Низка світових лідерів та уряди їхніх країн відреагували на оголошення часткової мобілізації в Росії та ядерні погрози президента Путіна. Зокрема, Китай закликає поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн, і домагатись мирного вирішення “української кризи”. Тоді як країни Заходу оголошують, що підтримка України в цій війні продовжуватиметься і збільшуватиметься.
Китай готовий відігравати "конструктивну роль"
«Позиція Китаю щодо української кризи є послідовною та чіткою, - заявив у середу, 21 вересня, речник МЗС Китаю Ванг Веньбінь. - Ми закликаємо відповідні сторони досягти припинення вогню шляхом діалогу та переговорів і якомога швидше знайти рішення, враховуючи легітимні безпекові хвилювання усіх сторін. Ми також сподіваємося, що міжнародна спільнота створить умови та простір для цих зусиль. [...] Китай хотів би продовжувати відігравати конструктивну роль у послабленні напруги”.
21 вересня російський президент Володимир Путін оголосив про часткову мобілізацію резервістів, звинуватив Захід у намаганнях послабити та зруйнувати РФ і не виключив можливість застосування ядерної зброї.
Ядерні погрози
Генсек НАТО заявив, що Альянс відреагує на можливу ядерну атаку.
“Він (Путін - ред.) дуже добре знає, що ядерна війна ніколи не повинна відбутись, і її неможливо виграти, і що вона матиме безпрецедентні наслідки для Росії. НАТО також збільшує свою військову присутність, особливо у східній частині Альянсу, щоб усунути будь-яку можливість прорахунків чи непорозуміння у Москви”, - сказав в інтерв’ю виданню Reuters Єнс Столтенберг.
“Як саме ми будемо реагувати? Це буде залежати від ситуації і яку саме зброю вони можуть використати. Найважливіше - не допустити, щоб це сталося. [...] Поки що ми не бачимо жодних змін у їхній ядерній політиці, ядерній готовності, ми дуже пильно це моніторимо”, - додав генеральний секретар НАТО.
За словами Столтенберга, єдиний спосіб завершити війну в Україні - довести, що президент Путін не може перемогти на полі бою. “Коли він це зрозуміє, він повинен сісти і домовитися про розумну угоду з Україною”, - сказав Столтенберг.
Прем'єр-міністр Нідерландів у відповідь на ядерні погрози Росії рекомендує зберігати спокій.
Марк Рютте, зокрема, заявив: «Мобілізація, заклики до референдумів у Донецьку — усе це ознака паніки. Його риторика щодо ядерної зброї - це те, що ми чули раніше вже багато разів, і це не викликає в нас емоцій. Це частина відомої нам риторики, я б радив зберігати спокій».
Допомога Україні зростатиме?
Актом відчаю назвав заяви Путіна канцлер Німеччини Олаф Шольц.
"Останнє рішення російського уряду є актом відчаю. Росія не може виграти цю кримінальну війну, а останніми рішеннями Путін і Росія все тільки погіршують. Він повністю недооцінив ситуацію з самого початку, опір українців та їхню готовність протистояти, а також єдність і рішучість друзів України”, - заявив очільник німецького уряду.
Оголошення президента Росії про мобілізацію свідчить, що війна в Україні ще триватиме довго, вважає міністр фінансів Німеччини Кристіан Лінднер.
“Рішення Путіна є ознакою слабкості. Україну цим не злякаєш, і нас також. Мобілізація показує, що ми маємо справу з конфліктом, який триватиме довго. Ми повинні бути готові до цього політично та економічно. Перш за все, серед наших союзників і партнерів ми повинні проаналізувати, як ми також можемо надавати Україні довготривалу підтримку в боротьбі за мир і свободу. В боротьбі, яка триватиме ще довго”, - сказав міністр фінансів Німеччини.
Про те, що країни Заходу готові збільшити допомогу Україні через російську мобілізацію заявив глава польського Кабміну Матеуш Моравецькі.
“Разом з нашими американськими та британськими союзниками ми зробимо все можливе, щоб НАТО ще більше підтримувало Україну, щоб вона могла захистити себе від додаткової мобілізації, яку оголосив Кремль”, - сказав прем'єр-міністр Польщі Моравецькі.
Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден у зверненні до учасників 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН закликав зробити все, щоб відвернути загрозу ядерної війни: "Ядерну війну неможливо виграти, і її ніколи не можна починати".
Дивіться також: Озвучені Путіним плани мобілізації Білий дім вважає ознакою того, що Кремлю складно воювати в Україні