У Вашингтоні Українська греко-католицька церква (УГКЦ) відкрила Інститут Святого Гавриїла, який навчає священників та мирянок релігійних комунікацій та дипломатії.
Це – перша програма підготовки церковних дипломатів УГКЦ, яка розпочалася після того, як Синод церкви ухвалив рішення про її створення у 2023 році, а підготували програму спільно Український католицький університет та відділ зовнішніх церковних зв'язків Української греко-католицької церкви. Перші студенти завершуватимуть навчання в червні 2025 у Вашингтоні.
“Ми відкриваємо цілий інститут, який навчатиме, готуватиме, плекатиме та вирощуватиме наших дипломатів доброчинності, як священників, так і мирян нашої церкви”, – оголосив патріарх Української греко-католицької церкви Святослав у день інавгурації навчального закладу у семінарії св. Йосафата 19-го лютого.
Навчання було організовано у стислі терміни, а майбутні церковні дипломати проходили суворий відбір. З 39 представників духовенства та мирян з 15 українських католицьких єпархій у всьому світі, які почали онлайн-навчання у червні 2024 року, лише 11 студентів було обрано для продовження курсу у Вашингтоні.
З січня до червня 2025 року студенти відвідують очні заняття, які проходять на базі двох столичних університетів — Американського католицького та Джорджтаунського Університету, які підтримали українських студентів.
Крім лекцій з новітньої української історії, міжнародних відносин, католицького соціального навчання, зв'язків з медіа та адвокації, які майбутні церковні дипломати вже прослухали онлайн, студенти відвідають курси з психології, історії дипломатії, церковної дипломатії та зустрінуться з колишніми та нинішніми дипломатами у Вашингтоні, де розташовані дипломатичні місії з понад 170 країн світу.
“Незвичайні часи вимагають незвичайних зусиль”
Під час урочистого відкриття, на якому була присутня посолка України у США Оксана Маркарова, вона наголосила на тому, що у надзвичайні часи Україні потрібні не лише професійні дипломати, але і церковні, ті, що зможуть говорити з іншими аудиторіями, згуртовувати їх на підтримку України.
“Неурядова дипломатія є важливішою, ніж будь-коли. Зазвичай (традиційна - ред.) дипломатія – це щось дуже структуроване, дуже стандартне, дуже формальне. [...] Але незвичайні часи вимагають незвичайних зусиль. І це - незвичайні часи”, – наголосила українська дипломатка.
Як зауважив один зі студентів, священник української католицької церкви Микола Дзюрах, студенти застосовуватимуть здобуті дипломатичні знання відразу на практиці - адвокатуватимуть питання України на зустрічах з дипломатами в посольствах і відвідуватимуть конференції та аналітичні центри.
Він захоплюється інтерактивним підходом до навчання в Інституті, каже, воно відповідає сучасним викликам і дає майбутнім церковним дипломатам широкі знання про культуру різних країн, щоб бути ефективними посланниками своєї церкви і культури.
"Ми можемо відповідати сучасною мовою на сучасні виклики. Ми дивимося, наприклад фільми, які стосуються культури, наприклад, як хіп-хоп вплинув на культуру в Марокко, і дискутуємо на цю тему”, каже о. Микола.
А Маргарита Чичерська, яка нещодавно завершила медичний інститут і була референтом молоді у чернівецькій єпархії УГКЦ, відзначила духовну єдність українців, яку побачила завдяки інституту.
"Ми мали поїздку до Філадельфії, де молилися за Україну, надзвичайно гарний досвід. Українська діаспора збирається разом у великому катедральному соборі, молиться разом за Україну і відчувається, що ми не самі, ми єднаємось разом”, – каже студентка з Чернівців.
Покровителем Інституту було обрано Архангела Гавриїла – Божого посланця не лише згідно з християнською, але і згідно з мусульманською та юдейською традицією.
"Переносячи місію Церкви в екуменічному та міжконфесійному діалозі та через участь у громадських місцях, Інститут св. Гавриїла та його програми прагнуть наслідувати ангела-посланника", – мовиться у пресрелізі Інституту.