Спеціальні потреби

Масові протести на зламі 2024-2025. Фоторепортаж новорічної ночі з неспокійних столиць світу


Антиурядові демонстранти у Тбілісі, Грузія, 31 грудня 2024 року. Giorgi ARJEVANIDZE/AFP
Антиурядові демонстранти у Тбілісі, Грузія, 31 грудня 2024 року. Giorgi ARJEVANIDZE/AFP

Одразу у кількох країнах світу на різних континентах у новорічну ніч тривали протести — антивоєнні, антиурядові, правозахисні.

Як зустрічали 2025-й рік на головних майданах неспокійних столиць світу — читайте в огляді Голосу Америки.

Грузія

У Тбілісі десятки тисяч проєвропейських протестувальників вже понад місяць день у день протестують біля будівлі парламенту Грузії.

За повідомленням Euronews, у новорічну ніч також тривав масовий протест проти проросійської влади.

Демонстранти вимагають нових парламентських виборів в країні, звільнення всіх активістів і протестувальників, затриманих раніше.

Протестувальники також організували спільне традиційне грузинське застілля, відоме як “Супра”, на вулицях міста. Вони заявили, що це не лише заява про непокору, а святкування їхньої єдності.

Грузинські активісти мають намір продовжувати мітинги доти, доки всі їхні вимоги не будуть виконані.

Експрезидентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка не визнає легітимність виборів та обрання нового президента, у соцмережі Х опублікувала фото спільного святкування і написала:

“34-та ніч протестів була ніччю радості, солідарності та надії для понад 200 000 протестувальників. Святкуємо разом (у грузинському стилі за кілометровим столом) 2025 рік як рік нових виборів. Самоорганізація досягла нових висот”.

Тбілісі, Грузія. Giorgi ARJEVANIDZE/AFP
Тбілісі, Грузія. Giorgi ARJEVANIDZE/AFP

Сербія

Замість вечірок у Сербії десятки тисяч людей перетворили святкування Нового року на антиурядовий протест, пише Associated Press.

Белград, Сербія, 31 грудня 2024 року. OLIVER BUNIC/AFP
Белград, Сербія, 31 грудня 2024 року. OLIVER BUNIC/AFP

Протестувальники на чолі зі студентами зібралися вночі в Белграді та інших містах Сербії, щоб вимагати політичних реформ і справедливості під гаслом “Немає Нового року — ви все ще винні нам за старий”.

Протести у Сербії тривають з 1 листопада, коли на центральному залізничному вокзалі міста Нові-Сад обвалився бетонний навіс, внаслідок чого загинули 15 людей.

Вночі перед Новим роком, о 23:52, натовп протестувальників припинив скандувати та поринув у тишу на 15 хвилин, щоб вшанувати жертв трагедії в Нові-Сад.

Багато хто тримав транспаранти з червоним відбитком долоні, який став символом антиурядових протестів. Червоний відбиток символізує повідомлення владі про “їхні закривавлені руки”.

Різні суспільні групи Сербії, зокрема, викладачі, фермери, актори приєдналися до студентів “у невдоволенні керівництвом автократичного президента Александра Вучича”, констатує AP.

Влада тим часом спонсорувала проведення розважальних концертів у центрі Белграду.

Белград, Сербія. OLIVER BUNIC/AFP
Белград, Сербія. OLIVER BUNIC/AFP

Протестувальники заявили, що звинувачення 13 особам, у тому числі колишньому міністру, у справі про падіння бетонного навісу недостатньо, оскільки висновок прокуратури не містить звинувачень у можливих корупційних угодах під час ремонту залізничного вокзалу Нові-Сад, який був частиною широкої угоди з китайськими компаніями.

Вучич заявив, що “його не скинуть вуличні протести”.

Боснія

Напередодні, у Сараєво боснійські студенти підтримали своїх сербських однолітків. "Ябланіца і Нові-Сад, та сама боротьба, інше місто" - такі плакати винесли на вулиці у боснійській столиці.

Як інформує Radio Sarajevo, Асоціація студентів-психологів SINAPSA організувала мирний мітинг "Один світ, одна боротьба" на знак підтримки студентів Сербії.

Вони також вимагали відповідальності за трагедію в Ябланиці 4 жовтня, в якій загинуло 19 людей під час повеней, і через зсув тисяч тонн каменю і землі з сусіднього кар'єру. Прокуратура все ще веде розслідування.

Активісти також закликали владу звернути увагу на небезпечну ситуацію на пагорбі Требевич над Сараєво, де зсуви загрожують густонаселеному передмістю Широкач, над яким будується житлово-комерційний будинок.

Туреччина

Тим часом у Туреччині десятки тисяч людей протестували проти війни в Газі.

Зокрема, протест зібрався на Галатському мосту в Стамбулі у перший день нового року, щоб висловити солідарність з палестинцями.

Демонстранти розмахували турецькими та палестинськими прапорами, скандували “Звільніть Палестину”.

Організатором протесту стала Платформа національної волі – коаліція з понад 300 пропалестинських та ісламських груп.

Білал Ердоган, син президента Реджепа Таїпа Ердогана, звернувся до натовпу, закликаючи підтримати Газу та засудити дії Ізраїлю. Він згадав нещодавнє усунення сирійського президента Башара Асада силами повстанців.

Стамбул, Туреччина, 1 січня 2025р. REUTERS/Murad Sezer
Стамбул, Туреччина, 1 січня 2025р. REUTERS/Murad Sezer

Кенія

У Кенії поліція застосувала сльозогінний газ під час протесту проти ймовірних викрадень. У столиці Кенії Найробі з 30 грудня тривали спроби розігнати протестувальників, які виступили проти, за їхніми словами, хвилі незрозумілих викрадень людей, що критикують уряд.

Кілька учасників протесту було затримано.

Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku
Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku

Десятки кенійців були викрадені за останні місяці, цитує Reuters правозахисні групи, які звинувачують у позасудових арештах кенійську поліцію та спецслужби.

Влада Кенії заявила, що уряд не потурає позасудовим вбивствам чи викраденням і не займається ними.

Протестувальники у Найробі влаштовували сидячі протести, оскільки в повітрі висіли хмари сльозогінного газу, а також використовували товсті ланцюги, щоб втриматися разом, коли спецназ намагався їх розділити.

Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku
Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku

Ймовірні викрадення у Кенії відбулися після антиурядових протестів, які почалися в червні цього року – спочатку спрямовані на скасування запропонованого підвищення податків.

З часом демонстрації переросли в рух, який подолав традиційні етнічні розбіжності Кенії, ставши найбільшою загрозою для уряду чинного президента Вільяма Руто, пише Reuters.

Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku
Найробі, Кенія. AP Photo/Andrew Kasuku

Південна Корея

Протестувальники біля резиденції президента Південної Кореї зібралися, щоб підтримати президента Юна. Частина населення вважає оголошений нещодавно його імпічмент незаконним, вони приїхали висловити це у новорічну ніч після того, як слідчі заявили, що суд видав ордер на арешт президента країни.

Прихильники Юна вийшли на протест з плакатами та гаслами на кшталт “Сфальсифіковані вибори” та “Зупиніть крадіжку”.

Внаслідок політичної кризи в країні, старші помічники Юна, включаючи керівника його штабу, радника з національної безпеки та спеціального радника, подали у відставку, свідчить заява офісу президента.

Сеул, Південна Корея. Philip FONG/AFP
Сеул, Південна Корея. Philip FONG/AFP

Тривога у Києві тривала майже всю новорічну ніч

Тим часом у Києві новий рік розпочався з вибухів. Двоє людей загинули. Тривога в столиці з невеликими перервами тривала майже всю новорічну ніч.

Близько 7.30 ранку міська влада столиці повідомила, що працює ППО. Згодом мер Києва Віталій Кличко заявив, що на Печерську загорівся один із будинків. Через кілька годин під час розбору завалів рятувальники виявили тіло загиблої жінки.

Згодом про ще одну загиблу повідомив Тимур Ткаченко, якого в останній день 2024 року призначили головою Київської міської військової адміністрації.

Рятувальники також повідомили про шістьох поранених і чотирьох врятованих людей минулої ночі.

Більше про підсумки 2024 року дивіться у Брифінгу Голосу Америки:

Брифінг. США і Україна: підсумки 2024 і погляд у 2025
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Ганна Твердохліб

    Знімаю соцмережеві відео для Голосу Америки про українців у США та Європі, пишу новини, найбільше люблю розповідати історії людей, які живуть цікаве і насичене життя, а також збирати зворушливі розповіді української діаспори, а також висвітлювати досягнення, за які Україну шанують у світі. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG