. Особливо у випадку українського народу, щоб вони розуміли відданість Америки”, – говорить конгресмен-демократ Джон Ларсон.
Майбутній президент був дуже туманним та нечітким у своїх заявах щодо зовнішньої політики, підтримки України та інших питань.Джон Ларсон
Законодавці-республіканці Ральф Норман та Карлос Гіменез підкреслюють, що, на їхню думку, на зовнішню політику США чекають зміни. Вони наголошують на інакшій тактиці Трампа вести переговори з позиції сили.
Конгресмен-республіканець Норман вважає, що причиною проблем “з Ізраїлем, Україною, Росією, Китаєм” є слабкість США. На питання, чи вважає він, що Україна переможе у війні з Росією, Норман відзначив, що це питання залежить від України.
“Ми вже надали [Україні] понад $100 мільярдів. Ми побачимо, що з цього буде. Вони вижили до цього часу. Побачимо, як вони зможуть продовжувати це робити. Лідер вільного світу матиме іншу тактику. Джо Байден не мав цього лідерства. У Дональда Трампа воно буде”, – говорить Норман.
Його колега конгресмен-республіканець Карлос Гіменез вважає, що за президентства Трампа США будуть жорстокішими щодо ворогів і дружнішими з друзями США. Він підкреслює здатність Трампа “вести переговори з позиції сили”.
В тому, що зовнішня політика зміниться за президентства Дональда Трампа, переконана і конгресвумен-демократка Норма Торрес. Вона не уточнює, які саме зміни очікує, але наголошує, що Трампу для втілення його політики будуть потрібні голоси обох палат – і Сенату, і Палати представників.
“Я членкиня Комітету з асигнувань Палати представників США, який контролює фінансування всіх наших міжнародних справ. Україна дуже важлива для мене, як і Ізраїль — нам важливо переконатися, що ми продовжуємо надавати допомогу, яка необхідна їм для захисту демократії. Тому я думаю, що будуть певні зміни”, – говорить Норма Торрес.
Сам новообраний президент США Дональд Трамп під час пресконференції 7 січня у маєтку Мар-а-Лаго на питання, чи пообіцяє він українцям, що “підтримуватиме їх під час переговорів”, відмовився коментувати це журналістам.
"Я не буду вам цього говорити", - сказав Дональд Трамп.
На питання, чи взяв би Дональд Трамп на себе зобов’язання надати Україні гарантії безпеки у випадку припинення вогню, новообраний президент відповів:
"Великою частиною проблеми було те, що Росія протягом багатьох-багатьох років, задовго до того, як Путін це сказав, не хотіла, щоб Україна була залучена до НАТО. Вони говорили про це, це була свого роду усталена домовленість. І десь посеред шляху Байден сказав: “Ні, вони повинні мати можливість приєднатися до НАТО”. А отже у Росії опиниться хтось прямо на порозі, і я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу". Детальніше про це читайте у статті Голосу Америки "Трамп розкритикував політику Байдена і сказав про ризик "ескалації" в Україні".
Дивіться також: