Більшість громадян третини країн-членів НАТО не вважають, що їхня країна має захищати союзну державу, якщо на неї нападе Росія. Про це свідчить свіже дослідження Pew Research Center. Водночас більшість опитаних висловила сподівання, що в разі нападу на захист стане Америка.
Опитування провели у 16 з 29 країн, що входять до альянсу. Питання звучало так: “Якщо Росія нападе на одну із своїх сусідніх країн-членів НАТО, чи має ваша країна використати армію для захисту союзника?” (Росія межує з чотирма державами-членами НАТО: Естонією, Латвією, Литвою, Польщею, – ред.)
Неготовність захищати союзників висловили більшість громадян Болгарії, Італії, Греції, Туреччини, Словаччини, Німеччини, Іспанії та Франції. Значна кількість тих, хто проти використання війська, також у Чехії, Угорщині та Польщі. Натомість більшість громадян США, Канади, Великобританії, Литви та Нідерландів вважають, що у такому разі їхня армія має стати на захист.
Таким чином, в середньому половина опитаних негативно ставиться до дотримання статті 5 статуту НАТО, у якій ідеться про колективну безпеку. В ній затверджено, що напад на одну з країн альянсу буде розцінюватись як напад на всіх країн альянсу. Зазначимо, що в такому разі рішення приймає керівництво держав, а не громадяни.
Попри це, в більшості країн відповіли, що позитивно ставляться до НАТО. Дві країни, де серед громадян переважає негативне ставлення, – Греція і Туреччина. Питання про ставлення до НАТО поставили також в трьох державах, що не належать до альянсу: Швеції, Україні та Росії. Серед українців 53% висловили позитивне ставлення до альянсу, 23% – негативне, і ще 24% не визначились.
Водночас у Сполучених Штатах позитивну думку про НАТО має 52% населення, у Канаді – 66%.
Дивіться також: Поліцейські в Арізоні проводжають на пенсію службового собаку офіцера Бруно. Відео