Від ізраїльських посадовців звучать заяви про можливий військовий удар по іранських ядерних об’єктах. Сполучені Штати також не відкидають такий сценарій розвитку подій. Іран погрожує гідно відповісти на удар. Але попри войовничу риторику усі сторони висловлюють сподівання, що у цій справі є дипломатичне вирішення.
Міністр закордонних справ Ірану Алі Акбар Салегі каже, його країна віддасть перевагу невійськовому шляху, якщо такий буде:
«Ісламська Республіка Іран розвиває мирну ядерну програму. Ми в цьому переконані і наполягаємо на мирній альтернативі».
Міністр Оборони США Леон Панетта також хоче дати дипломатам шанс:
«Для дипломатії є час та місце. Але, щоб це сталося, Іран мусить дотримуватись взятих міжнародних зобов’язань».
На думку аналітиків, накладені заходом на Іран санкції вже почали негативно позначатися на іранській економіці. Нещодавно Іран заявив, що готовий відновити переговори. Сполучені Штати висунули свої умови, які озвучила Держсекретар Гілларі Клінтон:
«На цю відповідь іранського уряду ми давно чекали. І якщо ми підемо на переговори, ми хочемо, щоб вони дали довготривалий і чіткий результат».
Минулого року переговори між Заходом та Іраном, за посередництва Туреччини, завершилися нічим. Сьогодні аналітики також сумніваються, що сторонам вдасться просунутися вперед.
«До цих переговорів занадто багато уваги. З боку медіа, з боку політиків. Це заважає обом сторонам маневрувати і рухатися швидше», – зазначає Джеймс Доббінс з корпорація «Ренд».
У своїх офіційнх заявах, керівництво Ірану заявляє, що санкції Заходу не примусять його відмовиться від розвитку своєї ядерної програми. Верховний лідер країни Аятола Алі Хаменеї переконує, що Іран не намагається створити ядерну бомбу:
«Ми хочемо заявити, що ми не розробляємо ядерну зброю. Ми не вважаємо, що така зброя дасть нам більше влади. Ми хочемо, щоб світ позбувся залежності від атомних бомб, і, за бажанням Бога, це станеться».
У переговорах з Іраном Захід дотримується двох стратегій: з одного боку посилює санкції, а з іншого – тримає двері для дипломатії відкритими.
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1