Генасамблея ООН ухвалила дві версії резолюцій щодо російської війни в Україні — український та американський варіанти.
За український варіант резолюції, який розробив Київ та підтримали країни ЄС, 93 країни проголосували "за", 18 - "проти" та ще 65 послів утримались.
Серед країн, які голосували "проти" - США, Ізраїль, Угорщина, РФ, Білорусь, Еритрея, Нігер, Малі, Судан та Нікарагуа.
Українська резолюція засуджує російську агресію; вимагає виконати попередні резолюції ГА ООН, зокрема, щоб РФ вивела війська з визнаних міжнародних кордонів України; підтверджує відданість країн суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах; підкреслює, що залучення військ КНДР призводить до ескалації конфлікту; наголошує на важливості забезпечити відповідальність за найтяжчі злочини, вчинені на території України, досягти справедливості для всіх жертв і запобігти майбутнім злочинам; закликає до повного обміну військовополонених, незаконно утримуваних осіб і повернення всіх депортованих цивільних, включаючи дітей.
Водночас альтернативна резолюція “Шлях до миру”, запропонована США, містить чотири загальні пункти: висловлення співчуттів про трагічну загибель людей внаслідок “конфлікту РФ та України”; повторює, що головна мета ООН — підтримувати міжнародний мир і безпеку; закликає якнайшвидше припинити конфлікт; і також закликає до міцного миру між Україною та Російською Федерацією.
До цієї резолюції, яку запропонувала місія США при ООН, делегати включили також три поправки.
По-перше, замінили формулювання "конфлікт між Російською Федерацією та Україною" на "повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну".
По-друге, додали пункт, у якому країни підтверджують свою відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються на її територіальні води.
По-третє, формулювання про тривалий мир між Україною та РФ замінили на "справедливий, міцний і всеосяжний мир між Україною та Російською Федерацією, відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй та принципів суверенної рівності та територіальної цілісності держав".
Версію американської резолюції із цими трьома поправками підтримали 93 країни, 8 країн проголосували "проти", 73 - утримались.
Самі США утримались від голосування за власну резолюцію у зміненому вигляді.
Раніше Росія також представила власну поправку до американської резолюції, яка мала доповнити слова про "швидке припинення конфлікту" формулюванням "у тому числі шляхом усунення його першопричин". Однак поправка Росії не знайшла підтримки на Генасамблеї ООН. Зокрема, США проголосували проти.
Резолюції Генеральної Асамблеї не є юридично обов’язковими, але вони показують, як змінюються позиції світової спільноти.
За словами міністра закордонних справ України Андрія Сибіги, такі рішення Генасамблеї ООН підтвердили міцну глобальну підтримку України.
“Попри всі перешкоди, українська дипломатія довела здатність відстоювати принципи та правду. Ми також вдячні нашим європейським колегам за ефективну дипломатичну взаємодію заради цього результату. Сьогоднішнє голосування показало нову силу Європи та всіх наших країн-однодумців, які справді поважають міжнародне право та Статут ООН”, — написав дипломат у мережі FB.
Очікується, що пізніше в понеділок, резолюцію США виставлять на голосування також і в Раді Безпеки ООН. Як повідомляє кореспондентка Голосу Америки в ООН Маргарет Башир, Британія, Франція, Данія та Греція попросили провести закриті консультації перед зустріччю Радбезу, а ЄС планує продовжувати розгляд своїх трьох поправок до тексту США.