Протягом 25 днів російські військові катували пастора баптистської церкви з Луганська. Це сталося відразу після окупації міста у 2014 році, коли пастор Віктор допомагав родинам виїжджати з міста.
"Мене піймали на дорозі та посадили "на підвал". Мене катували електричним струмом, били бейсбольними битками, а священник Російської православної церкви, який був присутній при цьому, сказав мені, що, тому що я євангелістський християнин, він має вигнати з мене демонів", – розповів пастор Віктор в інтерв’ю Russia Tortures Christians, одному з проєктів, який збирає свідчення українських християн та представляє їх у США.
В американському Конгресі ми зустрічаємо людей, які висловлюють скептицизм про війну. А коли в них запитаєш: «А звідки ви все це знаєте?», то виявляється, що джерело це – Росія.Паоло фон Шірах
Метою цих активістів є показати американським виборцям і законодавцям, кого вони підтримують в Україні, і що для українців може означати втрата цієї підтримки.
Як уже розповідав Голос Америки, численні звіти свідчать, що Кремль систематично переслідує баптистів, адвентистів, представників інших євангелістських церков на окупованих територіях, забороняючи їм служити, конфіскуючи їхні церкви, катуючи і вбиваючи пасторів.
При цьому Росія намагається переконати американців у тому, що це в Україні переслідують християн, забороняють найбільшу церкву – Російську православну церкву та її філію в Україні, і що українцям не варто допомагати.
"В американському Конгресі ми зустрічаємо людей, які висловлюють негативні думки, сумніви, чи скептицизм про війну. Що, мовляв, ми там робимо, бо дивіться, що вони роблять – вони корумповані, і все це нікуди не веде. А коли в них запитаєш: "А звідки ви все це знаєте?", то виявляється, що джерело це – Росія. Тобто, шкода, але дезінформація працює", – каже Паоло фон Шірах, професор політології та міжнародних відносин Університету Бей Атланті у Вашингтоні.
Як кажуть українські експерти, російські пропагандисти добре вивчили американські цінності та намагаються підірвати американське суспільство зсередини, використовуючи ці цінності і проти українців, і проти американців.
"Росіяни намагаються проникнути в середовища американських експертів, американських виборців, американських політиків через теми, які їм близькі. Вони використовують такі теми, як релігія, церква, свобода совісті для того, щоб протягнути свою пропаганду там, де не працюють раціональні фільтри", – каже Ростислав Павленко, політолог та депутат Верховної Ради від опозиційної партії"Європейська Солідарність", який приїхав до американської столиці спостерігати за виборами.
Росіяни використовують такі теми, як релігія, церква, свобода совісті для того, щоб протягнути свою пропаганду там, де не працюють раціональні фільтриРостислав Павленко
Напередодні президентських виборів в Америці українські та американські активісти, експерти, та політики продовжують переконувати американську громадськість у тому, що відмова від допомоги Україні означала б більше страждань на окупованих територіях та небезпеку для самої Америки.
Як каже Ростислав Павленко, діяльність Російської православної церкви, яка перетворилася на інструмент російської агресії, потрібно обмежувати санкціями не лише в Україні, а й світі.
Мають бути санкції на керівництво РПЦ, починаючи від Кирила, і закінчуючи його поплічниками, і на всю ту машину, яку вона напрацювали – з власністю, з церквами, з церквою за кордономРостислав Павленко
"У США хочуть чути і владу, і опозицію, і тут ми говоримо одним голосом. Для нас важливо донести прості меседжі – допомога Україні, і фінансова, і збройна, і обмеження можливостей Росії. Санкції – це сигнал того, що Росія має бути обмежена у тому, щоб завдавати шкоди і Україні, і всьому вільному суспільству. І саме тому мають бути санкції на керівництво РПЦ, починаючи від Кирила, і закінчуючи його поплічниками, і на всю ту машину, яку вони напрацювали – з власністю, з церквами, з церквою за кордоном. Все це має бути обраховано і на це мають бути накладені санкції. І таким чином обмежено, а краще зведено до нуля можливості Росії впливати на уми і серця громадян країн тут, у вільному світі", – каже Павленко.
Він нагадує, що в Європі цей процес уже триває, а на початку жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію "Пропаганда та свобода інформації в Європі", у якій запропонувала країнам ЄС визнати, що Російська православна церква (РПЦ) — це інструмент впливу та пропаганди Кремля.
Співорганізаторка заходу з протидії російській пропаганді у Вашингтоні Катерина Одарченко вважає, що Україна в цьому має показати приклад, серед іншого – накласти санкції на конкретних виконавців – провідників російської пропаганди.
Зараз росіяни поширюють ідеї, що взагалі Америка почала цю війну, а не Путін. Тому це є загроза національній безпеці Америки і з цим потрібно боротисяКатерина Одарченко
"Зараз під санкціями є лише окремі люди, а не всі люди, які цю роботу роблять "руками". Я думаю, що те, що СБУ і прокуратура долучилися тут співорганізаторами, дуже важливо, тому що це частина їхньої роботи. І друге – звернути увагу тут у Вашингтоні, що це є практична проблема. Бо зараз росіяни поширюють ідеї, що взагалі Америка почала цю війну, а не Путін. Тому це є загроза національній безпеці Америки і з цим потрібно боротися", – каже Катерина Одарченко, політична консультантка, партнерка у SIC Group Ukraine.
Крім того, звіт про боротьбу з російською пропагандою на майже 100 сторінок містить конкретні рекомендації щодо розвінчання російських наративів. Це потрібно робити зараз, каже Одарченко, попри те, що під час низки виборів, особливо у Європі, проросійські сили вже успішно використали антиукраїнські, антизахідні наративи, щоб покращити свої результати.
Вона переконана, що потрібно об'єднувати зусилля журналістів, політологів, представників розвідувальної спільноти, щоб викривати улюблені теми російської пропаганди і доводити їх до людей у найпростішій формі.
"Це як фокусник", – каже Одарченко. Після того, як вам розкажуть, як робиться фокус, вам стає нецікаво його дивитися вдруге.