Спеціальні потреби

Росія "уміло топить слухачів у цунамі дезінформації" - Блінкен відповів Лаврову в ОБСЄ


Міністр закордонних справ Сергій Лавров вперше прилетів до країни-членкині ЄС з лютого 2022 року. Фото AP
Міністр закордонних справ Сергій Лавров вперше прилетів до країни-членкині ЄС з лютого 2022 року. Фото AP

31-е засідання Ради міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) розпочалось у четвер, 5 грудня, на Мальті. На порядку денному зустрічі безпека, гендерна рівність та свобода ЗМІ. Засідання триватиме два дні.

Мальта приймає понад 800 делегатів із 57 держав-учасниць ОБСЄ, включаючи міністрів закордонних справ, послів та інших дипломатів.

Зустріч відбувається на тлі просування російських військ в Україні, зростання напруженості в Ізраїлі та Секторі Газа, а також політичного протистояння у Південній Кореї.

Примітно, що зустріч стала першим візитом міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова до ЄС після російського вторгнення в Україну в 2022 році. Хоча ЄС наклав санкції в тому числі на Лаврова заборона на поїздки цього разу не застосовувалась. Це свідчить про "постійну зацікавленість у підтримці дипломатичних каналів зв'язку", пише видання Malta Today.

Міністр закордонних справ Мальти Ян Борг, який зараз головує в ОБСЄ відкрив засідання засудженням вторгнення Росії в Україну, назвавши його "системною загрозою європейській безпеці" та "кричущим порушенням міжнародних норм".

"Ми закликаємо Російську Федерацію залишити міжнародно визнану територію України та припинити цю війну. Нещодавня ескалація нападів має бути негайно припинена, аби прокласти шлях до дипломатичного процесу, який приведе до всеосяжного, справедливого та міцного миру" - заявив Борг.

У своєму зверненні Борг також попросив звільнити трьох співробітників ОБСЄ, яких утримують на контрольованій Росією території.

Перед виступом російського міністра Сергія Лаврова залу засідань залишили кілька дипломатів. Зокрема, як вказує українське МЗС вийшов головний український дипломат Андрій Сибіга, а разом із ним представники Грузії, Чехії, Польщі, Румунії, Литви, Латвії та Естонії.

Глава українського зовнішньополітичного відомства назвав участь Росії в ОБСЄ загрозою для Європи, зважаючи на її поглиблену співпрацю з Іраном і Північною Кореєю, втручання в Грузію, Молдову, країни Західних Балкан та інші держави, а також гібридну війну проти Європи.

Лавров у своєму виступі заявив, що постачання Заходом Україні зброї є "реінкарнацією холодної війни" та розкритикував НАТО і ЄС дотримуються Гельсінських принципів (про непорушність кордонів - ред.) "поки це відповідає їхнім цілям".

Напередодні, 4 грудня, російське зовнішньополітичне відомство повідомило, що влада Мальти анулювала візу речниці МЗС РФ Марії Захаровій. Лавров у виступі заявив, що це "ще одна спроба зруйнувати консенсус".

На закиди Лаврова відповів державний секретар США Ентоні Блінкен, який теж прибув на Мальту. Російський міністр не був присутній на його виступі. Блінкен вказав на те, що Лавров "уміло топить слухачів у цунамі дезінформації" та розкритикував Росію за подвійні стандарти.

"Він говорить про неподільність безпеки. Це правильно, але це не може бути гра лише в одні ворота, це добре для Росії, але не для України. Але давайте не будемо обманювати себе і не дозволимо ні йому, ні комусь іншому обдурити нас. Це не про безпеку Росії і ніколи не було. Це про імперський проєкт пана Путіна стерти Україну з карти" - заявив Блінкен.

У своїй промові американський дипломат також розкритикував Росію за втручання у вибори в Молдові та Румунії.

"Тепер румунська влада викриває спроби Росії – масштабні та добре фінансовані – вплинути на нещодавні президентські вибори, що суперечить стандартам ОБСЄ", - вказав держсекретар США.


Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG