НАТО навряд чи прислухається до заклику України отримати запрошення до членства на засіданні у вівторок у Брюсселі. Ознак необхідного консенсусу серед 32 членів НАТО для такого рішення нема. Про це на умовах анонімності заявили дипломати країн НАТО, яких цитує агентство Reuters.
У листі до своїх колег з НАТО напередодні зустрічі міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що запрошення усуне один із головних аргументів Росії для ведення війни, а саме перешкоджання Україні приєднатися до альянсу.
Напередодні зустрічі генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив у вівторок, що альянс працює над "будівництвом мосту" до членства України. Але він сказав, що найактуальнішим питанням є надання Києву додаткової зброї для відсічі російським силам.
"Зустріч у наступні два дні буде дуже зосереджена на тому, як переконатися, що Україна, коли б вона не вирішила розпочати мирні переговори, зробила це з позиційної сили", - сказав він.
"А щоб досягти цього, вкрай важливо, щоб в Україну надійшло більше військової допомоги", - додав Генсек.
"Нам усім треба робити більше, особливо зараз. Що більшою буде наша військова допомога Україні зараз, то сильнішою буде її позиція за столом переговорів, і ми зможемо швидше покласти край російській агресії в Україні раз і назавжди", - заявив Рютте.
Рютте наголосив, що він вітає нещодавні оголошення США, Німеччини, Швеції, Естонії, Литви та Норвегії про надання Україні додаткової військової допомоги. У понеділок США оголосили про новий пакет озброєнь для України на 725 мільйонів доларів.
Міністерство закордонних справ України заявило у вівторок, що не погодиться ні на що менше ніж на членство в НАТО, посилаючись на підписаний 30 років тому Будапештський меморандум, згідно з яким Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від партнерів.
"Запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу та позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України. Це також єдиний шанс зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння", - йдеться в заяві МЗС України з нагоди 30 річниці підписання документа.
"Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", - заявило МЗС.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на зустрічі в Брюсселі заявив, що Будапештський меморандум це справжній доказ та нагадування, що будь-які довгострокові рішення щодо довгострокової безпеки за рахунок безпеки України є недоречними та неприйнятними.
"Цей документ чи цей аркуш паперу не зміг забезпечити безпеку України та трансатлантичну безпеку. Ми повинні уникати повторення таких помилок, тому, звичайно, ми будемо обговорювати з моїми партнерами концепцію миру через силу", - сказав Сибіга.
В день зустрічі міністрів НАТО Україна знову закликала надати їй запрошення на вступ в альянс, називаючи членство в організації “єдиною реальною гарантією безпеки” і “стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав”.
Як повідомляв раніше Голос Америки, колишній Генсек НАТО Єнс Столтенберг В інтерв'ю німецькому виданню Table.Briefings підкреслив важливість надання Києву гарантій безпеки в обмін на будь-які територіальні міркування в рамках угоди про припинення вогню. Хоча членство в НАТО залишається одним із варіантів, сказав він, "є й інші способи озброїти та підтримати українців".
Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу за підсумками зустрічі з президентом Європейської Ради Антоніу Коштою в неділю заявив, що Україна не погодиться на запрошення до НАТО частини території України.