Спеціальні потреби

Як Україні перетворити Курську операцію на стратегічний та політичний успіх - військовий експерт Мік Раян


Фото: архівне фото, український солдат у Курській області, 16 серпня
Фото: архівне фото, український солдат у Курській області, 16 серпня

Українські сили змогли досягти значних тактичних успіхів під час Курської операції. Водночас тактичні досягнення поки що не трансформували в стратегічні та політичні переваги України. На цьому наголошує австралійський генерал у відставці Мік Раян в статті, де він аналізує Курську операції через два місяці з моменту її початку.

“Зухвала українська операція у Курську привернула увагу зовнішніх спостерігачів. Вона викликала сплеск впевненості серед українців та їх прихильників. Це також здивувало багатьох, а також показало, що звичайні наступальні операції все ще можливі в сучасні часи”, – підсумовує Мік Раян те, що побачили військові експерти після початку Курську.

На жаль, незважаючи на суттєві тактичні досягнення українських сил у Курську, ці досягнення ще потрібно перевести в значних стратегічний чи політичний прогрес на користь України
Мік Раян

Водночас Раян наголошує, що хоч тактичні успіхи і були суттєвими, попереду ще робота над тим, як досягти стратегічного та політичного прогресу на користь України: “На жаль, незважаючи на суттєві тактичні досягнення українських сил у Курську, ці досягнення ще потрібно перевести в значний стратегічний чи політичний прогрес на користь України”.

Раян підкреслює, що це не означає, що прогрес не відбудеться, але “було б добре вже побачити якийсь прогрес на цих фронтах”, зважаючи на кількість українських військових, які пожертвували собою під час Курської операції. “Політики та стратеги, які розробляли українську операцію, мають переконатись, що вона вартувала цих жертв”, – пише австралійський військовий аналітик.

Раян наголошує, що початок Курської операції був “блискучим сюрпризом”, але поки що цій кампанії не вдалось змінити траєкторію війни. “Росія продовжує просуватись по багатьох напрямках наступу в східній Україні і жодна з країн, які підтримують Україну, не змінила стратегію надання допомоги”, – пише Раян.

Аналізуючи операцію за низкою показників, австралійський генерал у відставці відзначає, що на тактичному рівні Курськ був успіхом для України: “Вдалось захопити російську територію, а українські бойові та допоміжні формування показали себе добре. Українці продемонстрували, що вони засвоїли багато уроків невдалого контрнаступу 2023 року, зокрема щодо використання досвідчених бригад замість нових, використання РЕБ, безпілотників, вогню та протиповітряної оборони, а також планування та досягнення ефекту несподіванки”.

З операційної точки зору, пише Раян, операція була не такою однозначною. Він наголошує, що з одного боку, українські сили організували та здійснили масштабну кампанію із залученням десятків тисяч військ у Росії та Україні та продовжували її протягом двох місяців, що є безперечним досягненням. З іншого боку, підкреслює він, Курська операція, щоб бути успішною, має відтягнути російські сили зі сходу України, чого поки не сталось. “Хоча ми не можемо встановити остаточний зв’язок між українськими поразками на Донбасі та кампанією під Курськом, збалансування військових ресурсів між цими двома фронтами буде постійним викликом для України”.

Стратегічно операція не була поки що продуктивною для України, пише Раян. “Путін продовжує свій курс в Україні, а його кампанія з обстрілів української інфраструктури та терору українських цивільних безперешкодно триває. Ані НАТО, ані США не переглянули чи не переосмислили свої стратегії щодо підтримки України”.

Аналізуючи політичний кут, Раян наголошує, що Курська операція на початку принесла підйом бойового духу українських солдатів та цивільного населення, що “ніколи не можна недооцінювати як частину загальних військових зусиль, однак це не призвело до якогось значного політичного успіху для Зеленського та його уряду".

За оцінкою Інституту вивчення війни (ISW), на Курщині триває маневрова війна, а російська армія 6 жовтня просунулася до головного українського виступу в Курській області. Російські сили нещодавно просунулися на схід від Крем’яного та на південний схід від Журавлів, продовжили наступ на південний схід від Коренево в районі Дар'їно і Миколаєво-Даріно, а також в районі Любимівки і Плехово, зазначають аналітики.

6 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що Курська операція ЗСУ, яка розпочалася два місяці тому, є “важливим етапом війни”.

“Сьогодні – два місяці наших військових дій у Курській області. І це дуже важливий етап війни. Те, що значно допомогло й надалі допомагає нашій державі. Українці довели, що можуть витискати війну в Росію. І за достатньої підтримки партнерів зможемо тиснути на Росію саме так, як потрібно, щоб у Росії відчували, що війна нічого їм не дасть”, – наголосив президент України у своєму відеозверненні. Зеленський також додав, що Курська операція дала один із найбільших внесків в обмінний фонд заради звільнення українців із полону.

За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, Росія планувала новий наступ на Україну з Курської області перед початком операції Сил оборони в цьому російському регіоні, а українські сили завадили цьому.

Дивіться також: Крим, Курськ, Донецьк – який з цих регіонів буде ключовим для закінчення війни – думки різняться

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG