Спеціальні потреби

"Ми лягаємо спати і прокидаємося з думками про Україну". Заступник держсекретаря Фернандеc про допомогу США. Інтерв'ю


Хосе Фернандеc, заступник Державного секретаря США: «Ми не кидаємо Україну. Я був в Україні. І я повернувся з думками про те, що мало бути очевидним, – Україна не має плану "Б". Українці знають, за що воюють. І тому ми й надалі допомагатимемо Україні».
Хосе Фернандеc, заступник Державного секретаря США: «Ми не кидаємо Україну. Я був в Україні. І я повернувся з думками про те, що мало бути очевидним, – Україна не має плану "Б". Українці знають, за що воюють. І тому ми й надалі допомагатимемо Україні».

Державний департамент США продовжує працювати над низкою проєктів із допомоги та відновлення України, попри затримки у Конгресі зі схваленням додаткового фінансування.

Про це Хосе Фернандес, заступник держсекретаря США з питань економічного відновлення, енергетики та навколишнього середовища розповів в інтерв’ю Голосу Америки.

Він сказав, що Вашингтон, зокрема, активно працює із союзниками і партнерами над відновленням української енергетичної системи, проти якої Росія посилила атаки минулого місяця. Високопосадовець Державного департаменту також поділився думками про ефективність санкцій проти Росії, перспективні сфери української економіки, і відповів на занепокоєння про те, чи може Україна покладатися на США, як і раніше.

Юлія Ярмоленко поспілкувалася із Хосе Фернандесом на полях Форуму партнерства Україна-США, який відбувся у Вашингтоні 17 квітня. Форум, участь в якому брали як представники уряду США та України, так і американський бізнес, був зосереджений на темі економічного відновлення та відбудови, і ролі, яку можуть зіграти у цьому приватні інвестори.

Розмова була перекладена та відредагована для ясності та плинності.

Юлія Ярмоленко, Голос Америки: Ми з вами розмовляємо у той час, як відбувається партнерський форум, а подальша допомога Україні застрягла у Конгресі. Як це впливає на здатність Державного департаменту підтримувати Україну?

Я кажу людям: «Ми ідемо спати з думками про Україну. Ми прокидаємося, думаючи про Україну. А у проміжку – намагаємося допомоги Україні»

Хосе Фернандес, заступник Державного секретаря США: Ми продовжуємо підтримувати Україну багатьма способами. Я кажу людям: «Ми ідемо спати із думками про Україну. Ми прокидаємося, думаючи про Україну. А у проміжку – намагаємося допомоги Україні».

Ми, безумовно, надали економічну, військову допомогу. Зараз ми працюємо над тим, аби до України заходив американський бізнес. Там є можливості як для наших компаній, так і для наших банків. Спеціальна представниця Пенні Пріцкер працює над варіантами страхування, щоб спробувати зменшити ризик для американських компаній.

Є багато речей, над якими ми працюємо, і водночас ми дуже сподіваємося, що законопроєкт у Конгресі пройде схвалення.

Ю.Я.: Тож робота, підтримка, не зупинилися?

Х.Ф.: Робота триває. Частина моїх колег у Державному департаменті працюють над питанням енергетики. Ми бачимо, як Росія знищує цивільні енергооб'єкти.

Ми працюємо із союзниками і партнерами, щоби зрозуміти, де ми можемо дістати необхідні замінники. Тож ми ведемо активну роботу, і робитимемо це і надалі. Як сказав президент Байден, наша підтримка України продовжуватиметься.

Ю.Я.: Ви згадали енергетичний сектор. У минулі тижні Росія посилила свої атаки на енергомережі. Лише минулого тижня Росія знищила Трипільську ТЕС – одну з найбільших у країні. Чи мають Сполучені Штати план, як допомогти Україні відновити енергетичну мережу до наступної зими?

Х.Ф.: Стратегія Росії – це фактично зламати волю українців до боротьби, виживання, збереження власного суверенітету. І один зі способів, якими він намагається цього досягнути – це спроби зруйнувати енергетичний сектор, щоби зими були якомога суворішими. Але ми знали, що такою буде стратегія.

Ми знали, що він хотітиме зламати хребет опору. Тому ми працюємо із низкою союзників – Японією, європейцями та іншими, аби дістати запчастини, аби бути готовими до того, що Росія намагається зробити. Тому так, ми будемо і надалі допомагати. І у нас в роботі – низка заходів.

Юлія Ярмоленко, кореспондентка Української служби Голосу Америки
Юлія Ярмоленко, кореспондентка Української служби Голосу Америки

Ю.Я.: З 2022 Сполучені Штати запровадили низку раундів санкцій проти Росії, але, схоже, російська економіка змогла зберегти певну стабільність. Чи можуть Сполучені Штати зробити іще щось, аби завадити російським військовим діям?

Х.Ф.: Ми багато що робимо у цьому плані. Але дивіться, є межа того, чого ви можете досягнути санкціями. Можна послабити уряд. Можна відтермінувати їхні плани. Можна зробити довшим час, який їм потрібний для відновлення своєї економіки. Ось що роблять санкції. І ми продовжуємо це робити.

Нещодавно ми запровадили санкції проти низки компаній у третіх країнах, які, як ми знаємо, використовуються росіянами для отримання зброї та продовження вторгнення. Санкції є частиною мого портфоліо, і я можу вам сказати, що кожного дня ми робимо нашу роботу, щоб переконатися, що ми уражаємо російських зловмисників.

Ми порівнюємо це із грою Whack-a-mole, "вдар по кроту", коли ти щось зупиняєш – а нове вилазить в іншому місці. І ти переслідуєш вже нового гравця. І ми продовжуватимемо це робити. Санкції – це наш спосіб переконатися, що для Путіна це – болісно.

Ю.Я.: Ще один спосіб переконатися, що Росія платить ціну – це використати заморожені чи знерухомлені російські активи. Чи є якісь зрушення у цьому питанні? Бо ми чуємо багато розмов, але, наразі, без жодних конкретних дій.

Х.Ф.: Є дуже багато дискусій про це. Є різні погляди. Юристи мають своє бачення. Низка фінансових установ мають свій погляд. Країни мають свій. Ми продовжуємо говорити із нашими партнерами і союзниками, і не лише у Європі, але і в Азії теж – зокрема із Японією. Стежте за оновленнями – ми продовжуємо над цим працювати.

Ю.Я.: Сьогоднішні дискусії на Форумі партнерства були зосереджені на привабленні приватних інвестицій, приватних компаній. Що може зробити Україна, аби реформуватися краще і прибрати перешкоди на шляху до необхідних інвестицій?

Світовий банк щойно зазначив, що вони виставили понад 200 умов для запозичень, і українці їх виконали. Тож Україна робить багато у боротьбі із корупцією, усуванні бар'єрів

Х.Ф.: Україна вже зробила багато. Я говорив з українським міністром юстиції, і Світовий банк щойно зазначив, що вони виставили понад 200 умов для запозичень, і українці їх виконали. Тож Україна робить багато у боротьбі із корупцією, усуванні бар'єрів.

Дивіться, перед війною, Україна мала успішний технологічний сектор. Сільське господарство – до війни Україна впродовж століть була житницею світу. Це – індустрії, які у короткій перспективі ми хочемо продовжувати підтримувати.

Світовий Банк також вказав на певні занепокоєння. Треба розмінувати деякі поля, щоби фермери могли повернутися. Будинки мають бути відновлені – щоби родини могли повернутися, а відтак повернуться працівники. Все це – сфери, де є можливості у короткій перспективі.

Ю.Я.: Яку роль можуть відіграти Сполучені Штати у цьому питанні?

За останні кілька місяців, ви не чули про звинувачення в корупції щодо допомоги, яка надається. Україна робить дуже хорошу роботу з обліку цих коштів

Х.Ф.: Ми вже працюємо. USAID – Агентство США з міжнародного розвитку – брало участь у дискусії. У них є програма, яка вказує на низку реформ, які може зробити Україна. Але річ, про яку не говорять, – це те, що Україна виконує ці умови. Україна вдосконалює свою антикорупційну систему, Україна вдосконалює свою судову систему.

Ми почули це на панелі, і якщо ви згадаєте за останні кілька місяців, ви не чули про звинувачення в корупції щодо допомоги, яка надається. Україна робить дуже хорошу роботу з обліку цих коштів.

Ю.Я.: Лише одне питання на останок. Наші глядачі завжди питають: чи Вашингтон забув про нас? Вони дивляться на те, що відбувається на Капітолійському пагорбі, і непокояться, що США можуть залишити Україну напризволяще. Ви були в Україні. Що б ви хотіли, аби знали українці?

Х.Ф.: По-перше, ми в жодному разі не лишаємо Україну. Існує загальне захоплення Україною. Ми думали, і росіяни думали, що ця війна закінчиться за вихідні. Вони намагалися заперечити існування України. Але українці знали правду. Вони знали, ЩО станеться, якщо Путін досягне успіху.

Вони пережили великий сталінський голод. Вони пережили низку жахливих російських вторгнень. Ми не кидаємо Україну. Я був в Україні. І я повернувся з думками про те, що мало бути очевидним, – Україна не має плану "Б". Українці знають, за що воюють. І це наше завдання. Ви можете бачити велику підтримку України серед союзників і партнерів, як і в нашому Конгресі. І тому ми й надалі допомагатимемо Україні. І на особистому рівні – я повністю відданий цьому.

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG