Спеціальні потреби

США говорять про "непрямі гарантії" безпеки України і готовність обговорювати зміцнення кордонів НАТО - міністр фінансів США


Міністр фінансів США Скотт Бессент вважає, що обстріли Росією Києва перед його візитом минулого тижня стали сигналом, що Росія проти угоди про українські надра.
Міністр фінансів США Скотт Бессент вважає, що обстріли Росією Києва перед його візитом минулого тижня стали сигналом, що Росія проти угоди про українські надра.

Угода про українські корисні копалини, яку США пропонують Україні, є частиною ширшої мирної стратегії президента США Дональда Трампа, що дасть йому важіль у перемовинах з Росією, вважає міністр фінансів США Скотт Бессент. Він заявив, що хоча домовленість не містить військових гарантій безпеки, вона передбачатиме так звані "економічні гарантії". Бессент також виключив пряму військову присутність США в Україні, але припустив, що наступного тижня на зустрічах з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Страмером та президентом Франції Еммануелем Макроном, Трамп говоритиме про можливість зміцнити східний кордон НАТО, включно з проєктами "форт Балтія" та "форт Польща".

Заяви Бессента прозвучали в інтерв'ю журналістці FoxNews Марії Бартіромо в ефірі в неділю.

"Ця угода є частиною загальної переговорної стратегії президента Дональда Трампа щодо миру між Україною та Росією і щоб українці повернулись до мирного існування. Перша частина цього - партнерство між Україною та США, що включає стратегічні мінерали, енергоресурси та державні стратегічні підприємства, де ми створюємо партнерство", - заявив Бессент в неділю про домовленість щодо природних ресурсів, яку США запропонували Україні.

Очільник фінансового відомства США додав, що ідея домовленості була власна ідея президента США Дональда Трампа і наполіг - від неї виграють обидві сторони.

"Вона взаємовигідна - ми заробляємо гроші, якщо народ України заробляє гроші і я переконаний, що із нашим ноу-хау Сполучених Штатів, із нашим бізнесом, який хоче увійти і надати капітал, ми зможемо прискорити траєкторію зростання України, взяти істотні кошти для американських платників податків і поставити українську економіку на траєкторію зростання", - заявив посадовець.

Президент України Володимир Зеленський в неділю прокоментував угоду, сказавши, що хотів би обговорити її з Дональдом Трампом. Він виступив проти пропозиції США створити фонд, в який перераховуватиме кошти Україна. ""Якщо ці гроші йдуть у фонд, і нічого з-за кордону не приходить у цей фонд, а все всередині країни, це означає, що ми віддаємо борг", - заявив Зеленський. Він не побачив в пропонованій домовленості гарантій безпеки.

"Я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців", - сказав Зеленський пресі.

Бессент в ефірі FoxNews визнав, що угода "не включає військові гарантії", однак зазначив, що угода "містить непрямі (implicit) гарантії, що якщо Сполучені Штати інвестуватимуть суттєво в економічне майбутнє, я називаю це "економічні безпекові гарантії". Чим більше активів американські компанії матимуть на місці, тим більшу зацікавленість США матимуть у майбутньому добробуті української економіки, тим більше безпеки це створює для народу України і тим більша віддача для американського платника податків".

Бессент висловив переконання, що "угоду буде підписано в короткостроковій перспективі і це дасть президенту Трампу важіль і надішле потужний сигнал російському керівництву, що США має серйозне партнерство з українським народом".

У коментарях для преси в неділю Зеленський заявив, що насправді не йдеться про спільну інвестицію, а йдеться про борг. "Стало зрозуміло всі меседжі до цього, які йшли в США, що ми говоримо про борг. Що Україна повинна визнати таким чином борг. Тому що якщо фонд, а куди йдуть гроші від видобутку, а вони йдуть у фонд, і якщо він, згідно другого варіанта угоди, на 100% належить США, це говорить про те, що це не коінвестиція 500 мільярдів", – сказав український президент.

Бессент вважає, що обстріли Росією Києва перед його візитом минулого тижня стали сигналом, що Росія проти угоди про українські надра."Зранку, коли я прибув до України... був ракетний обстріл за 4 години до мого прибуття. Вперше такий обстріл відбувся з листопада. Гадаю, це був потужний сигнал від російського керівництва, що їм ця угода не подобається, бо вона надає президенту Трампу важіль у перемовинах", - додав посадовець.

У спілкуванні з Бессентом ведуча припустила, що наступного тижня, коли лідери Франції та Британії будуть в США, на перемовинах йтиметься, зокрема і про ідею того, що США можуть відіграти роль в тому, щоб підстрахувати європейську військову допомогу Україні.

Бессент заявив, що, наскільки йому відомо, "це буде європейське військове рішення, не рішення НАТО і ми на цьому базуватимемося".

Він погодився, що це стане предметом обговорення і висловив переконання, що США можуть "укріпити існуючі межі НАТО - можемо мати "форт Балтія" та "форт Польща" без того, щоб США на майбутнє мали участь на місці в Україні".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Акція на підтримку України у столиці США.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG