Спеціальні потреби

Росія хотіла використати візит Ґроссі на Курську АЕС, щоб неправдиво представити Україну як загрозу – ISW


Візит Рафаеля Ґроссі на Курську атомну електростанцію, 27 серпня 2024. Фото "Росатома"/AP
Візит Рафаеля Ґроссі на Курську атомну електростанцію, 27 серпня 2024. Фото "Росатома"/AP

Росія намагалася використати візит генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі на Курську атомну електростанцію, щоб неправдиво представити Україну як загрозу радіаційного інциденту – це, ймовірно, підриває підтримку України Заходом, розпалюючи безпідставні побоювання щодо України. Про це йдеться звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

27 серпня Ґроссі заявив у X, що ситуація на Курській АЕС є "серйозною" і що "атака на будь-яку АЕС є неприйнятною, незалежно від місця розташування". Як повідомляється, він також заявив, що КАЕС особливо вразлива, оскільки її реактор не має захисної оболонки і розташований у "звичайній будівлі", що робить його вразливим до обстрілів або ударів безпілотників.

Як зауважують аналітики, російські урядові ЗМІ стверджували, що Ґроссі заявив, що бачив докази бойових дій "поблизу", включаючи безпілотники та уламки безпілотників, а гендиректор "Росатому" Олексій Ліхачов заявив, що російська влада нібито надала докази українських ударів по КАЕС.

МАГАТЕ визнало, що Росія повідомила агентство про виявлення уламків безпілотника на станції, але агентство не надало жодних оцінок, звідки прилетів безпілотник, чи підтверджень заяви Росії.

Раніше ISW зазначав, що українські сили постійно демонстрували спроможність завдавати ударів в тилу Росії та окупованої України на відстані, що перевищує приблизно 60 кілометрів між АЕС і міжнародним кордоном або приблизно 30-40 кілометрів від нинішньої української бази в Курській області, що свідчить про те, що українське військове командування навмисно уникає ударів по КАЕС.

Аналітики зауважують, що Кремль постійно намагається зобразити Україну такою, що загрожує окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), і поширив цю інформаційну операцію на Курську АЕС невдовзі після наступу ЗСУ в Курську область.

"ЗМІ, пов’язані з російським урядом, також навмисно спотворювали заяви МАГАТЕ, щоб узгодити їх з російськими інформаційними операціями, спрямованими на те, щоб зобразити Україну такою, що загрожує ЗАЕС, і узаконити окупацію ЗАЕС Росією. Кремль, ймовірно, також намагається приховати власну регулярну загрозу окупованій Росією ЗАЕС – через свою регулярну мілітаризацію ЗАЕС – наголошуючи на нібито загрозі України для КАЕС", – йдеться у звіті.

Минулого тижня Росія звинуватила Україну в підготовці нападу на Курську АЕС. Зокрема, про це заявили представниця МЗС Марія Захарова, яка закликала ООН і МАГАТЕ засудити "провокацію", і Міноборони, яке пригрозило "заходами у відповідь".

Україна звинувачення заперечила. "Україна не має ані наміру, ані можливості робити якісь подібні дії. Росія має припинити поширювати небезпечну брехню", – заявив представник українського МЗС Георгій Тихий.

Курська АЕС розташована в безпосередній близькості від Курчатова і недалеко від двох найбільших міст регіону – Курська і Желєзногорська. Там встановлюють залізобетонні укриття, повідомив голова Курської області РФ Олексій Смирнов.

Українська армія увійшла на територію Курської області Росії 6 серпня. З того дня у регіоні тривають бої.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG