Кількість випадків нової хвороби, що паралізує здебільшого дітей і має симптоми поліомієліту, щомісяця зростає. Про це повідомляють в американському Центрі з контролю та запобігання хвороб (CDC).
Лише за липень 2016 року у США підтвердили 32 випадки цієї хвороби. Цифри продовжують зростати, - повідомляють представники урядової медичної установи.
Торік пік хвороби припав на осінь, з найвищою кількістю захворювань у жовтні. То ж експерти прогнозують, що цього року ситуація може повторитися. Газета Washington Post опитала експертів на тему нової хвороби та знайшла постраждалих від таємничого паралічу.
Діти – у зоні ризику
3-річний хлопчик Картер Робертс з міста Честерфілд, Вірджинія, виглядав абсолютно здоровим. 29 липня цього року, повечерявши з родиною, всю їжу дитина виблювала. Коли він прокинувся наступного ранку, мав температуру 37,2 градуси за Цельсієм. Його мама Робертс , що у Картера починається застуда.
Ще через день мама стала свідком, як її хлопчик просто впав на підлогу. «Мамо, - згадує вона слова свого 3-річного сина того дня, - допоможи мені, допоможи».
Коли взяла сина на руки, дитина майже не могла стояти на ногах, його шия була вигнута. «Що мене найбільш насторожило, - розповідає матір у інтерв’ю Washington Post, - що він не міг контролювати свою праву руку також».
Вже в лікарні, маленький Картер повністю втратив контроль над своєю правою рукою, через кілька днів нерухомими стали ноги і деякі інші м’язи. Наразі він може ворушити лише великим пальцем ноги і рухати м’язи лівого боку обличчя.
Картеру поставили діагноз – загадкову хворобу, схожу на поліомієліт, яку у США називають гострий млявий мієліт (AFM - acute flaccid myelitis), хвороба, яка, на думку фахівців, може розповсюдитися цієї осені.
Тенденції загадкової хвороби
Серед питань, які найчастіше ставлять лікарям: Що спричиняє хворобу? Як її найкраще лікувати? Як довго триватиме параліч? хто найбільше ризикує захворіти?
Хоча AFM здебільшого уражає дітей, інколи на нього хворіють і дорослі.
«Центр з контролю та запобігання хвороб пильно стежить за тенденціями, - розповіла газеті Washington Post Маніша Пейтел, епідеміолог відомства. - Ми розіслали кілька попереджень по штатах, щоб повідомити місцеві влади, що ми фіксуємо зростання повідомлень про хворобу. Ми хочемо заохотити їх до комунікації з лікарями, щоб лікарі повідомляли про ці випадки якомога швидше».
Центр CDC почав спостереження за АFM у 2014 році, коли в країні підтвердили 121 випадок захворювань. Того року хворими були лише діти, здебільшого в межах 7-річного віку.
Більшість з них за кілька днів перед початком паралічу мали підвищену температуру або застуду. Багатьом із постраждалих необхідно було підключити апарат штучного дихання.
85% цих дітей частково видужали, лише троє одужали повністю.
Очікування на осінь: чи готові лікарі до спалаху
Медики стурбовані, що зростання числа випадків AFM в липні цього року може означати повторення ситуації 2014 року.
«Ніхто не хоче бути панікером, але є причини для певної стурбованості, - розповідає Авіндра Нат, керівник відділу інфекційних захворювань нервової системи у Національному інституті неврологічних розладів та інсульту. – Чого ми не знаємо, де ці випадки. Чи вони групуються? Чи всі вони схожі один на одного? Отримати більше інформації про ці випадки було б дуже корисно».
За офіційними даними, нова хвороба була виявлена у 17 американських штатах, утім CDC не називає, в яких саме.
Проаналізувавши ситуацію у місцевих новинах, журналісти виявили, що принаймні 4 випадки хвороби було зафіксовано у Каліфорнії, три – у Масачусетсі, також хвороба може бути у Флориді, Техасі, Пенсильванії, Нью-Йорку, Вірджинії.
«Ми, безумовно, чули про ці випадки від своїх колег по всій країні. Це хвилююча тенденція», - сказада Тері Шрайнер, невропатолог з Університету в Колорадо газеті Washington Post.
Жан-Батист Ле Пішон з лікарні у Канзас-Сіті, штат Міссурі, розповідає, що має інформацію принаймні про 5 нових випадків AFM тільки за останні кілька днів в електронної розсилки дитячих неврологів США.
«Безумовно, існує новий спалах випадків», - сказав журналістам Ле Пішон.
Непідтверджені гіпотези
Жодне лікування, крім фізіотерапії, не показало позитивних результатів. Деякі лікарі практикують внутрішньовенне введення імуноглобуліну, який використовується для лікування деяких інфекційних захворювань, що вражають нервову систему.
Утім ця теорія не підтверджена Центром з контролю та запобігання хвороб у США. У CDC вважають, що хворобу викликають мікроби або віруси.
Педіатр-інфекціоніст Керол Ґлейзер з Окленду, Каліфорнія, каже: «Якщо ця теорія правильна, і це викликано штамом EV-D68 (як деякі з нас вірять більше, ніж інші), зараз є той час року, коли ми починаємо бачити його зростання. Це ентеровірус, і вони мають тенденцію досягати піку вкінці літа і на початку осені».
Ґлейзер переконана, що хвороба нова. Вона працювала у Департаменті з охорони здоров’я Каліфорнії ще у 2012 році, коли вперше почула про те, що сьогожні називають AFM.
«Я працювала там 15 років і мала контакт з неврологами кожного дня. Це сталося восени 2012 року, коли перший терапевт подзвонив і попросив провести тест на поліомієліт для одного з його пацієнтів. Одна з моїх колег тоді засміялась і сказала до мене: Ми не маємо поліомієліту у Сполучених Штатах. Але через кілька тижнів я отримала два схожих телефонних дзвінка. Ми ніколи не чули подібних повідомлень. Я думаю, щось нове відбувається. На щастя, це поки рідкісні випадки».
Дивіться також: Доведено, що авіалайнер рейсу МН17 був збитий російською ракетою