Спеціальні потреби

Інтенсивні ракетні обстріли між Ізраїлем та Ліваном почались після масових вибухів пейджерів "Хезболли"


Густий дим підіймається у передмісті Бейрута, столиці Лівану, після удару Ізраїлю 20 вересня 2024 року. Фото: AFP
Густий дим підіймається у передмісті Бейрута, столиці Лівану, після удару Ізраїлю 20 вересня 2024 року. Фото: AFP

Ізраїль і Ліван обмінялися ракетними авіаударами в одному з найінтенсивніших боїв від початку війни в Газі, що почалась майже рік тому з атаки ХАМАСу на Ізраїль торік 7-го жовтня.

Ізраїльські ЗМІ повідомили, що Ліван випустив принаймні 150 ракет по півночі Ізраїлю в п’ятницю вранці. Офіційні особи Ізраїлю повідомляють, що повідомлень про постраждалих немає, оскільки багато ракет було перехоплено.

Газета Times of Israel повідомила, що ізраїльська армія рекомендувала цивільним обмежити пересування поза домом та уникати скупчень людей.

Тим часом у Лівані ЗМІ також повідомили про хвилю ізраїльських ударів у п'ятницю після того, як Ізраїль інтенсивно обстріляв територію Лівану в четвер ввечері.

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) також визнала, що здійснила цілеспрямований удар по Бейруту. У мережі Х ліванська служба новин L'Orient Today опублікувала кадри, на яких зображені пошкодження, спричинені авіаударами. ЗМІ повідомляє, що відео було зняте в передмісті Бейрута.

Ракетні обстріли відбулися попри заклики міжнародної спільноти до стриманості. Зокрема, Британія напередодні закликала до припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою", яку підтримує Іран.

А речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила у п’ятницю, 20 вересня, що Сполучені Штати “стурбовані можливою ескалацією”.

Радник з питань комунікацій у сфері нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що, на його думку, цієї ескалації можна уникнути.

“Ми все ще віримо, що є час і простір для дипломатичного вирішення, – зазначив Джон Кірбі 20 вересня у розмові з журналістами. – Війна не є неминучою там, на блакитній лінії [між Ізраїлем і Ліваном], і ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб спробувати їй запобігти”.

За словами Кірбі, США продовжують вести “інтенсивну дипломатію” для зниження напруженості.

Обіцянка відплати

Лідер “Хезболли” Хасан Насралла у четвер, 19 вересня, пообіцяв помститися Ізраїлю за вибухи електронних пристроїв, які сталися раніше цього тижня і вбили щонайменше 37 людей, близько 3 тисяч осіб поранено. Насралла визнав, що вибухові атаки в Лівані на пейджери та рації бойовиків були “сильним ударом", і наголосив, що Ізраїль перетнув "червону лінію" під час проведення операції.

"Ми зазнали величезного і сильного удару, – сказав лідер “Хезболли”. – Ворог перетнув усі кордони та червоні лінії”.

Як завжди, Насралла записав відеозвернення з невідомого місця. "Хезболла", яка зазвичай скликає мітинги на площах для прихильників, щоб послухали його промову на великому екрані, цього разу не зробила цього.

Видання Reuters з посиланням на власні джерела у секторі безпеки повідомляє, що лідери “Хезболли” роздавали нові пейджери під тайванським брендом Gold Apollo членам організації за кілька годин до того, як тисячі пристроїв вибухнули у вівторок.

Джерела Reuters кажуть, що в угрупованні були впевнені, що пейджери безпечні, хоча й провели перевірку електронних комплектів для виявлення загроз.

Одне з джерел повідомило Reuters, що деякі члени “Хезболли” отримали в понеділок нові пейджери, які вибухнули наступного дня ще нерозпакованими.

Внаслідок вибухів ще через день, у середу, щонайменше 14 людей загинули і сотні поранені, коли бойовики "Хезболли", не підозрюючи небезпеки, намагалися продовжити розмови через рації, втім і рації почали вибухати в їхніх руках.

Багато хто вважає, що атаки на портативні пристрої у вівторок і в середу були здійснені ізраїльською розвідкою “Моссад”. Сам Ізраїль не підтвердив і не спростував свою причетність.

Ймовірні версії - як вибухівка потрапила у пейджер

Через смертоносні вибухи пристроїв у Лівані заборонили пасажирам, які летять з міжнародного аеропорту Бейрута, брати на борт пейджери або рації. Заборона стосується як зареєстрованого, так і ручного, багажу, а також вантажу.

Експерти з безпеки цього тижня розповіли західним ЗМІ, що агенти Моссаду, ймовірно, перехопили партію пейджерів після того, як їх відправила компанія B.A.C., зареєстрована в Будапешті, і додали вибухівку до пристроїв перед тим, як цей товар прибув до Лівану для розповсюдження серед членів Хезболли.

Втім видання New York Times заперечує цей сценарій. Мовляв, їхні джерела у розвідці кажуть, що Ізраїль створив підставну компанію B.A.C. Консалтинг з виробництва електронних пристроїв з вибухонебезпечними PETN батареями, які можна підірвати дистанційно.

Газета зазначає, що компанія, аби не викликати підозри, виробляла невелику кількість звичайних пейджерів для продажу на комерційному ринку, але її головною метою було виробництво смертоносних пристроїв для використання в боротьбі Ізраїлю проти Хезболли.

Перші партії пейджерів були доставлені до Лівану ще влітку 2022 року в невеликих кількостях, але виробництво швидко наростили після того, як Насралла засудив використання мобільних телефонів, оскільки їх могла відстежувати ізраїльська розвідка, тоді як низькотехнологічні пейджери та рації перехопити майже неможливо.

Засновник тайванського виробника Gold Apollo, заявив журналістам у середу, що його компанія не виробляла пейджери, які вибухнули в Лівані, попри те, що на залишках пристроїв, які вибухнули, було корпоративне маркування компанії. Він повідомив, що передав дозвіл використовувати свій бренд на пристроях, які виробляє та продає B.A.C. в Будапешті.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG