Спеціальні потреби

Китай допомагає Росії отримувати західні компоненти для дронів, каже розвідка Естонії


Збитий російський безпілотник "Блискавка" біля дороги поблизу лінії фронту в Дніпропетровській області, 8 лютого 2025 року. REUTERS/Олександр Клименко
Збитий російський безпілотник "Блискавка" біля дороги поблизу лінії фронту в Дніпропетровській області, 8 лютого 2025 року. REUTERS/Олександр Клименко

Китай є "основним центром" контрабандного постачання критичних західних компонентів для виробництва ударних дронів у Росії. Наразі близько 80% таких компонентів, які потрапляють до РФ, надходять через Китай.

Про це у своєму річному звіті, оприлюдненому 12 лютого, заявила Служба зовнішньої розвідки Естонії.

"Російське виробництво безпілотників залишається залежним від західних компонентів. Доступ до них – включно через посередників у Китаї – сприяє агресії Росії проти України та створює довгострокову загрозу безпеці Естонії", – зазначено у документі.

За висновками естонської розвідки, Росія не виробляє деяких запчастин для безпілотників, тож змушена імпортувати їх з Заходу. Шукаючи способів обійти західні санкції, Москва створила мережі для придбання таких компонентів, зокрема й шляхом залучення компаній з різних країн як посередників. У такий спосіб вдається приховати Росію як кінцевого одержувача цих компонентів.

Китай відіграє провідну роль у цьому процесі, таємно передаючи компоненти подвійного призначення через приватні компанії. Естонська розвідка вважає, що представництва західних компаній у Китаї, ймовірно, можуть бути залучені до схем постачання підсанкційних компонентів до РФ.

"Китай допомагає Росії, забезпечуючи маршрут для західних компонентів, необхідних для розробки технологій безпілотників, а також решти військово-промислового комплексу", - зазначив генеральний директор Служби Каупо Розін.

Раніше США та інші союзники України неодноразово звинувачували Китай у постачанні РФ електронних компонентів та верстатів, необхідних для виробництва зброї. Водночас часто йшлося і про деталі китайського виробництва.

"Китайський інтерес тут полягає в тому, щоб запобігти програшу Росії у війні в Україні, адже такий результат означав би перемогу Сполучених Штатів, які також є головним суперником для Китаю, – додав у своїх ремарках Розін. – І це також завадило б зусиллям Китаю змінити міжнародний порядок, заснований на правилах, на користь авторитарних режимів. Китай зображує Україну пішаком у грі глобальних сил, що означає приналежність до сфери впливу Росії. Позиція Китаю була б такою ж, якби Естонія була на місці України".

Москва бачить розвиток військових безпілотних технологій як пріоритет, й створила 48 науково-виробничих центрів по всій країні для розробки безпілотників, зазначено у звіті розвідки.

"Росія планує виділяти на цей проєкт в середньому 1 мільярд євро щорічно до 2030 року з метою створення мільйона робочих місць для експертів у галузі, які будуть зареєстровані в національній електронній базі даних. Проєкт також передбачає інтеграцію навчання, пов’язаного з безпілотниками, у 75 відсотків російських шкіл", – йдеться у звіті.

Водночас Міноборони РФ планувало досягти рівня виробництва військових дронів у 100 тисяч одиниць на місяць до кінця 2024 року.

"Залишається незрозумілим, чи досягла Росія цієї мети у 2024 році, але доступна інформація вказує на те, що місячні обсяги виробництва зросли в кілька разів за рік. Крім того, Росія, ймовірно, здатна наростити виробництво ударних безпілотників швидше, ніж Україна зможе посилити свої контрзаходи", — зазначено у звіті.

Кремль продовжує переслідувати максималістські цілі

Кремль не відмовився від своїх максималістських цілей в Україні, а також має намір продовжувати вимагати відходу НАТО від своїх кордонів, вважає естонська розвідка.

"Путін, швидше за все, вважає вирішення цього конфлікту можливим лише шляхом Ялтинської угоди, тобто поділу Європи на сфери впливу", - зазначено у звіті.

"Ми бачимо, що Росія в принципі бажає вести переговори. Знову ж таки, в цьому випадку вони намагатимуться проштовхнути свої максималістські цілі (в Україні)", - зазначив Каупо Розін.

Втім для досягнення своїх цілей Москва потребує відновлення сил: "Ми повинні стежити, щоб не потрапити в пастку щодо цього. Зараз пауза також принесе користь Росії, щоб перевести подих і відновити частину ресурсів. Знову ж таки, все сильно залежить від того, як пройдуть ці переговори. Без будь-якого серйозного тиску на росіян, економічного, військового, ці переговори не призведуть до жодного результату".

За оцінками оглядачів, Росія наразі перебуває на шляху до збільшення своєї армії до 1,5 мільйона осіб, й нові підрозділи направляють в Україну для отримання бойового досвіду. Російські війська будуть розгорнуті вздовж кордонів з країнами НАТО, до яких входять країни Балтії, після завершення війни в Україні.

У майбутніх переговорах, за словами Розіна, Росія спершу домагатиметься пом’якшення санкцій, а також наполягатиме на відході НАТО від своїх кордонів.

"Отже, Росія не захоче вести переговори лише про Україну, й вони, швидше за все, захочуть вести переговори про загальну архітектуру європейської безпеки, намагаючись максимально відсунути парасольку НАТО від своїх кордонів", - сказав Розін.

"А потім, у поєднанні з російською військовою реформою, яка призведе до збільшення кількості військ на східному фланзі НАТО, це дасть Росії на майбутнє, скажімо так, військові можливості, які вони хотіли б мати в інших регіонах, крім України", - підсумував він.

У статті використано матеріали агентства Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG