Спеціальні потреби

Відкриття Нотр-Дам – символ єдності та надії на тлі політичних бурь та війн у світі


Президент Франції Еммануель Макрон, його дружина Бріжит і мерrf Парижа Анн Ідальго (ліворуч) спостерігають, як паризький архієпископ Лоран Ульріх урочисто відкриває собор Паризької Богоматері в суботу, 7 грудня 2024 року, під час його офіційного повторного відкриття. (AP)
Президент Франції Еммануель Макрон, його дружина Бріжит і мерrf Парижа Анн Ідальго (ліворуч) спостерігають, як паризький архієпископ Лоран Ульріх урочисто відкриває собор Паризької Богоматері в суботу, 7 грудня 2024 року, під час його офіційного повторного відкриття. (AP)

В урочистій церемонії головний храм Франції, собор Паризької Богоматері офіційно відчиняє свої двері в суботу вперше після того, як у 2019 році пожежа майже знищила пам’ятку, що налічує 861 рік.

Реставрація собору, який будувався протягом майже двох століть, тривала лише п'ять років, що розглядається як момент тріумфу для президента Франції Еммануеля Макрона, який заприсягався дотриматися амбітних термінів.

Також, як пише агентство АР, відкриття собору після ремонту є бажаним перепочинком для лідера Франції після низки внутрішніх політичних проблем.

Відкриття відбувається ввечері у присутності багатьох світових лідерів, високопоставлених осіб і вірних, які зібралися, щоб, як кажуть оглядачі, відзначити цей рідкісний момент єдності на тлі глобальних розбіжностей і конфліктів.

Обраний президент Дональд Трамп, перша леді Америки Джилл Байден, британський принц Вільям і президент України Володимир Зеленський є серед 1500 гостей, які відвідують святкування відновлення собору.

Президент Франції Еммануель Макрон і його дружина Бріжит вітають президента України Володимира Зеленського біля собору Паризької Богоматері в суботу, 7 грудня 2024 року, у Парижі з нагоди його офіційного відкриття. (AP)
Президент Франції Еммануель Макрон і його дружина Бріжит вітають президента України Володимира Зеленського біля собору Паризької Богоматері в суботу, 7 грудня 2024 року, у Парижі з нагоди його офіційного відкриття. (AP)

Під час реставрації було ретельно очищено 42 000 квадратних метрів кам'яної кладки, що дорівнює шести футбольним полям. Великий орган вперше з 2019 року заграв 7952 трубами розміром від авторучки до дула гармати. Над головою присутніх – відбудоване горище з 2000 дубових балок, що закріплюють шпиль і дах.

Гості, які змогли побачити оновлений собор, кажуть, що вражені преображенням всесвітньовідомої пам'ятки. На її реставрацію було витрачено близько 900 мільйонів євро пожертвувань, які швидко надійшли з усього світу після пожежі 2019 року.

Несповідимі шляхи до миру

Серед запрошених гостей – священник Української греко-католицької церкви отець Андрій Морквас з собору Володимира Великого у Парижі. В інтерв'ю АР він згадав свій перший візит до Нотр-Даму понад десять років.

"Я його не впізнав, — сказав він. – Бог дуже могутній; він може все змінити".

Український священник висловив сподівання, що подія допоможе встановити мир в Україні, черпаючи сили з присутності президента України.

"Я думаю, що це матиме великий вплив, – сказав він. – Я сподіваюся, що Нотр-Дам і Божа Мати допоможуть нам вирішити цей конфлікт".

Раніше у суботу у Парижі відбулася тристороння зустріч між обраним президентом США Дональдом Трампом, президентом України Володимиром Зеленським та президентом Франції Еммануелем Макроном, на якій обговорювалися шляхи відновлення миру в Україні, яка потерпає від російської агресії.

Президент Франції Еммануель Макрон (в центрі), обраний президент США Дональд Трамп (ліворуч) і президент України Володимир Зеленський перед зустріччю в Єлисейському президентському палаці в Парижі 7 грудня 2024 року. Фото пресслужби президента України.
Президент Франції Еммануель Макрон (в центрі), обраний президент США Дональд Трамп (ліворуч) і президент України Володимир Зеленський перед зустріччю в Єлисейському президентському палаці в Парижі 7 грудня 2024 року. Фото пресслужби президента України.

Пам'ятка, що належить усьому світу

Настоятель Нотр-Дам, отець Олів’є Рібадо Дюма, каже, що собор – це «більше, ніж просто французький пам’ятник» і улюблена скарбниця світової культурної спадщини.

«Собор – це величний символ єдності, – сказав настоятель. – Знак надії, адже те, що здавалося неможливим, стало можливим».

Суботні заходи почалися з відкриття собору архієпископом Лораном Ульріхом, який знову відчинив великі дерев’яні двері Нотр-Даму, постукавши по них тричі посохом, виготовленим із обвугленої деревини, врятованої з охопленого вогнем даху собору.

Через сильний вітер, прогнозований на суботній вечір, французькі чиновники заявили, що в п’ятницю вся церемонія відкриття відбудеться всередині Нотр-Даму, а не розпочнеться з переднього двору собору, як планувалося спочатку.

У церемонії пролунав і найбільший дзвін собору, Еммануель, який важить 13 тонн і є спадком від короля Людовика XIV, який подарував його собору у 1683 році.

Пізніше ввечері відбудеться зірковий концерт на знак подяки тим, хто працював над відновленням собору. Серед виконавців – піаніст Ланг Ланг, віолончеліст Йо-Йо Ма та сопрано Претті Єнде.

У неділю Ульріх очолить інавгураційну месу та освятить новий вівтар собору, розроблений сучасним художником Гійомом Барде, щоб замінити той, який був розтрощений полум’ям під палаючим шпилем.

Символ єдності у часи глобальних викликів

Повторне відкриття Нотр-Даму відбувається в період глибоких глобальних заворушень, коли в Україні та на Близькому Сході точаться війни.

Для католиків ректор Нотр-Дам сказав, що собор «несе огортаючу присутність Діви Марії, материнську та всеохоплюючу присутність».

«Це чудовий символ єдності», — сказав Дюма.

Численні високопоставлені особи, які приїжджають до Парижа від Африки до Близького Сходу та США, підкреслюють значення собору як символу спільної спадщини та миру.

Політичні біди Макрона

Очікується, що святкування дасть вкрай необхідний поштовх президенту Макрону, який бореться з внутрішньополітичними бурями.

Його прем’єр-міністра було усунено цього тижня, що занурило політичну сцену в країні в ще більшу нестабільність.

Президент Франції, який назвав відкриття Нотр-Даму «поштовхом надії», звернеться до зібрання.

Він сподівався, що ця подія змусить ненадовго замовкнути його критиків і продемонструє єдність і стійкість Франції під його керівництвом, а також досягнення відновлення Нотр-Даму всього за п’ять років — терміни, які багатьом здавалися неймовірними.

Президентство Макрона зараз стикається з найсерйознішою кризою після краху уряду цього тижня в результаті історичного вотуму недовіри, який повалив прем’єр-міністра Мішеля Барньє.

Голосування відбулося через кількох місяців після позачергових виборів. Зараз дедалі гучнішими є заклики опозиції до Макрона піти у відставку. Але в четвер він пообіцяв залишатися на посаді до кінця свого терміну в 2027 році і сказав, що призначить нового прем'єр-міністра протягом декількох днів.

Посилені заходи безпеки, у Трампа – своя охорона

Відкриття собору відбувається за посилених заходів безпеки посилено заходи безпеки, що нагадали парижанам заходи, вжиті під час Олімпійських ігор у Парижі влітку цього року.

Іль-де-ла-Сіте — невеликий острів на річці Сена, на якому розташовано Нотр-Дам та історичне серце Парижа — закритий для туристів.

Поліцейські фургони та шлагбауми заблокували вимощені бруківкою вулиці по великому периметру навколо острова, а солдати в товстих бронежилетах і службові собаки патрулювали набережні. За новообраним президентом Трампом стежить спеціальна служба безпеки.

Зони громадського огляду вздовж південного берега Сени вміщатимуть 40 000 глядачів, які зможуть стежити за святкуванням на великих екранах.

Для багатьох відродження Нотр-Даму є досягненням не лише Франції, а й світового масштабу — після повторного відкриття собор збирається приймати 15 мільйонів відвідувачів щорічно, порівняно з 12 мільйонами до пожежі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG