Спеціальні потреби

В Німеччині заарештували помічника ультраправого депутата Європарламенту за звинуваченнями у шпигунстві на користь Китаю


Максиміліан Крах, член Європарламенту від німецької ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини". 23 квітня 2024 р. німецька прокуратура повідомила, що помічник Краха Цзянь Г. був заарештований за підозрою у шпигунстві на користь Китаю. (Фото: Ронні ХАРТМАННА / AFP)
Максиміліан Крах, член Європарламенту від німецької ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини". 23 квітня 2024 р. німецька прокуратура повідомила, що помічник Краха Цзянь Г. був заарештований за підозрою у шпигунстві на користь Китаю. (Фото: Ронні ХАРТМАННА / AFP)

Німецька поліція заарештувала помічника депутата Європейського парламенту від ультраправої німецької партії “Альтернатива для Німеччини” за підозрою в “особливо тяжкому випадку” шпигунства на користь Китаю, повідомила федеральна прокуратура Німеччини 23 квітня.

Помічника, на ім'я Цзянь Г, звинувачують у передачі інформації про переговори в Європейському парламенті представникам китайської розвідувальної служби та у шпигунстві за представниками китайської опозиції в Німеччині.

“Цзянь Г є співробітником китайської спецслужби”, — сказано в заяві німецької прокуратури, поширеній 23 квітня.

На вебсайті Європейського парламенту Цзянь Г зазначений як акредитований помічник депутата Європарламенту Максиміліана Краха, який, за інформацією AFP, є ключовим кандидатом від ультраправої партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD за німецькою абревіатурою) на загальноєвропейських виборах до Європарламенту, призначених на 6-9 червня цього року.

Він є громадянином Німеччини, який, як повідомили прокурори, працював помічником Краха в Брюсселі з 2019 року.

“У січні 2024 року обвинувачений неодноразово передавав своєму клієнту у спецслужбах інформацію про переговори та рішення в Європарламенті”, - заявили прокурори.

“Він також шпигував за китайськими опозиціонерами в Німеччині для розвідки”.

За даними німецьких мовників ARD, RBB і SWR, які повідомили про арешт, обвинувачений проживає між Дрезденом у східній Німеччині та Брюсселем. Його заарештували у Дрездені у понеділок, 22 квітня, а в його помешканнях було проведено обшуки.

Офіційний Берлін у вівторок, 23 квітня, назвав “дуже серйозними” звинувачення в тому, що помічник ультраправого німецького депутата Європарламенту шпигував на користь Китаю, і закликав провести ретельне розслідування.

“Якщо буде підтверджено, що шпигунство на користь Китаю відбувається з Європейського парламенту, то це є нападом на європейську демократію зсередини”, — заявила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер, яку цитує AFP.

Своєю чергою представник AfD зазначив, що звинувачення є “дуже тривожними”.

“Оскільки у нас немає додаткової інформації щодо цієї справи, ми повинні дочекатися подальших розслідувань федеральних прокурорів”, — сказав речник партії Майкл Пфальцграф, зазначає AFP.

МЗС Китаю заявило у вівторок, 23 квітня, що арешт Цзяня Г. за підозрою у шпигунстві має за мету “очорнити й придушити” Китай.

“Ми знаємо про повідомлення та пов’язаний з ними ажіотаж”, — сказав речник МЗС Ван Венбінь, додавши: “Намір такого ажіотажу дуже очевидний... це очорнити й придушити Китай і зруйнувати атмосферу співпраці між Китаєм та Європою”.

Повідомлення про арешт Цзяня Г. з’явилося після того, як у Німеччині у понеділок, 23 квітня, було заарештовано трьох німецьких громадян, підозрюваних у шпигунстві на користь Китаю шляхом надання доступу до секретних морських технологій передачі Китаю потужного лазера.

Як повідомляє видання The New York Times, Томас Р. (прізвище не названо відповідно до німецьких правил конфіденційності) діяв як “агент” Міністерства державної безпеки Китаю та залучив до своєї шпигунської діяльності двох інших — подружню пару, ідентифікованих як Гервіг та Іна Ф. — які є власниками інжинірингової компанії в Дюссельдорфі.

“Кожен, хто працює на іноземні розвідувальні служби в Німеччині та незаконно експортує потенційно корисні у військовій сфері матеріали, повинен очікувати жорсткої відповіді від нашої конституційної держави”, – цитує видання заяву міністра юстиції Німеччини Марко Бушманна, зроблену після арештів.

За даними німецьких медіа, два вищезазначені випадки шпигунства на користь Китаю не пов’язані між собою.

Водночас зазначає The New York Times, арешти відбулися в незручний для німецького уряду час. Адже канцлер Олаф Шольц минулого тижня відвідав Китай з офіційним візитом, в рамках якого країни підписали кілька двосторонніх торговельних угод, й під час якого Шольц намагався переконати китайського лідера Сі Цзіньпіна чинити тиск на Росію з метою припинення війни в Україні.

На додаток, як передавав раніше Голос Америки, німецькі офіційні особи повідомили у четвер, 18-го квітня, про арешт двох чоловіків – Дітера С. та Олександра Й. – з подвійним російсько-німецьким громадянством за підозрою у шпигунстві на користь Росії та підготовці диверсій на військових об’єктах в Німеччині, зокрема на військових базах США, з метою підірвати військову підтримку України.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG