Спеціальний представник США з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що домовленість України та Росії може включати "потенційну втрату території”, хоча офіційно таку втрату може бути і не визнано. Посадовець, зокрема навів приклад Декларації Веллеса, за якою США у 1940 році оголосили, що не визнають радянську окупацію країн Балтії.
Про це Келлог розповів в інтерв’ю каналу Fox Business 13 лютого, під час перебування на Мюнхенській безпековій конференції. Келлог коментував промову міністра оборони США Піта Геґсета, який 12 лютого заявив, що США вважають нереалістичним повернення Україною своїх територій.
“Я думаю, що міністр оборони мав рацію. Не буде повернення до 2014 року в кордонах, що були перед тим, як росіяни зайшли в Крим. Це зрозуміло", - сказав високопосадовець США.
"Я думаю, потрібен буде певний тип домовленості про потенційну втрату території. Дивіться, не обов’язково це визнавати, знаєте, як ми цього не робили із країнами Балтії. Була така річ, як доктрина (Декларація) Веллеса. Коли Радянський Союз підпорядкував собі країни Балтії, ми ніколи не казали, що вони володіють цими країнами. Ми казали, що ці країни - під домінуванням. Думаю, що, можливо, це можна розглядати на довгострокову перспективу. Але це частина переговорів”, - сказав Кіт Келлог.
Європа, вважає представник Білого дому, має взяти відповідальність за ситуацію.
“Це багато в чому залежатиме від європейців, і ми це розуміємо. Як я вже казав, це [ця війна] - на їхньому подвір'ї. Зробити це - в їхніх інтересах”, - сказав Келлог.
На питання журналістки Fox Марії Бартіморо, чого конкретно США хочуть від Європи, Келлог відповів:
“Відповідати за це. Що я маю на увазі - це їхнє подвір'я. Щоб вони сказали: окей, ми розуміємо, куди рухається президент [США], і ми - з президентом. Коли президент Сполучених Штатів, лідер вільного світу, каже: ви йдіть ліворуч, щоб вони йшли ліворуч, якщо ми йдемо праворуч, щоб вони йшли праворуч. І щоб вони підтримували їх [Україну], і заявили: ось що ми будемо робити, ось угоди, які ми збираємося укласти. Це те, що ми збираємося забезпечити економічно, дипломатично, військово, і це буде дуже, дуже важливо”.
В іншому інтерв’ю, під час розмови з журналістами німецького видання Tagesschau, Кіт Келлог наголосив на необхідності прямих переговорів президента Росії Путіна та президента України Володимира Зеленського. “Для нас зрозуміло, що три сторони повинні говорити одна з одною. Особливо двоє головних героїв, росіяни та українці, вони повинні сісти й поговорити”, - цитує Келлога німецьке видання.
Раніше Путін заявляв, що вважає Зеленського нелегітимним президентом.
13 лютого заступник посланця Білого дому Келлога Джон Коул на полях Мюнхенської конференції, коментуючи позицію США щодо України, заявив, що Сполучені Штати не виключають повернення України до кордонів 2014 року шляхом переговорів.
Він також сказав, що питання членства України в НАТО лишається на столі переговорів. “Наразі це ще на порядку денному”, - цитує Коула видання Reuters.
14 лютого Келлог провів зустріч із главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком, де, за повідомленням українського посадовця, сторони обговорили “координацію спільних зусиль задля досягнення справедливого і тривалого миру”.
“Будь-які домовленості без сильного примусу Росії не працюватимуть – контроль над Україною залишається для Кремля основою імперських амбіцій. Саме тому наш спільний обов’язок – зробити так, щоб агресор заплатив справжню ціну за все скоєне”, - написав після розмови з Келлогом глава Офісу президента України.
Пізніше цього дня у Мюнхені запланована зустріч Президента України Зеленського із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом та держсекретарем США Марко Рубіо.
Дивіться також - виступ віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській безпековій конференції: